Скопје од туристичка гледна точка

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од AgirlA, 11 декември 2012.

 1. AgirlA

  AgirlA Активен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2012
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  2
  ПОЗНАВАЧИ НА СКОПЈЕЕЕЕЕЕЕЕ......Ве молаааааааам женски кажете ми во Скопје некоја кафана, ресторан нешто за на ручек со преважни личности, ама преубав онака и одлична храна и преубав амбиент да има, на ниво да е, најубавиот кој е, не го познавам многу Скопје а сега морам да им го покажам на стран ве молам небитно и да е поскап...а што велите за македонска храна само која...сакам се на ниво да биде, и друга идеја ако имате кажете ми каде би можеле да одиме да посетиме нешто во Ск, како да стигнам до театарот и сл. не сум од Ск и не го познавам многу......Фалаааааааааааааа
   
 2. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  9.360
  Допаѓања:
  54.561
  Пол:
  Женски
  Помош ве молам, Скопјанки или тие што го познаваат Ск

  Е како да ти објасниме кога не го познаваш Скопје. Ете најлесно да ти кажам на среде плоштад ти е кафаната Пелистер, стара градска кафана која има одлично реноме и во неа најчесто се собираат познати луѓе, архитекти, уметници, јавни фаци, храната е одлична, има и македонска и итаљанска кујна. Малку потаму ти е Тренд, урбано место, но за помлади, претежно одат познати фаци од градов. На самиот кеј имаш неколку ресторани, Плаза дел Торос, Ања, Дион... Сите со одлична храна и добро реноме. Зависи во кој период од денот ќе идеш, пример ако идеш денски, можеш да ги однесеш до куќата на Мајка Тереза, таа ти е од плоштадот по улица Македонија преку Рекорд и веднаш на 10 метри, на околу стотина метри подолу ти е и Музеј на град Скопје. На самиот плоштад ти се наоѓаат еден куп објекти и споменици кои треба да импресионираат странци, и сега за сега гледајќи ги како набљудуваат и како коментираат додека поминувам покрај нив им се бендисува, добро се е до вкусот нели, преку кејот исто така, објекти од проектот Скопје 2014. Преку Камени мост ти се наоѓа Чаршијата, од кај и да фатиш нема да згрешиш. Јас мислам најдобро е да најдеш пријателка или другарка која го знае градов и ќе ти изигрува водич, ќе ја вклучиш во друштвото, ќе ја нахраниш заедно со твоите гости и дури и ќе ја почастиш нешто за трудот. Театарот преку ден и не ти нуди нешто, навечер имаш претстави ама ризикуваш да немаш место или да се посрамотиш од нивото на културата во театар. Со оглед на тоа што е ладно, не можеш многу да ги шеташ па ти советувам да се сконцентрираш на центарот. Иако не сум сигурна дали можеш да стигнеп и до таму, зависи од каде би доаѓала, со што би доаѓала, пример кај ќе паркирате, во строг центар целиот паркинг речиси се наплаќа, зависи колку ти треба време. Мислам дека Центар, улица Македонија и Музеј на град Скопје, ти се сосема доволни за едно попладне или да речеме ден во Скопје.
   
  На AgirlA му/ѝ се допаѓа ова.
 3. sarraah

  sarraah Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2011
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  ај некој шо добро ја познава автокоманда да ми пиши ми требаат некои поопшти информации итно ми е :D
   
 4. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.880
  Допаѓања:
  40.612
  Пол:
  Женски
  Ајде пиши што треба ;)
   
 5. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.630
  Пол:
  Женски
  Скопје е репрезентативна метропола, која и тоа како има што да покаже од туристички аспект, тргнувајќи од преубавиот центар со новите велелепни градби-комплет, Камени мост, црквата Свети Димитрија, Соборниот храм, понатаму Водно со Крстот, Калето со црквата Св. Спас, Кањон Матка, Скопска Црна Гора со сите цркви и манастири, Марков манастир, Св. Пантелејмон и етно село Нерези, кое за жал не функционира веќе (се’ до следно отворање) и уште многу други убавини, презенти и културно-историски споменици.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
 6. BeLLaDona23

  BeLLaDona23 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  1.824
  Пол:
  Женски
  Дали некој скоро бил на манасторот Св. Пантелејмон во Нерези? Знам дека етно село не функционира, ама има ли нешто да се види, сакаме да одиме викендов??