Скопски фестивал

Дискусија во 'Музика' започната од mims-89, 12 ноември 2013.

 1. LadyNitro

  LadyNitro Активен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2013
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  30
  Морам да кажам дека многу ми се допадна Скопскиов фестивал, и сметам дека Тамара требаше да победи. За песната на Ламбе, убава беше, но има гласини дека е плагијат.
  Песната на Елена беше исто така убава, ама ништо неразбрав, дикцијата нула!
  И да тој прв што настапи ми се допадна.
   
 2. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  1.482
  Допаѓања:
  5.221
  Годинешниов Скопски ми се бендиса посебно од аспект на организација. Песните одат во живо со поддршка на оркестар, водителот одличен, немаше клише од типот „мора двајца водители - машко и женско“ па да се надмудруваат, да се воодушевуваат еден на друг, после секоја песна да се дрнда нешто без врска, немаше ни „да ги поздравиме нашите спонзори со еден аплауз“ :^) . Значи се беше убаво осмислено, креативно, дозирано со вкус. Немаше претерувања во ништо. Па дури ни во времетраење.
  Е сега песните.. Имаше многу „песнурајки“, веќе видени и чуени, досадни, песни кои се забораваат до утре..
  Самарџиев ми е „дежа ву“. Со години наназад исти песни, иста фризура, исти наочари :lol:
  Да не знаев дека пее Ламбе, ќе мислев дека станува збор за „Лане моје“ и Жељко. Па малку да се потруделе околу кореографијата и стајлингот, а не вака се прекопирале.
  Мене ми беше фаворит „врне, врне“ во изведба на Сара. Впечатливо, интересно, уникатно. Мелодијата уште ја памтам, остава впечаток.
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.537
  Допаѓања:
  17.077
  Јас, како што кажав и претходно, немав можност да го гледам фестивалот, но сега има видеа на youtube скоро од сите песни, па еве песна што многу ми се допаѓа
  http://www.youtube.com/watch?v=OL-9SIj07tw
   
 4. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  5.083
 5. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.956
  Пол:
  Женски
  Слушам доста пофални зборови, и искрено би сакала да го гледам. Доколку имате линк ако можете оставете ми каде можам да го изгледам цел фестивал, зошто досега само неколку песни имам чуено.
   
 6. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.510
  Што е со кошуливе и стајлингот на Димитар Андоновски?
  :^)
  Нека си најде стилист, значи нема поужасно облечен младич на сценава македонска. Ужас и подвижен кич.

  Откако стивна еуфоријата од Скопскиот фестивал, песната на Тамара е убедливо една од подобрите. На Елена песната е исто така добра, со тоа што се изнамачи околу вокалната интерпретација, штета.

  http://www.youtube.com/watch?v=zntf9VhZTxo
  Оваа девојка очигледно најубаво се забавуваше, има шарм, енергија и глас за пола од пејачите таму. :)
  Многу слатка и заразна песна. Браво.
   
  На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Candid

  Candid Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  236
  Допаѓања:
  488
  Пол:
  Женски
  Оваа година победникот на Скопски ќе не представува на Евровизија
  Односно, ќе отиде на прошетка во Виена, ќе се слика, и ќе се врати |(

  http://vesti.mk/read/news/3258262/1159226/poznati-uchesnicite-za-skopski-festival-2014 - учесниците

  Според мене многу добри изведувачи се имаат пријавено но никогаш не знаеме да пратиме добра песна. Секогаш идеме со нешто веќе видено

  Јас навивам за Тамара, ретко знае да промаши песна а и Даниел едвај чекам да го слушнам

  Другиве не би сакала да ги коментирам
  Ајде фаќајте сеир слободно :D
   
 8. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.230
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека ќе победи Даниел. Од телевоутинг сигурно ќе собере најмногу гласови. Ако и жирито му даде најмногу гласови, отиде Даниел на Евровизија.
   
 9. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  5.083
  И јас мислам исто.Башка во неговата Австрија се одржува Евровизија,поголеми шанси за успех.Типувам на него:)
   
