1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скрининг

Дискусија во 'Бременост' започната од Nina. 1992, 11 јануари 2017.

  1. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.768
    Допаѓања:
    12.883
    Секој со свое размислување :) и искуства...во Скопје дека ќе најдеш за 500 денари скрининг тешко само ехо матичен наплаќа 500 денари иако не ни треба а за скрининг и по 2000 земаат и пак има доста неспособни а парите ќе си ги фрлиш
     
  2. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Јад бев вчера сама, си беа дојдени и мажите. Дибеците со маските на врат значи не ги ни држеа на уста. Не ми се јасни овие Систина. Ваљда нема да ти направат проблем и маж ти да влезе
     
    На Vojdana и Happyinlove им се допаѓа ова.
  3. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.685
    Пол:
    Женски
    Преку стомак, а ако нешто не и е добро наместено бебето да не може убаво да гледа и да зема мерки, ќе те гледа и вагинално.
     
    На Allwayshappygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Toa e zatoa sto ne gi prijavuvate vo fondot oti vi zemaat pari za eho maticnite ginekolozi ne smeat da naplakaat za eho mojot maticen gin ne zema ni denar za eho
     
    На Dua! му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.768
    Допаѓања:
    12.883
    Пријавени се али џабе е се зар еднаш им има влезено инспекција на нив...али корумпираност си е корумпираност
     
    На mssuniquee, Coco31, eta и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Девојки вие што поминавте втор скрининг како ве гледаа на ехо? Преку стомак или и вагинално? Да знам колку да се средувам. Аман веќе од ова не одење на депилација саат и пол ќе ми треба за со брич. |(
     
  7. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Абоменално е скинингот,но може цервикс да ти мерат вагинално:). Мене више секој преглед ми е и така и така:smirk::):)
     
    На Tsukinory му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    На стомак го прават скринингот а мене до сега не ми мереле цервикс на овие редовни контроли
     
    На Tsukinory му/ѝ се допаѓа ова.
  9. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Преку стомак гледа ама мене и на бокс ме стаи да ми видела цервикс. Ни јас не се депилирам, а си брич кај сум фатила кај сум пропуштила, тоа е.
     
    На Broki5 и Tsukinory им се допаѓа ова.
  10. lana2915

    lana2915 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Денес бев систина пуштаат придружба. Скрининг за 4 мин на ехо чудно ми стана,мојата докторка по 10 мин обичен преглед уживаме го гледаме бебчето.
    Тука ништо ни видов ни познав, за полот ни кажа дека и е како машко но сака да потврди следниот пат зошто е рано 12 недела.
    4550 се плака без писката.
     
    На eli.karameli и Vojdana им се допаѓа ова.
  11. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Тие малку претерале мене за обично ехо ме гледале подолго . Навалија сите откога затворија државниве и ај сега ..и ова со придружба не ми се свиѓа еден куп болни има. Ама реално они и начув си почнаа да си хоспитализираат и лечат болни.. Се испукав на Систина ама почнаа на нерви да ми идат :rofl:
     
    На azelea и Vojdana им се допаѓа ова.
  12. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Богами,им се погоди стварно безобразлук,па и 5 минути ќе те гледат.:(
     
  13. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Да па во ремедика не дека предолго ме гледаа ама бев внатре 15-20мин и да прашаш што имаш и да ти се објасни а не да те заташка. А со тебе придужба ја сум против зошто гужви да се орават не разбирам. Така и во ремедика лажат и се пикаат чекаат во чекални и ти трудна немаш кај да седнеш ајт таму:D ми спотребал мм за рака ли ќе ме држи и така на скринингот ништо не се разбира си гледа др органи:D:D
     
    На natasam, Juni1985, Allwayshappygirl и 3 други им се допаѓа ова.
  14. KiviOdMaldivi

    KiviOdMaldivi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2018
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Јас не сум задоволна од вториот скрининг во систина кај Димчев,толку 5 мин,не објаснуваше ништо,додека првиот скрининг го правев во њу борн кај Трајковски и сум задоволна,и тоа премногу,ме гледаше подолго се детално објаснуваше,во систина катастрофа !
     
  15. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.768
    Допаѓања:
    12.883
    Зависи што очекуваш од докторот сите се различни некои зборат премногу и не им се свиѓаат на некои пациенти премногу нападни се така ако ќутат пак на некои не им одговара ни тоа ништо не кажуваат. Треба анкета да направат колку сакаат бремените жени да трае еден преглед 5,10,15,30 минути. Мислам дека не е битно времето битно е да ти каже дека се е во ред со бебето. Не значи ако го гледа 40 минути дека нешто ќе смени. Искрено јас никогаш не сум гледала на времето битно ми било да ми каже дека се е во ред со бебето сигурно никој ненормален нема да те лаже за состојбата на бебето. Плус сами си викаме не се јавуваат немаат термини што ќе правиме, ем сакаме термини ем да не гледаат по 40 минути тоа е невозможно ќе треба и трета да си воведат за скрининзии прегледи:)
     
    На @Zvezda, Lovebug01 и Среќичка им се допаѓа ова.
  16. KiviOdMaldivi

    KiviOdMaldivi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2018
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Па не очекувам 40 мин,ама не очекував ни 5 мин
     
  17. sun995

    sun995 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2017
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    1.140
    Пол:
    Женски
    Јас па за прв скрининг бев кај Димчев и презадоволна сум некоја дали знае колку е втор скрининг во систина
     
  18. KiviOdMaldivi

    KiviOdMaldivi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2018
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Исто како прв ,4550 ден е и втор
     
    На sun995 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. hana@@

    hana@@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2020
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Девојки,некоја што била сега брзо на втор скрининг кај димчев ,искуство подетално за преглесот и дали го пуштаат сопругот внатре?Во вторник имам закажано па да се спремам
     
  20. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Го пуштаат, а за докторот и прегледите имаме пишувано прочитај.
     
    На hana@@ му/ѝ се допаѓа ова.