1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скок во развој кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Lady.Luck, 2 февруари 2014.

  1. Emilija28

    Emilija28 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Nie 4tiot super go pominavme , cel den nemase dremka ama pa se nauci da spie od 20.00 do 08.00 so edno stanuvanje za mleko
     
    На Dzes88 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. La-loca

    La-loca Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    679
    Допаѓања:
    4.446
    Пол:
    Женски
    А како ги рачунате неделите? Не се совпаѓа бројот на недели со бројот на месеци ради различна бројка на денови. Пример она е родена на 17.04 термин и беше 26.04 На 17 јуни ќе биде два месеци, а деветта недела. И дали да гледам скокови по термин или по раѓање? Некако чудно ми е ова.
     
  3. Dzes88

    Dzes88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2014
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Немаше проблем со дремките и со вечерното спиење кај нас, ама беше поплачлив и покенкав, како и во секој скок. Ама во 5тиов се му е насобрано, сака да лази, го крева газот, не може да тргне, нормално уште е мал и почнува да плаче. Го мачат непцата, рачињата му се цело време во раце, фати топло.. Ама ќе издржиме. :)
     
  4. Dpokahontas

    Dpokahontas Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Дали 7 ми месец има некаков скок во развој? Спиењето навечер му е скроз изреметено, само во раце сака да спие.
     
  5. Bella.alleB

    Bella.alleB Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.576
    Пол:
    Женски
    Девојки како се рачунаат овие скоковите од датум на раѓање или краен термин? Бебко е 3 недели и 5 дена, роден 10.05 а краен термин 21.05. Не знам дали сме во тој првиот скок, денес некако многу е кенкав и никако да завлече убаво, само во лесен сон и по 10 мин се буди а му се спие..
     
  6. your-girl.-.friend

    your-girl.-.friend Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    1.456
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки. Малиот оваа сабота прај 15 недели. Роден е на 02.03 а краен термин беше 12.03. Е сега да ве прашам дали фаќаме некој скок бидејќи почна да не спие како порано, ноќта станува почесто,плачлив е кенка. Денски дремнува 2-3 пати по 15-20 мин и толку. Некогаш одбива и да јади, или па не го допива млекото. Совет?
     
  7. Thor

    Thor Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2021
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    562
    Пол:
    Женски
    Според wonderweeks не е во скок
    Трет скок
     
    На your-girl.-.friend му/ѝ се допаѓа ова.
  8. your-girl.-.friend

    your-girl.-.friend Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    1.456
    Пол:
    Женски
    Благодарам
     
  9. Coldheart

    Coldheart Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2022
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Според dr Goodnight табелата 4ти скок трае месец дена па и повеќе? Каде ли ќе ми биде крајот, толку слабо јаде што мислам нема воопшто да напредне за цел месец
     
  10. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    400
    Пол:
    Женски
    Моето и твоето бебе се скроз исти што ти ги читам мислењата. Ние сме родени.на 11 мај и денес е многу кенкав
     
  11. MamaofbabyIsi

    MamaofbabyIsi Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2023
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки 15 месеци сме дали има скок во развој сега малата несака со ништо да се заигра неможам да ја седнам, ноќно време се буди седиме а преку ден по еднаш спие само.
     
  12. Evickamala

    Evickamala Нов член

    Се зачлени на:
    13 март 2024
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Исто сме и ние 03.03 е родена. Мислам дека е скок, одбива да цица спие многу малку и цело време плаче. Нека заврше што побрзо не се издржува ова.
     
  13. Isabela23

    Isabela23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2014
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    50
    Пишува да наместиш според Due date. Симни си ја апликацијата The Wonder Weeks, убаво се објаснети сите скокови и ќе си пратиш ориентационо за твоето бебе. Нешто ситно се плаќа.
     
  14. Mom's_life

    Mom's_life Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2021
    Пораки:
    956
    Допаѓања:
    3.686
    Пол:
    Женски
    Може ли некој да ми израчуна дали искочивме од 5 скок или уште сме во него? Не знам дали е кенкава од забите или комбо скок+заби имаме :D
    Родена 29.11 краен термин 5.12
     
  15. #£¥₩

    #£¥₩ Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2023
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки
    Дали може да ми кажете кој скок сме 4 или 5 ме збудали веќе цела недела се бориме за да пие млеко дали е од скок
    Родена на 16.01.2024
    Краен термин 22.01
    И ако сме 5 скок што уште да очекувам и колку недели трае
     
  16. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.395
    Допаѓања:
    4.842
    Пол:
    Женски
    5ти скок, 4 недели трае.
    Нема нешто посебно и различно за секој скок. Тие се знаците
    - одбива да спие
    - одбива да цица или сака почесто
    - кенка
    - сака во раце
    - плаче од нови луѓе
    - плаче кога ќе го оставиш ти или ако не те гледа (ова е ново сега почнуваат да сфаќаат дека сте 2 личности па ако те снема заплакува.)
    Во овој скок учи за поврзани дејствија, ако пушти играчка - таа паѓа, прави звук. Дека некои работи може да влезат во други, да стојат до,над други и сл.
     
    Последна измена: 16 јуни 2024
    На #£¥₩ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Dpokahontas

    Dpokahontas Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Дали 7 месеце има некаков скок? Спиењето скроз му е пореметено претходно навечер спиеше во креветче и еднаш до два пати стануваше за цицање о одма презаспиваше, сега сњ буди на секој сат и сака в раце да спие. Денски исто пореметено му е спиењето и тогаш во раце а претходно си спиеше во крееветче по сат и пол до два една дремка. Навистина не знам шо му е скоро месец дена е таков.
     
  18. mache123

    mache123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Дали може инфо во кој скок сме или кој скок ни се ближи, роден 14.12 термин 9.1? :sweat:
     
  19. marr1ja

    marr1ja Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    13
    Хелп! Бебе има полни 6 недели денес, веќе неколку денови наназад е прекенкава, има проблеми со спиењето ( многу тешко заспива и најмногу сака да спие во раце), а сега последните 2-3 дена не сака ни да јаде. Со спиењето реално не ми беше толку проблем, ќе ја нишкам ако треба цел ден, ама полудувам што не јаде :( Кога и да фати да цица или цица макс 5 минути, или почнува да цица и после 1 минута вришти сака да се тргне од града. Некогаш дури и само да ја спуштам за да цица знае дека за тоа ја спуштам и плаче уште пред да почнеме. И давам и 1 до 2 дохрани, со шише кога и се дава е полесно, веќе ми доаѓа да преминам целосно на адаптирано дека тоа го пие многу полесно, само за да знам дека е бебето најадено. :( Дали станува збор за прв скок во развојот и дали некоја ги имала сличниве симптоми? Ја имам и апликацијата, ама според апликација во прв скок бебињата бараат утеха во цицањето и цицаат дури и почесто од потребното, а кај нас е баш спротивното :?:
     
  20. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.551
    Допаѓања:
    43.831
    Пол:
    Женски
    Ако е во скок може и да сака да јаде повеќе а и да одбива да јаде.
    Ако според апп сте во скок тогаш многу е веројатно да е до тоа.
    Или можеби бебе се лути зошто не му тече млеко веднаш како од шише. :)