1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скок во развој кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Lady.Luck, 2 февруари 2014.

  1. littleheart

    littleheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Да не се заби? И од тоа верувај ќе ти иде куферот и карта во еден правец
     
    На Emma2 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    оф бе мила..кој да знае...ми се рипа од балкон некогаш...фала ти..
     
  3. littleheart

    littleheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Провери со прст низ непцата...али се е пролазно де. Јас така си се тешам хахаха
     
    На Emma2 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Денес замисли сосема спротивност од вчера, si spiea ubavo, sea si zaspaa rano, si bea mirnicki, se smeeja...милина.. којзнае што е..
     
    На Happyinlove му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Сабајле ќе проверам, спијат сега,замисли уште во 21 заспаа...а и цел ден си преспиваат нормално...се смееја,мирни си беа... денов скроз различен од вчера...чудесии..8-| :^) :smirk:
     
  6. AnnaPe

    AnnaPe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2019
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Мами како ги поминавте вториот и третиот скок? :)
     
  7. hub

    hub Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски
    Овој петти скок е навистина...уф..некој ден пред да влеземе во петти месец почна се..
    Предходно сосема се беше поразлично, се бањаме кај 19/19.30 зависи кога како но секогаш во 20.00 беше кома. Си спиеше како бајче, се будеше дури во 01/02 по полноќ, може и покасно за цице, до 8 сабајле од 2 саати будење после првото за јадење..сега со нишање,пеење и тие песни за заспивање, ништо не ни помага од предходно, што убаво си се навикна во креветче сега пишти нејќе со нас пак на спална е еве десет дена скоро..и цврсто успиен пак пишти..преку ден си преспива повеќе пати од по пола саат, ама навечер е...ууу
    До кога трае овој скок, како да не е моето бебе, не можам да си го препознаам..дали само до него е или и запчињата не мачат...
     
  8. littleheart

    littleheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Абе наши си се бе.Не мрднуваат ама пак си ги сакаме најмногу
     
    На Emma2 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Срце, во право беше,забчиња биле :sun: :sun:
    Си играм вчера со едната,сабајлето, и ми текна на тебе, викам ај да ѕирнам и оп 2 заби никнати :wasntme: :dance:
    Живи радости бев, незнам на кој све не му се испофалив:lol:
    Ти си најзаслужна да знаеш^_^
    Да видиме денес може и втората ќе изненади :mm:
    :*
     
    На hello-kitty.90, srekice, hub и 2 други им се допаѓа ова.
  10. littleheart

    littleheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Леееј хахахахх дусиш
    Леееј хајахахха може тоа ја мачело бе душиче мало. Сега и другата да ја изненади. Ние со 4 забчиња сме и сега веќе психички се спремам за другите. Ама ќе помине бе
     
    На Emma2 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.953
    Допаѓања:
    20.834
    Аман бе,овој осми скок е :x
    Ми се чини сите претходни скокови заедно кога ќе се соберат,не се толку страшни како овој. Уствари и порано ни почна,наместо од 50,5,почна од 49 недела. Гледам има разведрување во 49 недела,и се радувам дека ќе пододморам малку додека да влезе во скок,ама поминавме без разведрување,директно олуја (facepalm)

