1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скрининг

Дискусија во 'Бременост' започната од Nina. 1992, 11 јануари 2017.

  1. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Супер е. Исто и јас таа недела го правев
     
    На Vojdana му/ѝ се допаѓа ова.
  2. queen007

    queen007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    305
    Пол:
    Женски
    Цена на прв скрининг во Систина?
     
  3. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    Таман е, јас ќе одам на 22+1.
    Др ми рече дека 21/ 22 недела се прави
     
    На Vojdana му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Vojdana

    Vojdana Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.878
    Пол:
    Женски
    4550 ден
     
    На queen007 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Allwayshappygirl

    Allwayshappygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    284
    Пол:
    Женски
    Девојки здраво. На 26.06 сум на прв скрининг во ремедика кај Др Симонида Котларова. Прва бременост ми е и не сум баш баш упатена ни од самата матична, знам само дека и приска спомна. Околу 8000 денари ми вика носи си.. Некое искуство кај оваа докторка да ми каже некоја која веќе била..И дали кажуваат пол уште сега? Мене матичната ми рече дека е девојче, ама дека не е 100% сигурна :inlove:.. Инаку 12+7, скоро 13 недела ќе бидам
     
  6. queen007

    queen007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    305
    Пол:
    Женски
    Се офајдија приватниве со прискиве и скрининзите. Нели клиника не работи па сега земај по 8.000 на оваа криза..!
     
    На Vojdana, azelea, Broki5 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Allwayshappygirl

    Allwayshappygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    284
    Пол:
    Женски
    Навистина премногу е ...Еве за мене не се проблем воопшто,ама има некој немаат ни за обичен преглед кај матичен не па волку пари. Но како и да е за живот се работи нели..
     
    На thelittle17, Bicka77, Meckicja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Мене ми остана вториот скрининг во ГАК да го правам. Немам за да платам приватно. Земав Н95 маска ќе носам ракавици. Ќе одам без мм и белки за 5/10 мин нема да ме фати нешто. Како и да е после прегледот ќе држам дистанца од сите за секој случај. Сакав кај матичната да го правам ама рече не и е толку јако ехото за 3д/4д.
     
  9. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Скоро чув рекоа немало родилки болни на ГАК верувам дека е ок таму ситуацијата сега за сега. Не му ја мисли во која болница и да одиш моментално е исто кога еве слушаме колку лажат дека биле во контакт итн. И јас исто таква маска имав купено дистанца од сите и толку нема шанси да биде нешто ако и другите носат маска.
     
    На Meckicja и Tsukinory им се допаѓа ова.
  10. Vojdana

    Vojdana Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.878
    Пол:
    Женски
    Јас понеделник закажав втор скрининг во Систина, а и првиот го правев таму...
    Искрено да ти кажам да не инсистираше мојот матичен за таму, јас немаше никад да одам...
    За преглед од 5-6 мин да платиш 4550 ден е вон секоја граница...
    Има и други приватни ординации со одлични доктори кои прават скрининг на 4Д за 1500 ден.
    Мислам дека 4550 ден е премногу за секој, без разлика како стои со финансии...
    Без разлика каде ќе правиш скрининг гледај докторот кај кого одиш да ти е со препорака, да не оставиш на случајност каде ќе се паднеш...
     
    На Meckicja и Tsukinory им се допаѓа ова.
  11. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    12+7 е точно 13 недели. Ме имаат гледано и Симонида и Афродита и Петрова. Ок се сите. Петрова најмогу ја фалат и најискусна е ама не оди на работа поради Корона. Во септември ќе дошла. Можно е да ти кажат пол,посебно ако е машко и ако е свртено како што треба. Ама посигурно е на втор скрининг.
     
  12. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.610
    Допаѓања:
    1.555
    Супер е докторката и многу темелна. За пол може ќе ти кажат мено до 19 недела ми викаа најверојатно женско после излезе машко така да не се знае, зависи како ќе е наместено за да се види :)
     
    На Среќичка му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Скринингот е толку 4400 а приска ќе ти каже Симонида дали треба. Мене ми кажаа не треба да правиш т.е. како сакам ама по ехо немало потреба јас сепак направив 3800 ден во авицена е чисто да знаеш
     
  14. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    Кај неа ја водам бременоста, супер докторка, темелна, се си кажува, се што ќе прашаш убаво објаснува. Нема да згрешиш. На прв скрининг (јас бев 12+3) ми рече девојче (ама не беше сигурна) и погоди.
     
    Последна измена: 25 јуни 2020
    На Tsukinory и ni.na им се допаѓа ова.
  15. Allwayshappygirl

    Allwayshappygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    284
    Пол:
    Женски
    А вагинално ехо ли се прави и таму или? Затоа што јас кај матичната секоја контрола ми е вагинално
     
  16. Vojdana

    Vojdana Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.878
    Пол:
    Женски
    Дали во Систина е строго забрането да влезе таткото на скрининг ? Дали ако таткото инсистира да биде на скринингот му се дозволува да влезе?
    Минатиот скрининг влеговме двајцата ама тоа беше пред 2 месеци.
     
  17. Klara91

    Klara91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2020
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.205
    Пол:
    Женски
    Драги членки,

    Нова сум на форумот, инаку 12та недела и во понеделникот правев прв скрининг кај матичната Д-р Снежана Гавриловска Миленкова, докторката до сега е океј, но бидејќи ми е прва бременост некако не сум многу мирна, па се мислам за повторен скрининг кај некој друг лекар, но од претходните коментари се спомнуваат само докторите од Ремедика и Систина како опции, па ме интересира дали има и некои други добри лекари за прв скрининг.
    Инаку матичната по димензиите и со оглед на возраста 28 год и историјат за болести во фамилијата ми рече дека не гледа потреба од правење Приска, но доколку јас лично сакам можам да направам приватно.
    Искрено од она што досега имам прочитано поважно ми е второ мислење од искусен доктор отколку резултати од приска.

    Во прилог ќе ви ги споделам и резултатите од првиот скрининг 12 нед и 3 дена - BPD (пречник на главата на бебето)= 1.88 cm; CRL (должина од глава до крај на 'рбет)= 6.59 cm; и NT (кожен набор на задна страна на вратот) = 1.27cm
     
  18. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.721
    Допаѓања:
    12.826
    Секој ден е различно нас не пуштија заедно да влеземе и немаше ни гужва :)

    Јас не сум задоволна од нејзе и нерви искинав искрено затоа и одам на приватно за скрининзи не знам каква е не ги правев кај нејзе што е многу нормално сигурно има и други доктори по приватниве што се доста добри али повеќето одиме кај веќе познати и затоа почесто ги слушаш ремедика и систина ако си во можност да закажеш таму цената сегде ќе ти биде таа помалце од 4000 нема нигде да ти земат :)
     
    Последна измена од модератор: 1 јули 2020
    На Vojdana му/ѝ се допаѓа ова.
  19. KiviOdMaldivi

    KiviOdMaldivi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2018
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Јас бев минатиот петок и маж ми не го пуштија а инсистираше
    Како ке им текне изгледа така,бидејки претходниот ден бев на преглед кај друг доктор исто во систина и маж ми го пуштија да влезе
     
    На Vojdana му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Mene vo strumica na privatno mi zemaa 500 den ova so skrininzite vo sistina I remedika e preterizam 4000 den na nekoj toa mu e pola plata da napomenam 500 den mi zemaa na privatno oti cela bremenost si ja vodev kaj toj dr samo vtoriot skrining i tretiot pak za sekoj slucaj si go napraviv na gak kaj dr lazarova i sum prezadovolna od nea no toa bese pred dve god