1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скок на Феликс Баумгартнер од работ на вселената

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Annie.mk1, 9 октомври 2012.

 1. Annie.mk1

  Annie.mk1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  1.631
  Допаѓања:
  3.741
  Во исчекување сум на скокот на Феликс Баумгартнер, скок од работ на вселената. Настанот може да се следи во живо на youtube.

  http://www.youtube.com/watch?v=vkJ5ItzE ... _embedded#!

  Феликс ќе се обиде да скокне од работ на вселената, од височина од 36,5 километри и да го собори рекордот на Џо Китинџер, кој скокна од 29 километри во 1957 година, како и уште неколку други рекорди, меѓу кои и пробивањето на звучниот ѕид при слободен пад, најголем скок, највисок лет и најдолг слободен пад.
  Обидот на Феликс Баумгартнер да стане првиот човек кој ќе изведе скок од работ на вселената и во слободен пад да го пробие звучниот ѕид со преку 1.000 километри на час, ќе може да се следи во живо преку Интернет пренос.

  Возбудливооо :wasntme:


  Надополнето од модератор.
   
  На Gordana10 и PussyHunter им се допаѓа ова.
 2. PussyHunter

  PussyHunter Нов член

  Се зачлени на:
  15 август 2011
  Пораки:
  636
  Допаѓања:
  723
  Ха, ја откажале мисијата за денес. А баш сакав да го видам тој скок.

  Еве ја причината за откажување на мисијата:

  Red Bull Stratos - Today's mission aborted due to gusty winds
   
 3. Annie.mk1

  Annie.mk1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  1.631
  Допаѓања:
  3.741
  Да да... балонот не можеше да стои поради ветерот :(
   
  На PussyHunter му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Интересна и возбудлива мисија имаат :D но, за кога е одложено? :wasntme: Да,знам да гледам и јас :)
  Да, не е за денес или да не има сега у живо? Оти на тв начув денес ќе било, ама незнам колку точно :wasntme: :?:
   
 5. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.451
  Kога ќе скока овој? :D
   
 6. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.388
  Допаѓања:
  87.629

  Како може работ на вселената да биде на 36,5 км, а Земјината атмосфера да е до 900 км?
   

  Прикачени фајлови:

  • 123.jpg
   123.jpg
   Големина на фајлот:
   228,5 KB
   Прегледи:
   521
 7. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.370
  Недела или понеделник :).

  На сајтот на РедБулСтратос има редовни извештаи, сите информации и секако ќе има пренос во живо :).

  http://www.redbullstratos.com/
   
  На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.451
  A чекај ќе скокне од вселената?
  па колку време ќе му треба дур да дојде на земјата?
  дали ќе доживееме да видиме? :rofl:

  Hе ми е јасно ништо со скоков :$
   
  На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
 9. awee

  awee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2011
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  117
  Кога ќе биде тоа?
  Баш сакам да видам... :$
   
 10. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.370
  Тука имате објаснето на македонски:

  http://www.f1almanah.mk/motosport/prilo ... -vselenata

  тука на англиски од официјалниот сајт:

  http://www.redbullstratos.com/the-missi ... e-mission/

  Овде ќе биде директниот пренос (најверојатно во недела) но на бројчаникот пишува уште колку дена до лансирањето на капсулата:

  http://www.redbullstratos.com/
   
 11. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Значит од тв погрешка кажале тогаш, како и да е, ако е недела, ил понеделник, обавезно ќе гледам, интересно е ептен.Едвај чекам да скокнит чоекот, јака му душа,алал да му е, храброст има, само премногу голем ризик презема :| Знам,убаво е да се види земјата од високо :angel: ама ова е премногу ризично.Тој и спремен и се, разбирам,го подготвиле, ама се бива, не дај боже откаже нешто и ојде :| Одма сум негативна у позитивна смисла :D Мислењево де.Како и да е, само убо да стасат на земјава.
   
 12. PussyHunter

  PussyHunter Нов член

  Се зачлени на:
  15 август 2011
  Пораки:
  636
  Допаѓања:
  723
  [СДК] Сакам да кажам...

  Како сте фемнчиња? :) Уживајте во преносот во живо. Слободен пад од работ на вселената т.е. од 36-37 км.

  http://www.youtube.com/watch?v=MrIxH6DToXQ
   
 13. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.451
  Kај и да е ќе скокне,а? :)
   
 14. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Е ај кажете пред да биде чинот :lol:
  Цело време го мислам како ќе скока :worried:

  Сега гледам дека за брзо ќе е, ќе си гледам :)
   
 15. PussyHunter

  PussyHunter Нов член

  Се зачлени на:
  15 август 2011
  Пораки:
  636
  Допаѓања:
  723
  Балонот е веќе во воздухот, ќе скокне кога и да е. :D
   
 16. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Колку време трае ова „патувањето“ нагоре, пишува некаде?
   
 17. PussyHunter

  PussyHunter Нов член

  Се зачлени на:
  15 август 2011
  Пораки:
  636
  Допаѓања:
  723
  Нема време на траење. :lol: Ќe трае се додека не се искачи на врвот на вселената т.е. таму каде што веќе ја напушта земјината сфера и оди во вселената, а тоа е некаде 36-37 км. Значи додека не се искачи на таа висина до тогаш ќе трае. ;) И после ќе скокне... ќе видиме што ќе биде... јас се плашам да скокнам од 36 метри, а он од 36 километри скока. :tmi: :D
   
 18. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Секако дека има време на траење, мора да знаат, еве ако добро слушнав тоа се 2 часа.
   
  На PussyHunter му/ѝ се допаѓа ова.
 19. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.095
  Допаѓања:
  3.625
  Што е поентава со ова скокање?
   
 20. PussyHunter

  PussyHunter Нов член

  Се зачлени на:
  15 август 2011
  Пораки:
  636
  Допаѓања:
  723
  Tака е, рекоа пред малку. Според пресметките и брзината со која оди нагоре, околу 2 часа ќе му бидат потребни да стигне до таа висина. ;) Којзнае што се' му поминува низ глава, верувам се кае во себе и си вели што ми требаше ова. :lol: Ќе издржи, храбар момак е. :) Сведочиме на историја во секој случај.