    Ништо друго не изгледа дека го мачи,забите го чешкаат,ама се гледа дека не е до тоа. Ми го смени ноќното спиење,заспиваше до 21,а сега и 12 не фаќа. Се гледа дека не сака да заспие од што се сака да види и фати,а очите му паѓаат од умор. Па ми легне во раце,стане,легне,стане и така безброј пати. Таман помислам дека ќе заспие,му текнало да се игра со некоја играчка,или станува си покажува нешто со раче,или сака да фати нешто,или вика. Па одеднаш почнува да плаче.
    Како да му е страв ако заспие дека ќе пропушти нешто 8-|
    Откако ќе заспие се буди често,а знае и да стане па 2 саати да се игра на спална |(
    Денското успивање исто трае цела вечност. Го успивам цел саат а може и повеќе. Исто прави,легни-стани,цицни-пушти помножени со милион :@
    За да на крај ми заспие на рамо.
    И многу стана напорен. Се да види,чуе,допре,земе.... Почна шкафчињата да ги отвара,фрла играчки низ цела соба,се да биде по негово,се мора да добие,секаде мора да прошета низ соби, и ако нешто не е по негово пиштиииии:@
    Ваков никогаш не е бил. Вчера цел ден беше ептен напорен,ептен,ама јас сум крива,пробав место 2 дневни дремки да го оставам на една,со надеж дека ќе заспие порано. Ама,не ми успеа. И не само што не заспа порано,туку наместо да заспие до 23 како претходните ноќи,заспа дури во 00 (facepalm) Па се будеше на 30 мин,за да стане во 5 и да се игра до 7. Пукнав :@ .
    Во еден момент ми се споија жичките и ми идеше да го треснам од земја ;( Видов дека веќе немам живци,па го однесов на мм.
    Тој го зема да го игра,а мене ми рече да си легнам. Дојдов во спална,се изнаплакав поштено,зошто да се доведам во таква ситуација,зошто да експлодирам така,само бебе е,ама ете :( . Така јас си поплакав, не сакам да сум таква мајка,ама не се издржува,иако не е тоа оправдување,а мм го успал,па го донесе во спална.
    Денеска пак цел ден досаѓаше :drunk:
    Ама си ветив дека ќе се контролирам :nod:
    А и кога треба да сменам пелена,вришти како да го дерам!Зошто така ?!
    Како и да е,скокот теоретски уште не е почнат,иако во пракса веќе скокаме,и како ќе спремам роденден се чудам. Толку многу замисли и желба имам,ама со вакво секојдневие уште спремањето ми фали и да завршам или во лудница или да умрам од премореност,трето нема.

    Верувајте,овој скок е нешто невидено,треба многу трпение,живци,сила,здравје,за да се издржи.
     
    На paleska3, PeachGirl, happygirl и 5 други им се допаѓа ова.
  12. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    А јас викам кај се изгуби @hello-kitty.90 она со осми скок се борела. Китапов вели дека треба од 51ва да почне 8от скок, но знаеш секогаш е две плус минус. Најчесто трае од 4-5 недели, а некаде и 6. Ова е во најава еден од најтешките скокови околу роденденот. Книгата го дефинира како скок на програмирање односно бебето има огромен развој во мозочните келии во делот размислување. Оно учи да ги поврзе работите како на пример кафе се пие, машината за садови пере, крпата брише и така натаму. Скокот многу добро знаеш како се манифестира да не ти објаснувам нели. Најчеста промена е од две дремки на една идат во овој скок али таа дремка треба да биде некои си 2-3 саати.

    Да не се чувствуваш осамена и кај мене нема пауза од 7ми до 8ми скок. Впрочем овие два дена е најмногу изразено тоа заспивање во 12 часот будење повторно со плачење, преку ден додека заспие ќе остариш, каса, вика, јаде трошки која само она може да ги најде и така натаму.

    Како и досега што правевме идеме сами во соба 20 минути. Процени си кога исклучуваш остави го бебето на некој и замини да дишеш.
     
    На paleska3, hello-kitty.90, happygirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    18та недела - 4ти скок. Солидно го истрпевме (зборувам за мене :lol:) имаше неколку дена каде се збеснувсвме ама среќа па во 4 недели од кога почна скоков Па до сега се трпи ихх... И тоа како. Ама читам па секој нареден е се полош. :worried: уште недела дена имаме се надевам после ќе биде релакс некое време.
     
  14. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    21.754
    Пол:
    Женски
    @hello-kitty.90 I feel you sis!

    И мојот е во 8от скок веќе 10тина дена, ѕрцките ми ги извади, посебно последниве неколку дена.

