1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скрининг

Дискусија во 'Бременост' започната од Nina. 1992, 11 јануари 2017.

  1. Andra

    Andra Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    1.156
    Допаѓања:
    1.666
    Пол:
    Женски
    2018 бременост близнаци скринзите во систина беа скоро дупло.Преглед кај докторот си беше цена како за сите трудници.
     
  2. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Чудно. Јас во Ремедика ги правев двата скрининзи, плус уште некое ехо ама никогаш не ми наплатиле дупло. Дури не ми наплатија за едно цтг.
     
  3. Maja92@

    Maja92@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2019
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    959
    Пол:
    Женски
    9000 денари е скрининг за близнаци во Систина
     
  4. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    А матичен гинеколог отприлика колку може да ми го наплати скринингот? За втор скрининг мислам дека е поскапо...
    Првиот го правев на приватно кај истиот доктор и ми наплати 1000 или 1600 не се сеќавам. Сега ми е матичен, ама мислам дека наплаќа за скрининг. Отприлика колку се движат цените ?
     
  5. Nairobi88

    Nairobi88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Јас платив дупло зашто закажав два термина, времетраењето на еден термим е предвиден за да се проверат органите на едно бебе. За да не е се набрзина туку да е подетално ми закажаа 2 термина и нормално ги платив двата
     
  6. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Дали 3тиот скрининг се фокусирани најповеќе на кардиоваскуларниот дел ?
     
  7. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Не, нормално ехо
     
  8. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Каде тоа? Не смее така, те зезнале. Ако не се гледа убаво, ќе те викнат пак, но не треба да ти наплатат 2 пати. И јас одев за двете бремености двапати, но само како еден скрининг ми наплатија.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.501
    Допаѓања:
    35.250
    Пол:
    Женски
    Јас ја сфатив дека два термини еден по друг закажала. На пример, закажуваш и во 12 и во 12:15, за да не трае прегледот само набрзина 15 мин., туку половина час.
     
    На Maja92@ му/ѝ се допаѓа ова.
  10. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Ама ни тоа не е во ред. Се знае што е скрининг и што тој опфаќа. Не смее да се дозволи "два термини за поубаво да се види". Просто, не е етички од страна на докторот тоа да го дозволи.
     
    На tina2018 и Martka им се допаѓа ова.
  11. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.501
    Допаѓања:
    35.250
    Пол:
    Женски
    Се согласувам, не е во ред. Но ја сфаќам зошто така закажала, многу кратко траат прегледите.
    Додека се соблечеш, додека легнеш, па на крај да ти објасни ако нешто има за објаснување, самото ехо трае 5 мин. Термините им се на 15 минути закажани, без разлика дали си за обичен преглед или за скрининг. Гледаат што повеќе пациенти да поминат. Ова за Систина. Во Ремедика, на пример, мислам дека на 30 минути закажуваат.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Во Систина кога идев (не бремена) мислам дека повеќе од 20мин не сум се задржувала. Во Ремедика и претходно и сега во бременост сум се задржувала и 40-50 мин ако требало. Се случувало и јас да почекам трудница пред мене 5-10мин. Најмногу ми значи тој опуштен муабет после преглед кај што ќе ме испраша и мене како сум, а не да се врти се околу бебето.
     
    На Chuchanov, Coco31 и 0ли им се допаѓа ова.
  13. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Во Ремедика ги правев скрининзите, не знам по колку време им е по пропис, но никогаш не било набрзина. За едниот скрининг докторката ме викна пак нареден ден пред да ѝ почне работното време. Ние сами тргнавме по вторпат да плаќаме и ни рече дека нема потреба, затоа што првиот преглед не можел да се изврши комплетно, поради лоша позиција на бебето.
     
    На Coco31 и 0ли им се допаѓа ова.
  14. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Изгледа за близнаци збори членкава со двата термина. Иако и тоа не е нормално, и доктор нрма да те набрка зошто за 15мин видел само едно бебе на пример
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Nairobi88

    Nairobi88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Да за близнаци закажав два термина. Еден по друг за да има повеќе време да ми посвети и тоа по препорака за да не е се на брзина.
    Они можат и со еден термин да видат се што е битно пошо тоа им е рутина, но сакав да имам повеќе време за да ми објаснува како и што гледа.
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Која е цената на скринингот? Јас правев таму за син ми и бременост водам таму ама не прашав. Ми рекоа само заедно со приска 8800. Ама мислам дека приската им е поскапа од Авицена
     
  17. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Сметките ги фрлив ама мислам околу 2500 дека беше, а вториот скрининг е поскап околу 4000ден. Јас приска не правев ама можеш со извештај од скринингот да идеш во државна да ти земат крв за приска само мора во ист ден да биде.
     
  18. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Вториот скрининг во Ремедика е 4500
     
  19. Bebac

    Bebac Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    2.015
    Пол:
    Женски
    Дали знае некој колку кошта втор скрининг во Плодност?
     
  20. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Втор скрининг кај матичен лекар платив 2000 денари плативме. Не знам како се движат кај други лекари. Се на се 40 минути се задржавме, на ехо гледаше 20 минути отприлика со објаснување со се.
     
    На Bebac му/ѝ се допаѓа ова.