Скрининг

Дискусија во 'Бременост' започната од Nina. 1992, 11 јануари 2017.

 1. Bebac

  Bebac Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2019
  Пораки:
  303
  Допаѓања:
  1.185
  Пол:
  Женски
  Видов невидов никој не пишува и се јавив во Плодност! Цената на втор скрининг е 3000 денари.
   
 2. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  1.947
  Допаѓања:
  5.193
  Јас прашував и кај Органџиски бидејќи ми е блиску, ама околу 5300 мислам дека кажаа. Малку скапо ми се виде, ама демек имал нова апаратура и 5д не како другите 4д. Не знам дали е точно ова или се зафркават луѓето.
   
  На Bebac му/ѝ се допаѓа ова.
 3. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.472
  Допаѓања:
  34.258
  Кај матичен 2000???
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  1.947
  Допаѓања:
  5.193
  Да, кај матичен, кај овој доктор постојано си плаќам, 200 денари платив претходниот пат за мајчина книшка.
  Овој пат освен скрининг плативме 2000 и 500 за ПАП тест. Пред тоа кога не ми беше матичен ми наплаќаше за се. Паметам првиот скрининг во 12 недела ми го наплати 1000 ама не ми беше матичен. Сега за ова и јас се зачудив,ама слушнав кај него дека се се плаќа. Веројатно поради тоа што е добар и прочуен, од сите околни општини таму одат.
   
  На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
 5. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  2.874
  Допаѓања:
  29.011
  Пол:
  Женски
  Добар и прочуен пак нека си биде, ама чим ти е матичен и плус трудница не треба да наплаќа за ништо, прегледи, брисеви, мајчини книшки, упати ...

  А иначе има матични кои имаат добра опрема и кои прават скрининзи, тие одат приватно без разлика дали ти е матичен
   
 6. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  1.947
  Допаѓања:
  5.193
  Епа изгледа докторов си наплаќа за се. Знам и други имаат ми кажано дека плаќале. Конкретно за Гевгелија, кај Елица се беше бесплатно за трудници, ми беше матична до пред еден месец и ништо не ми наплаќаше, ама не ми даваше ниту сликичка од ехото ниту мајчина книшка добив. Епрувети за брис сама купував. И таа има добра апаратура, ново ехо. Е сеа што веќе е стара и не ја бива тоа е друг муабет. На секое одење кај неа се каравме. Исто било и кај Поп-Кочев иако има приватна ординација на бремените жени на кои им е е матичен ништо не им наплаќа.Кај овој доктор не сум била, ама не бил нешто којзнае колку добар, не знам и апаратура каква има.
  Сега, а и од почетокот одам кај доктор Гетов, повторно приватна ординација, сега ми е матичен, но сепак се наплаќаат скрининзи, мајчина книшка итн.Ми дава сликички од ехо, епрувети не морам да купувам има кај него.

  Брисевите ги носев во лабораторијата во Валандово, со упат од него, тоа беше бесплатно, исто и проверката на крв и мокрача повторно со упат, бесплатно.
   
 7. Bebence29

  Bebence29 Нов член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2020
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Дали сте го правеле вториот скрининг два пати?
   
 8. positive vibes

  positive vibes Активен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2018
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите девојки јас сум бремена после 2 спонатани и една биохемиска бременост :inlove::inlove::inlove: некаде 8 - 9 недела со ТРОЈКА :l::l::l:На почетокот на јануари бевме за прво ехо за срцева акција и беше уреден. Сега здравје во февруари сум на скрининг тој во првото тромесечие како ке дојде не знам точно.Сакам да ве прашам за искуства8-| Дали ке може да ми кажете кои се испитувања се прават покрај скрининзите и се разбира за скринизите? Јас лично не би сакала да испуштам ниѕу едно испитување сакам да ги направам сите. Премногу сум стегната за сето ова поради претходните искуства и плус дека се работи за повеќеплодова бременост среќна и исплашена. Но со Господ напред се надевам дека ќе помине се во најдобар ред.Ви благодарам однапред.:hug::f::l:
   
  На Slonce91, lakiki, lilyen и 22 други им се допаѓа ова.
 9. Anetaoh

  Anetaoh Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2013
  Пораки:
  981
  Допаѓања:
  2.494
  Најпрво честитки за трите срценца,здрави и живи да се родат. Штом сте слушнале срценца следното ехо ти е скринингот освен ако ти инсистираш на уште едно ехо,е сега зависи кој доктор те води и каква процедура има обично околу првиот скрининг имаш испитување на крв и мокрача ,торч,приска и ако сакаш некои од најновите тестови нифти,верифи итн. Пред се тоа најмногу зависи од докторот што ќе те води,инвитро правеше?
   
