1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скопје. Од сите агли.

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Shelea, 4 септември 2010.

  1. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Си го сакам Скопје со сите предности, но и несовршености, единствено ми е, најубаво и незаменливо. Има толку многу убавини, што загадениот воздух едноставно го игнорирам во коментариве, ама затоа воздухот се компензира со викенди надвор од Скопје, некаде на чист воздух, планина, викендица, кој каде може.
    Каде и да идам, Скопје повторно ми е најубаво.
     
    На ♡Jana♡, 100nogalka, KuklickaMoja и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Miki4eca

    Miki4eca Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Sekade sum bil na Balkan i mozam da kazam deka najubava metropola imame Skopje e ubavina edinstvena pricina zasto nesakam da si odam od Makedonija zasto evropa i metezot zivotot vo golemite gradovi go imam tuka
     
  3. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    За мене Скопје секогаш ќе биде посебен...
    Градот во кој сум родена, во кој живеам, во кој сум ги доживеала сите интересни и посебни моменти во животот...

    Железничка, Рекорд, Дебар Маало, Карпош, Аеродром, Капиштец, Автокоманда...

    Сите си имаат свој шмек и свои моменти кои ме потсеќаат веднаш чим пројдам низ било која населба...

    Трчањето по автобуси на Рекорд и Железничка...
    Силни прегратки за испраќање на Железничка...

    2ка и 50ка...
    Навидум толку ги мразам. Поготово утринските гужви во 50ка, но сепак, има нешто посебно и во тоа трчање и брзање наутро во него.
    Автобусите што највеќе ги користам. Што ме поврзуваат со останатите населби...

    Испиените кафиња во кафичите покрај кеј, во Дебар Маало...
    Сите прошетки покрај кеј. Првиот бакнеж покрај кеј...

    Средношколските денови поминати во Аеродром и Ново лисиче...

    Битпазар и Чаир, како да си во друг град, но сепак има нешто интересно и во таа гужва и различност по што се одвојуваат од другите населби во Скопје...

    Кафињата во Рандеву после факс, прекрасното топло утринско лиснато со зденка и маслинки во омилената пекара покрај Медицински...
    Шетањето низ Капиштец со часови со дечко ми после факс...

    Или пак јас кога ќе отидам на Машински и ќе го соберам дечко ми од предавања и ќе го шетаме Карпош, прекрасните паркови и кафичи низ него...

    Или кога ќе отидам на Архитектонски и другарка ми ќе ме седне во некој кафич во близина кој првпат го глеам, секогаш има некое ново место шо ја не сум го знаела, па ќе ми објаснува како тука не оделе медицинари, но сепак добро сум се вклопувала и у тој арт стил...

    Загадениот воздух и магла, вечниот пријател во зимата...
    Што веќе дури и ти е навика да не можеш на 50метри од тебе ништо да не видиш во зимскиот период.
    Не го гледаш ко нешто чудно и невообичаено.

    Градски парк, секогаш тука за релаксација со друштво.
    Местото на кое ќе ги сретнеш сите луѓе шо живеат у Ск.
    Ме потсеќа на друштвото од средно, кога ќе наречавме Ројал и ќе седевме покрај трева и езерцето правејќи си мини пикник.

    Ех, Скопје, има толку негативни страни, а сепак е толку посебно...
    Каде и да одам пак тука се враќам.
    Не би го заменила за ниеден град во државава...
     
