1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скрининг

Дискусија во 'Бременост' започната од Nina. 1992, 11 јануари 2017.

  1. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.208
    Допаѓања:
    23.988
    Мене пред да одам кај него ми рекоа, ако се е добро, одма ќе завршиш. И така излезе, за 15 минути со слики, со мерки, со се излеговме. Он у први 2 минути гледа дали е се ок, и толку добар дијагностичар е што вреди секој денар даден за втор скрининг кај него.
     
    На Dikinzi, Ms allways right, Anomis11 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    знам тоа не спорам дека има знаење :) Бев јас два пати кај него.Муабетот беше дека во државна помалце гледале во Систина подолго.
     
    На Dikinzi, Anomis11 и KuklickaSk им се допаѓа ова.
  3. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Мене двата прегледа ми траеја долго и јас се чудев два саата-што ли ќе е ова?Но додека ме прегледуваше и те како имаше што да се види и да се каже,буквално секое делче,и така треба да бидат скрининзите,а не да се брза,сепак на приватно не е баш ефтино па да не прошиша за 10 минути па колку сака нека е добар дијагностичар.И така се само три скрининзи во бременост,едвај чекаш да ти каже и да си го видиш бебуш,па уште и тоа на брзина.Не иде!
     
    На betty oh, Dikinzi и Girl-Rabbit им се допаѓа ова.
  4. Ms allways right

    Ms allways right Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2018
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    Јас во 21 недела бев кај Димчев супер впечаток имам од човекот ептен опуштен муабет на шала правевме он си го гледаше бебето јас си коментирав што гледам на екранот он ме надопочнуваше и он што гледа 15 мин највише се задржавме ама позитивен човек во суштина сега за недела две зависи како ќе има термин пак на трет скрининг кај него ќе закажам
     
    На Dikinzi и Anomis11 им се допаѓа ова.
  5. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.467
    Допаѓања:
    1.087
    Утре сум на втор скрининг во ГАК па ме интересира дали даваат нешто слика од бебето и колку време трае прегледот?
     
  6. Milicka*

    Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    980
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки , вчера бев 12+6 и бев на прв скрининг , малце се извадив од памет но ве молам за некој совет, ке правам и пренатален тест но сепак едно мислење?
    Нухален набор ми измери 2,2мм и ми рече дека се е ок , се останато си беше во нормала, ама ова нухалниов мир не ми дава , некоја со слично искуство ?
     
  7. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски

    2,1мм беше кај син ми. И за тоа ке правиш пренатален? Па не е застрашувачки ни малце. Во рамки на нормала над 3 прават дополнителни испитувања. Може и бебе мрдало па не е измерено како што треба.
    Види ако ти е толку грижа оди кај друг нека те види.
    Син ми е здрав и прав:)
     
    На Martka, Milicka* и Miss.N им се допаѓа ова.
  8. Milicka*

    Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    980
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    Докторот и сам рече дека е се во нормала , но пусто читање по форуми хахах , фала многу ме утеши твојот коментар ***
     
  9. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    1.085
    Пол:
    Женски
    Прв скрининг се прави на почеток на 12 недела така? Можеби звучам неинформирано, но да си прашам, дали скринингот се прави со „обичен“ ултразвук или со 3D,4D?
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. emekreme

    emekreme Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    206
    Девојки дали има таква што бременоста ви ја води Ивановски а сте отишле на скрининг кај Димчев. Или и двајцата се со искуство за оваа тематика? За прв скрининг прашувам
     
  11. Milicka*

    Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    980
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    Јас сум кај Ивановски и бев на прв скрининг кај Ивановски добро поминав , правев пред два дена , не отидов на друго место , измери докторот се што треба , имаше членки што цела бременост ги водеше Ивановски.
     
    На Martka и emekreme им се допаѓа ова.
  12. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Јас све водев кај Ивановски и кај матичната.И двајцата се професионалци и имаат искуство,и како што кажаа,како што измерија така беше,дури и килажата која варира ја погодуваа.Ти мила ако сакаш отиди и кај Димчев и он е добар си ја знае работата.Секое добро П.с. Важно е да му се верува на докторот кој ве води.:*
     
    На emekreme му/ѝ се допаѓа ова.
  13. emekreme

    emekreme Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    206
    Na lvanovski mu veruvam so cela dusa i srce, samo neznaev deka i skriningot kaj nego se pravi. Ke odam kaj nego, pa ako nedaj boze ima somnezi sigurna sum deka sam ke go vikne dimcev za konsultacija ❤
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Прави скринизни он. Ама јас кај димчев го правев сепак:)
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. emekreme

    emekreme Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    206
    А бременоста Ивановски ти ја водеше?
     
  16. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Не , го знам приватно,ме виде еднаш само, и ми рече следно кај мене на скрининг:) Оттука знам дека прави . Ама сепак димчев и петрова имаат сертификати мислам само за скрининг.
     
    На emekreme и Martka им се допаѓа ова.
  17. Babyiscomming

    Babyiscomming Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    520
    Пол:
    Женски
    Женски на ГАК како ви го правеа првиот скрининг, со вагинална сонда или обично ехо?
     
  18. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Обично ехо
     
    На Babyiscomming му/ѝ се допаѓа ова.
  19. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    18.398
    Пол:
    Женски
    Доктор Трајковски од new born. прави ли скрининг и колку чини? Снежана од Гинековита исто дали прави скрининг?
     
    Последна измена: 22 октомври 2019
  20. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    18.398
    Пол:
    Женски
    Пак јас да прашам закажав за скрининг ама ќе ме фати 24 недела дали е многу касно едвај најдов термин некаде, а овој матичниов ме зезна да се мафтам по државна за џабе кога нема термини. Требаше уште одма а си закажам на приватно не знам кој ѓавол ме натера да го послушам. Инаку закажав кај Сузана правела скрининг.