 10. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.034
  Вчера бев во Метрополис Арена и го проследив фестивалов во живо.
  Прво да искоментирам за салата, воопшто не беше погодна занастанов. Убаво си се одржуваше во МОБ незнам зашто променија. Имаше поставено столчиња ко да сме на некој цирукус, а бината беше само малку подигната така да настанат можеа убаво да го следат само оние во првите редови, другите од тоа што се гледаше на закосените бимови, ептен малку. Крановите со камери глупаво поставени на сред сала, мислиш во секое време ќе те удрат по глава, а освен тоа ништо не се гледаше од нив.
  Незнам зашто толку пофаби за Зафирчев никаков спектакл не направи, само упропасти неколку прекрасни песни и демек играше, ок научил нешто на Танц со Ѕвездите па да не пропадне тоа туку така.
  Учесниците траги комични, па уште се чудам од каде толку негативни коментари за победата на Даниел, кој тербаше да победи друг Ристо Самарџиев, Јоце Панов или Мијата?
  Обично најкатстрофални се песните за вакви избори, а одкога почнаа и апрични награди да се даваат на фестивалов се потепаа кој прв да учествува. Одмаа почнаа со местенки и чуда, незнам колку е точно тоа што го пишува низ порталиве за Јован Јованов и компанија ама не се ни сомневам, само незнам кого се обидуваа да го наместат, како што видов негова песна пееше Лоба, која исто така морам да ја искоментирам, баш се појави у Северина стил, ок ништо повеќе не очекував од Џеј Џеј.
  Ми се допадна Еги и Лидија Кочовска и Маријан Стојановски, уште една девојка убаво испеа Александра Михова и Даниел беше ок, ама песните не ми оставија некој впечаток. А ми се допадна и на Тарабунов Марија иако ми антипатичен на лик.
  Нина Јанева во Џо Кокер стил со блузчето ок беше.
  Тамара досадна е веќе со срцепарателните балади на секој фестивал ама обавезно мора да лапне некоја награда :^)
  Ќе видиме што ќе се случи на Евровизија како и со измамава, да не се одржува пак настанов или ќе се откажеме конечно од Евровизија :rofl:.
   
 11. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  6.005
  Допаѓања:
  73.932
  За на Лоба пената се уапсени? И нејзе ја привеле на разговор или така ми се чини?
   
 12. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  9.856
  Допаѓања:
  51.646
  Јас за Јован Јoванов слушнав, дека се трагало по него - не бил во Македонија.
  Ако тој и ја пишал песната, значи за песната на Лоба се.
  Ама нели таа не зема ни трето место? Зарем толку не можеле да и обезбедат?
  Нешто е труло во државата Македонија :D
   
  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.919
  Јован Јованов аплицираше за Канадска виза и ја доби мислам. Затоа не е тука. А жена му тука е. Сам си аплицираше тој мислам.
   
 14. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  9.856
  Допаѓања:
  51.646
  Не знам, јас прочитав Америка. Како и да е, не ми беше тоа поентата. Јован Јованов беше автор на песната на Лоба? Ако толку местеле што не ја наместиле барем трето место? Или не успеале на време заради успешната акција на МВР? Нешто многу побитно ќе се случи од Скопси фестивал, ама се прекрива со "скандалов". Држете ме за збор.
   
 15. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.919
  Он беше за музиката, Елвир Мекиќ го напиша текстот. Ама како и да е, точно е дека ја местел Лоба да победи. Јас имам видено неколку од тие картици. На Оне беа тие што ги видов.
   
 16. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.102
  Допаѓања:
  3.531
  според мене ако за некој беше наместено тогаш тоа е второто место...Иако не се зборува така ама јас така мислам. Тргнувам од проста логика кој би сакал повторно да не претставува Тамара?!
  Особено поради фактот дека кога она беше на Евровизија и тоа во земја како што е Србија, каде и живее и сестра и, не направи ништо. Неможеше да влезе ни во втората финална вечер. Плус го додавам фактот што претходната година не претставуваше сестра и а и таа не направи ништо. А и немаше некоја еуфорија дека ние сакаме таа да не претставува кога толку години живее во Србија и не и текнува на нас.Ви текнува колку негативни коментари имаше за неа?
  Па така не верувам дека некој гласал за неа. Па и да и беше совршена песната-што не беше, само поради тие причини не верувам дека некој гласал. Затоа што ако гласаш ,автоматски се изјаснуваш дека сакаш таа да оди. Односно ако не друго барем јас не познавам некој кој гласал за неа. А и зошто би се пријавувал некој кој веќе се изјаснил дека не сака да оди...Поради парите..:!:
   
  На mims-89, Edie.S и Waka-waka им се допаѓа ова.
 17. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.895
  Допаѓања:
  26.441
  Пол:
  Женски
  brisi.jpg
   
  На Ana3567 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.393
  Пол:
  Женски
  @friendy Не си разрала добро. Ги местеле резултатите за првите 3 места, а тоа не значи дека се првоизбраните.
   
 19. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.317
  Допаѓања:
  8.381
  Само мене песните од Скопскиот фестивал ме потсеќаат на..модерниот поп-фолк?
  По ислушаните песни на Сања Ѓошевска и Мијата, имам чувство дека сум ги слушала Сања Барбика и Сузана Гавазова.:(
   
  На mims-89, kate21, Ana3567 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.895
  Допаѓања:
  26.441
  Пол:
  Женски
  Ај да го прашаме г-дин Џаровски, он се знае.:lol:
   
  На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.