    На ♡Jana♡, senjorita-v, Lizi и 9 други им се допаѓа ова.
  4. Miki4eca

    Miki4eca Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Go sakam Skopje iako e mn golem grad moze vekje ima fateno 900 iljadi koga vo 2002 imal nad 630 iljadi a nisto cudno 1 milion zitelida ima sega
    Skopje e preubav grad , i ubavo e koga sto pati podobro mladite od provincija sto sakaat podobro da se preseluvaat vo Skopje kako i sto pravat , mesto po evropa . Imam raboteno vo evropa vo Madrid i mozam da kazam deka site golemi gradovi se isti kako Skopje isto i Belgrad i drugite Ako vi odgovara guzvi , turisti mnogu , sekoj den da cekas eden semafor 3 , 4 pati dojdi vo Skopje gradot se razviva se pogolem i pogolem e , ima i rabota povekje ama ne e ubavo tolku mnogu vo tolkav ili tolkavi gradovi da se zivee osobeno ako ste od nekoi premnogu mali mesta vo Makedonija so po 10 iljadi ziteli sto vo Skopje eden kvart ziveat tolku lugje treba da se naviknuvate mnogu osven ako ne ste doagale cesto na prosetka
     
    На ♡Jana♡, Stefanija.Stef и edna_malecka им се допаѓа ова.
  5. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    10.615
    Пол:
    Женски
    Го сакам Скопје и кога изгледа вака.
    173683019_930038864414949_2023165587490177731_n.jpg
     
    На ♡Jana♡, GirlLove и edna_malecka им се допаѓа ова.
  6. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.978
    Допаѓања:
    8.266
    Пол:
    Машки
    Скопјенце е супер. Не би сакал да го видам како станува сличен западните големи градови, одвратни ми се. Доколку би се развил во над милионски град, иако со тешко срце но би се преселил во некое од предградијата.
    Според мене мора да се постави мораториум за градба од Ѓорче Петров до Автокоманда и од Бутел до Припор. А да почне да се гради од Сарај, по целиот потег на обиколницата до Катланово. Воедно таму кон Радишани да се направи нов бизнис и административен центар, со огромен нов плоштад, и да се префрлат неколку институции за да те растерети пред се Општина Центар, Карпош, и Кисела Вода. Се друго е убаво привремено, но долгорочно ова е единственото позитивно сценарио.
     
    На ♡Jana♡ и edna_malecka им се допаѓа ова.
  7. Miki4eca

    Miki4eca Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Skopje e veka stanat kako tie zapadni golemi gradovi i ima skoro milion , pogledni gi chevahir zgradite vo naselba Aerodrom so po 100 sprata kako vo new york a poleka poleka odi nataka taka da seli se hahahahahaha
     
    На Stefanija.Stef, Meckicja и edna_malecka им се допаѓа ова.
  8. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.978
    Допаѓања:
    8.266
    Пол:
    Машки
    Хахаха абе да, иде натака дефинитивно. Ама сеуште не е толку забегано. Сум шетал, далеку сме сеуште од милионските метрополи на запад.
    Ако се остане на ова што е сега, добро ќе е ќе се преживее
     
    На ♡Jana♡, Nikolina35 и edna_malecka им се допаѓа ова.
  9. Stefanija.Stef

    Stefanija.Stef Нов член

    Се зачлени на:
    17 април 2021
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Spored mene Skopje e najubav grad vo regionov zaedno so Zagreb
     
    На Теонааа и Ajronmen им се допаѓа ова.
  10. Vindetta

    Vindetta Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2021
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Дали има некој што би сакал да оди на опера и балет Скопје ,но нема со кого ? Пишете ЛП ќе одиме заедно :wasntme:
     
    На elimkd, Meckicja и Ajronmen им се допаѓа ова.
  11. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.261
    Пол:
    Женски
    На вкупно 15 локации, од шалтер салата на Пошта до Градскиот парк, 25 светлосни дизајнери и уметници по четврти пат на Скопје и скопјани ќе им ја претстават магијата на светлосната уметност.

    „Skopje Light Art District“ како проект потекнува од „ROCK“ проектот, дел од Хоризонт 2020 програмата на ЕУ, наменета за истражување и иновации, каде градот Скопје е вмрежен и разменува искуства со уште 11 други градови од Европа. Фестивалот црпи директна инспирација од најстариот фестивал на светлосна уметност, „Fête des lumières“ кој секоја година се одржува во Лион, Франција и датира од далечната 1643-та година, велат организаторите.
     
