1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скопје Џез фестивал

Дискусија во 'Канта' започната од Hipster, 15 ноември 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.398
  Пол:
  Женски
  Штета е да нема тема за еден од нашите најдобри и најуспешни фестивали.
  Јас за жал не сум била никогаш, а огромна желба ми е да одам, барем еднаш.
  За жал скапи се картите, а и фестивалов доаѓа во овој есенски период, каде не можам да се пофалам дека ми остануваат многу пари во џеб.

  Скопскиот џез фестивал е џез фестивал кој за прв пат се одржал во Скопје во 1982 година.
  Тоа е институција која има конзистентен раст во 1980-тите, 1990-тите години и продолжува да расте секоја година. И покрај тоа што промовираше жанр што на прв поглед изгледа далечен од локалната култура и традиција, таа успеа да привлече многу голема публика и да се изгради репутација како престижен фестивал не само во Република Македонија, но во поширока смисла во на Балканот и во Европа. Во текот на својата историја на фестивалот е домаќин на истакнати имиња од џезот светот како што се: Џон Меклафлин, Орнет Колман, Херби Хенкок, McCoy Tyner, Џо Zawinul, Дејв Холанд, Чарли Хејден, Чик Кореа, Стенли Кларк, уметност ансамбл на Чикаго, Пет Метини , Тито Пуенте Ентони Брекстон, Реј Чарлс, Cubanismo, ДД Џексон, Сиера Маестра, Маршал Ален, Rabih Abou-Khalil, Gotan Project, Марија Жоао, Тони Китановски, Ал ди Меола, youssou N'Dour, бразилски девојки, и многу други..
  Оваа година е беше 31-от фестивал, кој траеше од 19-23 Октомври, со манифестации кои се одруваат на повеќе локации, на кој учестуваа реномирани имиња од музичката сцена.
  http://www.skopjejazzfest.com.mk/
  Секоја година имаат се подобри и поинвентивни постери, и реклами.
  Неколку од изминативе години
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. owl-ribbon

  owl-ribbon Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  677
  Има прекрасни фотографии на профилот на Никола Аџиевски од Џез фестивалот , фотограф од Скопје.Вредат да се видат :)
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.