    Исто се понаша како твоето, скроз исто!
    Вришти, пишти мислиш го колат кога менуваме пелена. Ако види дека заминувам од собата, јас или мм, исто плаче јако. Навечер се буди често, не кенка, директно вришти и не се смирува со ништо. Па седи буден по 2-3 саати. Кога го успивам и денски (и јас, а и дадилката) само што го ставаме во креветче се буди и плаче. Фрла се насекаде, треска, лази секаде, фаќа секаде. Громчето кај него е таман на Нова Година.
    Овој е дефинитивно еден од потешките скокови!
     
    На hello-kitty.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. *Sara*

    *Sara* Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2017
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    399
    Пол:
    Женски
    Ако е за утеха, беба моја (6 месеци и 3 недели) од како е родена заспива во 11-12, ниту еднаш не врзала ноќен сон повеќе од 2 саати, вришти пишти кога ќе се разбуди, а се буди најчесто на 40 мин. до саат време, секоја ноќ. Преку ден дури сега почна од пред 2 недели дс има 2 дремки од по саат време, а претходно врзуваше по 16 до 18 саати будна. Цело време во раце освен неколку пати во денот по 10 минути на под. Друго, од како е родена во креветче нема спиено, како во оган да ја фрлам, само на спална, а пак нема сон подолг од 2 саати и тоа мн. ретко. Умрев, значи стварно умрев, нерви 0, сила 0, кичма укочена, мускули болат, подочњаци до колена, хорор. Скок кој трае скоро 7 месеци, толку ќе кажам.
     
    На hello-kitty.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. babydust

    babydust Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2017
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.696
    Пол:
    Женски
    Го пројдовме:whew:
    Ама траеше и траеше и траеше...
    Не знам кај вас ама кај нас почетокот на скокот е секогаш на најјако а после полека спласнува.Кај мојата се менуваше на 2-3 дена.Прво беснее 3 дена па после другите 3 е мирна итн.Ама ноќното спиење и беше акроз пореметено.Скоро цел месец траеше ова.

    Ама после скоков бебево стана детенце.Почна да разбира се.Ако и побараш нешто конкретно,го наоѓа и ти го носи.Сликовниците сега и се најинтересни и по цел ден ги листа.Другите играчки не ја интересираат.Си збори по нејзино,ама не престанува.Се врати на 1- 2 станувања ноќе.
    Многу е различна,се сака да знае и што треба и што не треба.

    Е тоа е,ќе го истрпите овој период,ама после ќе се радувате.
     
    На paleska3, happygirl, PeachGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  17. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Јас и 8ми скок преживувам и три дена со висока температура се расправам и плус две свекрви дома (пишав во друга тема) и плус имам добиено :devil: Гоооорам во главата. Ама сега кога знам дека е скок полесно ми доаѓа зошто не лутам со мислите што ли може да биде. Само не знам колку би траело.. Искуства?
     
    На TeddyGrey, happygirl и hello-kitty.90 им се допаѓа ова.
  18. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички,

    Јас сум нова мама и сме 3ипол недели.. многу не сум запознаена со скокови во развој, но дали е можно во овие недели да минуваме низ тоа?

    Бебуш е кемкав, се стега кога спие наеднаш знае и да заплачи што до сеа не го правеше тоа почна и да ми забушава со јадење иначе си спиеше и си јадеше одлично.. од пред два дена е вакво.. дури и како да се штрека во сонот..и помалку спие.. можно ли е скок во развој или нешо др е.. ме загрижува..
     
    Последна измена: 25 декември 2019
  19. лукајана

    лукајана Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    506
    Пол:
    Женски
    Обично првиот скок е во петтата недела по термин за раѓање ама знае да почне и порано. Првите скокови кратко траат и не се толку страшни. После доаѓа интересното :wasntme:
     
  20. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.204
    Допаѓања:
    23.968
    Во 4та недела мојот го имаше првиот скок, 2дена беше тежок за чување, не спиеше ниту еднаш преку ден, цело време во раце. После ова, почна да фокусира повеќе со очињата.
     
    На AnnaPe и Miss.N им се допаѓа ова.