  12. MakeDamnSure

    MakeDamnSure Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2022
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    889
    Пол:
    Машки
    Луѓе, кога го гледам Скопје ми е жал каков потенцијал има а дали 50 проценти е искористен и тоа зборувам за централното подрачје.
    Предлози
    Целосна обнова на улица Македонија, целосно нови плочки и да се реновираат фасадите на објектите што останаа неопфатени, по можност во оригинален стил и засадување повеќе дрвја и нови канделабри.
    Рекорд да се реновираат фасадите , и да се стават плочки и нови канделабри. Шилегов имаше добар предлог за пешачка зона, но ајде ако не е изводливо барем да се среди тоа што се може.
    Нови фасади на Градски ѕид и другите стари згради од југословенско време.
    Да се реставрира старата железничка односно музеј на град Скопје
    Нови фасади на сите згради од Веро Џамбо до Собрание.
    Реставрација на ГТЦ и кулите.
    Нови фасади на зградите на Илинденска до Градски парк и староградските куќи кај паркот.
    Урбанизација на Маџир маало и Ново маало и куќите спроти Ист Гејт.
     
    На ♡Jana♡ и Meckicja им се допаѓа ова.
  13. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.723
    Пол:
    Женски
    Скопје не е планирано да биде толку населено.
    Прво природно е во котлина со река, да не речам во дупка каде се задржува магла.
    Се изградија многу згради и ќе се градат уште повеќе. А со тоа се спречува природниот проток на воздухот.
    Додај на тоа зголемениот број на жители кој е многу пати поголем од оној за кој бил планиран градот, кој си придонесува за загадувањето.

    Фабриките некогаш вон границите на градот сега се инкорпорирани во населбите.

    Домаќинствата кои се греат на дрва дополнително загадуваат зимно време. Со нашиот стандард не ги ни кривам, луѓето немаат друг начин да се греат. За да заштедат горат сешто...

    Смог има и на лето. Не е проблемот само сезонски.

    Наместо да се инвестира во овој град стварно треба да се насочат кон другите градови во Македонија. Да им направат се што им треба за нормално да работат и да живеат. Да немаат потреба да патуваат луѓето во Скопје за да заработат за леб, за да се образуваат, за да се лечат. Тоа е решението според мене. А не каде да се изгради во Скопјево уште некоја зграда.
     
    На ♡Jana♡, Angie1432, see.emily.play и 2 други им се допаѓа ова.
  14. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.276
    Допаѓања:
    5.171
    Пол:
    Машки
    Бурџ Халифа 3х
    FB_IMG_1672832079899.jpg
     
    На Ugly Duckling му/ѝ се допаѓа ова.
  15. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    10.615
    Пол:
    Женски
    Што мислите за живеење во делот околу Зоолошка градина во Скопје, на Рузвелтова поточно, дали е премногу гласно, дали се слуша музика од клубовите во гратски парк многу?
     
    На ♡Jana♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ♡Jana♡

    ♡Jana♡ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2023
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Многу луѓе живеат таму, како студентка имавме стан изнајмен таму со цимерки, галама е во скопските населби каде и да живееш. Живеевме и натака, сме живееле и околу железничка, кај клинички, секаде било галама, но се навикнува човек. Помирно ти е околу железара тој дел, но населбата е ко мртва за млади. Локацијата е добра на местово, не е лошо.
    Градски е инаку* :)
     
    На Alex.T и нина122 им се допаѓа ова.
  17. ♡Jana♡

    ♡Jana♡ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2023
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Во последно време какви гужви се низ градот, мислам полека станува и Скопје таков град... Само кај нас никогаш превозот нема да биде колку толку среден како во големите метрополи низ Европа.
     
  18. ruben-neves

    ruben-neves Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2020
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    405
    Пол:
    Машки
  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.689
    Пол:
    Женски
    Скопје е срање у боја станато
     
    На Tanjamm, MakeDamnSure, eliesaab и 2 други им се допаѓа ова.