Скопје Џез фестивал

Дискусија во 'Канта' започната од Hipster, 15 ноември 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Hipster

Hipster Форумски идол

Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.747
    Допаѓања:
    22.388
    Штета е да нема тема за еден од нашите најдобри и најуспешни фестивали.
    Јас за жал не сум била никогаш, а огромна желба ми е да одам, барем еднаш.
    За жал скапи се картите, а и фестивалов доаѓа во овој есенски период, каде не можам да се пофалам дека ми остануваат многу пари во џеб.

Скопскиот џез фестивал е џез фестивал кој за прв пат се одржал во Скопје во 1982 година.
    Тоа е институција која има конзистентен раст во 1980-тите, 1990-тите години и продолжува да расте секоја година. И покрај тоа што промовираше жанр што на прв поглед изгледа далечен од локалната култура и традиција, таа успеа да привлече многу голема публика и да се изгради репутација како престижен фестивал не само во Република Македонија, но во поширока смисла во на Балканот и во Европа. Во текот на својата историја на фестивалот е домаќин на истакнати имиња од џезот светот како што се: Џон Меклафлин, Орнет Колман, Херби Хенкок, McCoy Tyner, Џо Zawinul, Дејв Холанд, Чарли Хејден, Чик Кореа, Стенли Кларк, уметност ансамбл на Чикаго, Пет Метини , Тито Пуенте Ентони Брекстон, Реј Чарлс, Cubanismo, ДД Џексон, Сиера Маестра, Маршал Ален, Rabih Abou-Khalil, Gotan Project, Марија Жоао, Тони Китановски, Ал ди Меола, youssou N'Dour, бразилски девојки, и многу други..
    Оваа година е беше 31-от фестивал, кој траеше од 19-23 Октомври, со манифестации кои се одруваат на повеќе локации, на кој учестуваа реномирани имиња од музичката сцена.
    http://www.skopjejazzfest.com.mk/
    Секоја година имаат се подобри и поинвентивни постери, и реклами.
    Неколку од изминативе години

На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. owl-ribbon

owl-ribbon Истакнат член

Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    673
    Има прекрасни фотографии на профилот на Никола Аџиевски од Џез фестивалот , фотограф од Скопје.Вредат да се видат :)

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.