1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скок во развој кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Lady.Luck, 2 февруари 2014.

  1. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    374
    Пол:
    Женски
    15 недели има детево, три/четири дена е сменет во смисла дремнува по 25/35 минути. Запазувам прозор на будност и така поминуваме некско.. the wonder weeks ми бсра да се претплатам бидејќи два/три пати имав отворено да проверам и сеа не ми дава.. Скокови се сметале по дата на термин за пораѓај, моево ги доживува според дата на раѓање ..
     
  2. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    374
    Пол:
    Женски
  3. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    785
    Допаѓања:
    2.667
    Пол:
    Женски
    Мајки, бебац без проблем заспиваше сам. 4 месеци е и е во 4ти скок, преку ден заспива сам но последните неколку ноќи се смени, кога ќе дојде време за ноќно заспивање почнува да плаче (рика), не се смирува саат време. Ќе се измори и заспива во раце. Секогаш си заспиваше сам во креветче со цуцла. До скокот ли е?
     
    На CarrieBradshow му/ѝ се допаѓа ова.
  4. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    374
    Пол:
    Женски
    100% е скокот. Само продолжи да пазиш прозор на будност и ритуалите пред спиење за да помините лесно.
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mom's_life

    Mom's_life Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2021
    Пораки:
    1.037
    Допаѓања:
    3.920
    Пол:
    Женски
    Здраво 7 скок, џабе го будеше детето у 4 сабајле оваа мајка е истренирана од првото дека игнор е пола здравје :rock:
    :swear:
     
    На Tea SK, sani99 и Fenix05 им се допаѓа ова.
  6. #£¥₩

    #£¥₩ Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2023
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Мајки ние сме 8 месеци дали има некоја регресија сега или само сме во 6 скок?
    Денски спие по 1ч 3 пати никако не можеме да преминеме на 2 дремки,преку ден се е супер со спиење прва дремка 1ч 2 дремка 1и пол и 3 дремка околу 45мин,но навечер се маките заспива лесно но се буди често и не се смирува лесно,секој совет ми е добредојден.Ми викаа многу дремки се многу сати преку ден и вчера ја оставив само 2 пати да спие по 1ч ни тоа не помогна уште полошо си направив.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sredstvo

    Sredstvo Активен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2024
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, бебето има 4 месеци, вчера и денеска има големи промени, пред да заспие многу плаче, едвај се смирува, одбива да јаде, сака само во раце и да се гали, а и цело време рачињата насилно ги става во устата, сите играчиња дирекно ги носи во уста и се трие со нив. Почнува процес на никнување заб или е во скок на развој?
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    374
    Пол:
    Женски
    Има скок кој почнува крајот на трет месец и трае скоро месец, велат дека тој скок е најГласен :devil::rofl::rofl:
     
  9. Sredstvo

    Sredstvo Активен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2024
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за одговорот
     
  10. TamaraR

    TamaraR Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2022
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Истото го поминувам и јас моментално. Дури заоѓа пред спиење и ми треба саат два дур го заспијам. Вака по однесување што става све во уста и плаче како да го боли нешто се сомневам дека е забче, ама незнам :(
     
  11. Sredstvo

    Sredstvo Активен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2024
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Исто, исто ќе се изнаплаче па заспива едвај и многу лесно почна да спие од најмал жум се разбудува. А кај мене во устето од десна страна заприметувам како побелено кругче на непцето и со јазичето само го допира.. Не знам како треба да изгледа непцето пред да вади заб, кај белото малце како да е набобрено, не знам дали да ја носам на педијатар или да почекам некој ден
     
  12. TamaraR

    TamaraR Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2022
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Моето има 4 месеци и 2 дена, кажете ми за да проба сокче од јаболче рано ли е ? Гледам има за од 4 месеци. Мислев да му дадам две три лажички прво сокче да проба па од 5ти месец со кашички да пробам. Кажете мислење:)
     
  13. Sredstvo

    Sredstvo Активен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2024
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Јас на моето не би му дала, ние сеуште сме само на доење иако педијатар ни рече да почнеме со пробување вкусови, сепак мислам додека можеме да тераме само со цицање, здравје после 5 планирам да почнеме со вкусови,ама прво со домашни кашички. Но сепак секој си знае за своето дете како е најдобро.
     
    На TamaraR му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    366
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Majki dali moze nekoj da mi kaze dali sme vo skok pojma nemam da izracunam 07.12.23 e roden i ako ne ve mrzi da mi objasnite kako da racunam
     
  15. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.841
    Допаѓања:
    6.115
    Пол:
    Женски
    Според предвидениот термин на пораѓај се рачуна.
     
  16. TamaraR

    TamaraR Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2022
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Да и јас исто мислам ама има 7 ипол кила и незнам дали му е доволно само млеко, многу често бара и после гасови има... често се буди и гладно е вака дури ја гризе цуцлата па незнам што да правам
     
  17. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.804
    Допаѓања:
    6.970
    Пол:
    Женски
    На 4 мес не ти се буди често зашто е гладно туку зашто е во 4ти скок.
    Сок не се давс до 1 година, не најадува секако. Евентуално зголеми му милилитража на млеко, па види како ќе е
     
    На CarrieBradshow и TamaraR им се допаѓа ова.
  18. TamaraR

    TamaraR Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2022
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Не се дојаснив мислев на кашичка да му дадам исто и на педијатар ми рекоа да почнам ама на два ума сум
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.804
    Допаѓања:
    6.970
    Пол:
    Женски
    Јас пред 5 не би почнала вкусови.
    На 4 месеци им е најголемиот скок, се им се пореметува, спиење, јадење, однесување. Не би додала храна во тој хаос.
     
    На Secret-Angel7, Aschenputtel и TamaraR им се допаѓа ова.
  20. TamaraR

    TamaraR Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2022
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.