Скрининг

Дискусија во 'Бременост' започната од Nina. 1992, 11 јануари 2017.

 1. Anetaoh

  Anetaoh Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2013
  Пораки:
  981
  Допаѓања:
  2.494
  И колку ти измери? Лежиш?
   
 2. lovely12

  lovely12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  933
  Пол:
  Женски
  3.85 беше во 28недела, патолошка бременост без напрегање ама не лежам постојано. Си прошетував, по дома си работам...сега сум само дома за жал заради коронава
   
 3. Anetaoh

  Anetaoh Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2013
  Пораки:
  981
  Допаѓања:
  2.494
  Зошто со толкав цервикс да лежиш и да си на патолошка,јас сум со 28мм па не лежам ,дури и одам на работа
   
 4. lovely12

  lovely12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  933
  Пол:
  Женски
  Затоа што цервиксот ако не примам прогестеронска терапија се крати, поолабавени ми се мускулите и носам појас за трудници...и веќе имам предвреме родено во 26недела и за жал почина, имам и спонтан...едноставно на почетокот крварев и страв им е...па и мене
   
  На Anetaoh му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MPR

  MPR Активен член

  Се зачлени на:
  7 август 2019
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  97
  Пол:
  Женски
  Здраво,
  Да прашам дали некој има правено втор скрининг во New Born?
  И какво мислење имате за таму?
  Цената им е 3500 ден ама па колкава е стручноста не знам.
  Препорака, совет.
  Благодарам.
   
 6. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.914
  Допаѓања:
  19.244
  Пол:
  Женски
  За прв скрининг да, но за втор не би отишла, сепак би закажала кај доктор што има искуство со скрининзи. Треба да се видат убаво органите, а ако нешто има, тоа најдобро може да го види доктор што прави скрининзи.
  Ова е мој став и совет, а секој си одлучува за себе.
   
  На Alishan30, Среќичка, MPR и 2 други им се допаѓа ова.
 7. EmiliEmili

  EmiliEmili Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2016
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  318
  Пол:
  Женски
  Девојки од која докторка освен Петрова во ремедика сте задоволни за прв скрининг
   
 8. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  546
  Допаѓања:
  1.141
  Пол:
  Женски
  Од Афродита Стомнаровска сум пре задоволна,кај нејзе водам бременост се детално убаво објаснува
   
  На EmiliEmili му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Aw-aw

  Aw-aw Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2018
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  309
  Пол:
  Женски
  Mislenje za Dr.Organdziski od Stip za skrining mi treba,konkretno za prv skrining, vo remedika Se e zafateno a vo Sistina seuste nemaat termini
   
 10. EmiliEmili

  EmiliEmili Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2016
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  318
  Пол:
  Женски
  Јас вчера закажав во ремедика кај Афродита Стомнаровска
   
 11. Aw-aw

  Aw-aw Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2018
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  309
  Пол:
  Женски
  Dali I tas e specijalizirana za skrining, jas Mislev deka samo simonida I petrova pravat skrininzi
   
 12. EmiliEmili

  EmiliEmili Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2016
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  318
  Пол:
  Женски
  Pa jas tuka prasuvav i mi ja predlozija Afrodita
   
 13. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  1.947
  Допаѓања:
  5.193
  Дали трет скрининг е задолжителен? И каков преглед е тоа уствари?
   
 14. lovely12

  lovely12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  933
  Пол:
  Женски
  Јас бев и беше обичен преглед, бев точно 28недела. Бев кај Димчев, ама јас морав оти матичниот ми го измери бебушот 2100 во 27недела, малку згреши:lol:.
   
  На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  1.947
  Допаѓања:
  5.193
  31 недела сум, утре ќе одам кај матичниот. Да си знам де.. Кај него се наплаќаат скрининзи. За првиот 1000, за вториот 2000 ми наплати..
   
 16. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.914
  Допаѓања:
  19.244
  Пол:
  Женски
  Ист како другите, мерки и со детално гледање на органите, само што повеќе на протоците се задржа докторот.
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Anaouou

  Anaouou Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2014
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  720
  Денеска бев за проверка на резултати и матичен ми кажа ништо од втор скрининг неможел да ми закаже на клиника само приватно ми препорача Ремедика демек поевтини биле, па сега не знам дали Систина или Ремедика ? Ај препорака од вас и ако знаете цени за двете клиники ? И која недела е најпогодна за втор скрининг ?
   
 18. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  797
  Допаѓања:
  1.406
  Пол:
  Женски
  4600 е во Систина. Може да се јавиш да прашаш директно, ќе ти дадат инфо.
  И не знам што е со матичниве. И мојата е исто, као демек не доагај кај мене иди барај чаре јас не можам. Пфф значи ептен се безобразни, во најтешкото не остават сами.
   
  На Jana06, lovely12 и Anaouou им се допаѓа ова.
 19. Anaouou

  Anaouou Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2014
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  720
  Јас баш тоа ги искоментирав секој треба да се снаоѓа не ми јасно како може нешто такво да се укине кога мора да се следи бременоста или било што да е. Хаос е.
   
 20. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  797
  Допаѓања:
  1.406
  Пол:
  Женски
  Мене требаше да ми препише лекови, ми вика иди кај општ матичен нека ти препише. Требаше да ми закаже за ендокринологија, не можела. Мајка ми била доктор, да сум барала врски преку неа, не можела она. Ептен ме извади од такт, не и го заборавам ова.
   
  На lovely12 и Anaouou им се допаѓа ова.