1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скрининг

Дискусија во 'Бременост' започната од Nina. 1992, 11 јануари 2017.

  1. Nina. 1992

    Nina. 1992 Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2016
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Jas sum 12 nedeli bremena. Deneska pravev skrining vo Plodnost. Dvajca doktori me gledaa. Se bese vo red osven toa sto ne mozea da vidat edna nogicka. Se plashat deka mozno e da e zakrzlavena. Mi zakazaa pregled povtorno za edna nedela. Ima li nekoj slicno iskustvo?
     
    На Secret.women му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Луцидна Луција

    Луцидна Луција Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Сигурно си извадена од памет, секој би бил. Може да одиш кај твојот матичен лекар да те погледне па да каже и свое мислење. Реално децата се кријат, па така и до доцна во бременоста може да не се гледа полот и кај машките деца. Дали се случувале вакви работи претходно во фамилијата? Има ли генетика за нешто слично?

    Поздрав и една силна гушка.
     
  3. Nina. 1992

    Nina. 1992 Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2016
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Ne odam uste od pocetok kaj maticnata. Nemav ubavo iskustvo. Vo plodnost dvajca doktori me pregledaa (bez prethodno da kazat so videle). Vo familijata nema nieden vakov slucaj. Izbezumena sum, nz kako ke ja pominam nedelata do sledniot pregled
     
  4. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    А зошто не појдеш кај некој друг да те види? Ова ти е прва бременост?
     
  5. Nina. 1992

    Nina. 1992 Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2016
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Prva bremenost. 300 raboti prebrodiv za trip meseci. Se mislam Dali da odam bidejkji vo Plodnost ne me gledase Eden doktor. Dvajca posebno me gledaa I isto vidoa. Zatoa vo dilema sum. Mnogu mi e strav da ne izleze kako so kazaa duri togas nz so ke pravam
     
  6. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Не мисли одма лошо. Може да ти предложат амниоцинтеза или хорион биосија и да се види конечно што како. А по подолго време забремени?
     
  7. Nina. 1992

    Nina. 1992 Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2016
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Ne . Na prva . Kako od shala. Inaku doktor Tashe vaka se izjasni: mi izgleda deka e zakrzlaveno. Ke pocekame uste edna nedela. Ako e zakezlaveno vi preporacuvam da napravime abortus.
     
  8. Луцидна Луција

    Луцидна Луција Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Мислам дека докторов добро те посоветувал во ситуацијава... сепак смирено и трезвено пристапил. Ако не го посетуваш матичниот, смени го... и да сега и за во иднина ќе ти треба. Штом не можеш да отидеш кај матичен, би ти советувала да почекаш уште една недела, да видите што ќе покаже другиот скрининг. Ти посакувам се најдобро и се надевам дека ќе биде без потреба од интервенција.
     
  9. Nina. 1992

    Nina. 1992 Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2016
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Ne spiev cela nokj. Se plasham od najloshoto. Nz so da kazam. Samo so Gospod napred. Kako treba da bide taka
     
  10. kara1

    kara1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2013
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Pa ne moras da ides kaj maticen,ili samo kaj tie dvajca d-ri.ima i dr doktori,idi neka ti kazat i dr sto gledat i mislenje za bremenosta i za slucajot,jas ne bi cekala nedela vreme da pomine,so gospod napred neka bide se kako sto treba:hug:
     
  11. Nina. 1992

    Nina. 1992 Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2016
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    I jas razmisluvam da otidam do kaj Eden star doktor pred penzija. Mnogu iskusen I dobar
     
    На kara1 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    И јас тоа и го реков. Да појде кај друг. Нека оди во систина кај димчев или петровска. А ако е аномалија( не дај боже да е), ќе треба што побрзо да се реагира за жал.
     
  13. Nina. 1992

    Nina. 1992 Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2016
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Reshiv da odam. I ke odam. Ke se razbolam psihicki do sreda ako cekam
     
    На Луцидна Луција му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.656
    Пол:
    Женски
    Џабе ќе ја боцкаат, со амниоцентеза не се утврдува дали бебето има екстремитети или не. Закржлавувањето може да биде последица од повеќе фактори.

    И јас сум да си побараш уште едно мислење. Некогаш бебињата се местат во такви положби да не може да се видат убаво екстремитетите, ама кога е помало мислам дека полесно се гледа.
    Се надевам дека погрешиле и двајцата доктори.
     
    На SunnyGirl2, Dust, Emana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Па јас знам дека со амниоцентеза се гледа се, без разлика дали се екстремитети или мозок или друго нешто. Ако нема рака, нога, сепак е аномалија и тоа.
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.825
    Пол:
    Женски
    Se gledaat samo hromozomski poremetuvanja.Fizicki nedostatoci ne
     
    На thelittle17, bibiiii, mira.mira и 3 други им се допаѓа ова.
  17. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Toa so eho se gleda a ne so amnio.
     
    На Annath, joy1 и Emana им се допаѓа ова.
  18. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    На Амниоцитезата не се гледа ништо,кај мене се појави неразвиен дел на мозочето и ништо несе виде на амниоцитезата се се гледа со ММР.
    @Nina. 1992 Вака ќе ти дадам совет уште утре да си земеш упат за ММР приоритетен и одма да го снимаат бебчето во меѓу време закажи кај Димчев.
    Значи се додека немаш Мислења од тројца доктори и ММР снимка никој нема право да ти кажеда го Абортираш бебето.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Не ти покажало со амниоцинтеза?Па нели неа ја кажувааат како една од најточните варијанти.
     
  20. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Амниоцитезата испадна чиста,јас Амниоцитезата ја правев да не има дополнителен проблем или синдром.
    На Амниоцитезата покажува само ако бебето има некаков синдром а и самата Амниоцитеза нее 100% сигурна има полно дечиња што се родиле со Синдром и друга болест а Амниоцитезата била чиста.
    За видлива Аномалиа се препорачува ММР за да се утврди истата и никој доктор без ММР снимка нема право да спомнува Абортус.
    И мене ми рекоа дојди за 1 недела јас воопшто не ги послушав туку отидов кај тројца доктори и ги направив сите испитувања.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.