  На positive vibes и eta им се допаѓа ова.
 10. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.348
  Допаѓања:
  3.830
  Пол:
  Женски
  Торч кога се прави?
  Јас правевев минатата година.
  Ке треба повторно?
   
 11. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.348
  Допаѓања:
  3.830
  Пол:
  Женски
  Еве ја првата тројка во моментот на форумот :l: :l: :l:.
  Честитки и со лесно до крај :inlove:
   
  На positive vibes, Puffy2019 и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
 12. Anetaoh

  Anetaoh Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2013
  Пораки:
  981
  Допаѓања:
  2.494
  Јас пред 3 и пол години правев и нешто беше позитивно не паметам што неколку пати испитував и на крај докторот ми рече така изгледа си родена,сега пак ми рече да правам. Со резултатот да одам на првиот скрининг и со крвна слика,прашај го докторот дали треба
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 13. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.348
  Допаѓања:
  3.830
  Пол:
  Женски
  Ке прашам обавезно.
  Малку ми е безвезе, многу чекав на институтот за јавно здравје, да ми земат крв за торч, многу гужва во мал простор, секакви лугје.
  Можеби е поубаво некаде на приватно да направам, но е многу поскапо.
   
  На Anetaoh му/ѝ се допаѓа ова.
 14. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.914
  Допаѓања:
  19.244
  Пол:
  Женски
  Ќе си одиш најрано сабајле, јас отидов пред да отворат и прва бев. Немаше луѓе, баш од тој страв вака направив.
  Јас направив 12-13-14 недела, не памтам баш точно.
  Никого не прашав дали да правам, само упат од матичен гинеколог зедов.
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 15. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.348
  Допаѓања:
  3.830
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам 0ли :hug:
  И јас ке треба така да направам.
   
  На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Bella*

  Bella* Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2018
  Пораки:
  1.358
  Допаѓања:
  6.448
  Пол:
  Женски
  девојки најточни недели за втор скрининг?
  во сите болници различно кажуваат,на сите страни различно пишува бреее
  првата бременост не ми текнува ич кога бев :$ листот којзнае кај сум го ставила за да проверам
  пишува од 18та до 22ра
  кажуваат од 20та до 24та..
  јас закажав за 20+1 дали ќе се види убаво се како што треба?
  кај димчев пак си закажав во систина, таа што ми закажуваше термин вика МИСЛАМ дека е океј во 20та
  и сега ми е на мисла...
   
  На lovely12 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. lovely12

  lovely12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  933
  Пол:
  Женски
  Mene dimcev mi rece 20-21 dojdi, i vev tocno na 21
   
  На eta и Bella* им се допаѓа ова.
 18. Bella*

  Bella* Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2018
  Пораки:
  1.358
  Допаѓања:
  6.448
  Пол:
  Женски
  супер,фала ти
   
  На lovely12 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.914
  Допаѓања:
  19.244
  Пол:
  Женски
  Јас бев на 20+0 и сè си се гледаше убаво.
   
  На eta и Maja92@ им се допаѓа ова.
 20. Rainbowbaby

  Rainbowbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2020
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  309
  Пол:
  Женски
  Денес бев на прв скрининг кај матичната од самиот преглед сум презадоволна. Се што гледаше на ехо се трудеше убаво да ми објасни. Бeба е супер си расте, рече напредна е машала. Викам не ме ни изненадува и првото дете се роди големо иако јас сум мало човече :DДабростонот ми ги прекина, рече да почнам со фемибион 2 и магнезиум да ја зголемам дозата. Потоа бев да направам приска, иако не сакав, матичната има став ,, сите го прават и ти направи го. Исто и за пораѓај малку фативме муабет дека царски па да ми препорача некој да одам на договорено. Рано е ама ја со време да најдам ,,врски,,
   
  Последна измена: 3 февруари 2020
  На Филотеа, Maja92@, eta и 1 друга личност им се допаѓа ова.