1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скрининг

Дискусија во 'Бременост' започната од Nina. 1992, 11 јануари 2017.

  1. Puffy2019

    Puffy2019 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2019
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    704
    Пол:
    Женски
    Честитки!!! Многу ми е мило што Бог така те наградил, три утехи одеднаш :)
    Не плаши се, туку уживај во овие прекрасни месеци кои ти следуваат.
    Можеби ќе заборавам нешто да набројам, но ќе се потрудам да не скокнам нешто од она кое јас го правев во бременоста.
    Прво се оди за срцето да се слушне, потоа од 11-13 недела се оди на првиот скрининг за Даунов Синдром и тогаш мислам дека правев брисеви и пап тест, потоа по месец и пол правев ехо, од 20-22 недела се прави втор скрининг, долг и незаборавен, се мери секој орган.
    Некаде околу 24 недела се прави тест за скриен шеќер.
    Се испитуваат Д-димери.
    Во 28ма недела третиот скрининг за срце.
    Нареден преглед ехо.
    Последниот преглед ми беше во 35та недела кај матичната, правев ехо и брисеви.
    Помеѓу овие прегледи си се прави крвна слика.
    Од 36та недела започнуваш со ЦТГ во болницата во која планираш да се породиш.
    Дали за близнаци има некоја разлика со испитувањата не знам, некој со такво искуство нека каже :)
     
    На positive vibes му/ѝ се допаѓа ова.
  2. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    @Anetaoh Ти благодарам од :l: добрите мисли и честитки. Исто ти благодарам за сшоделеното искуство. Инаку не сум ин витро имаше стимулација со Кломифен и дојде до овој резултат што не направи среќни. Со Господ Бог напред се надевам дека се ке помине во најдобар ред како со испитувањето така и со нивното доагање здравје Боже. Да сега пред скринингот имам ехо па здравје Боже се да биди добро друго ништо не посакувам за оваа 2020година. Многуу благодарам уште еднаш :sun::f::hug:Ти посакувам се најдобро :inlove::inlove::inlove:
     
    На Rainbowbaby, Puffy2019, Anetaoh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Јас вчера бев на втор скрининг кај матичниот на второ мислење скрос исто ми рече како во Ремедика само што околу 10 мин ме гледаше,заразлика во Ремедика 40 мин се детално
     
  4. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    @Puffy2019 Ти благодарам од :l: за честитките. Со Господ Бог напред се надевам дека се ке помине во најдобар ред за време на бременоста и секако и кога ке дојде големиот ден здравје со Господ напред. :sun::hug::l:Ти благодарам за споделеното искуство ке ги имам во предвид сите испитувања што се запишани. И за уживањето да :mm: не знам како ке успеам бидејки сум страшливка ама давам се од себе да не мислам да ги скренам мислите со друго. :sun:Ти благодарам :inlove::inlove::inlove:
     
    На Puffy2019 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    @eta Ти благодарам за честитките.:l: :inlove::l::inlove:Со Господ напред и со надеж се да помине во најдобар ред и со лесно. Поздрав. :sun::f::hug:
     
    На Филотеа и eta им се допаѓа ова.
  6. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Извинете дали знаете кои се цени односно дали има разлика за прв втор скрининг ?
     
  7. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    @Chuchanov а кој доктор ви го правеше скринингот во Ре - Медика? И дали има разлика во цена од прв и втор скрининг? Односно доколку не ви пречи ако можете да ја пишете овде цената на вашиот прв скрининг доколку го правевте во Ре-Медика? Јас сум сега за некоја недела за прв скрининг и имам во план во Ре - Медика да го правам. Па како сте задоволна од таму и од докторите? Ви благодарам однапред. Поздрав :sun::hug::l:
     
  8. Puffy2019

    Puffy2019 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2019
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    704
    Пол:
    Женски
    Нема на што мила.
    Душава ми се исполни кога прочитав дека Бог ти дарил три душички одеднаш, иако не те познавам.
    И јас сум голема страшливка, но си ги пренасочував мислите со планови каква ќе му биде собата, со купување облека за него, читав како се развива во секоја нова недела, шетање во природа.
    Ти посакувам со леснотија и уживање да си ја поминеш бременоста до крај, и за неколку месеци да си се гушкаш со сите три сонциња.
    :*:inlove::hug:
     
    На positive vibes му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Првиот го правев во Ре-медика со приска заедно се 8800 платив,за вториот во Ре-медика 4400 платив.Мене ми ги правеше Афродита Стомнароска јас сум презадоволна од докторката се детално ке ти објасни околу 40 мин се задржав кај нејзе и за прв и за втор,кај мене на втор примети дека плодовата вода ми е на нагорна граница и тоа е знак на скриен шекер но ми рече ништо страшно.За трет скрининг ми рече во 32 недела другото можам кај матичниот.Поздрав :hug:
     
    На WonderGuurl и positive vibes им се допаѓа ова.
  10. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Денес бев на втор скрининг во Систина. Се е супер. Димчев рече задоволен е од мерките. Утре ќе одам кај матичната да ги види и она резултатите. :D
     
    На Chuchanov, Martka, Puffy2019 и 4 други им се допаѓа ова.
  11. Ana-sk

    Ana-sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    54
    Zdravo me interesira mislenje za dr. Afrodita.S.J vo Remedika, za tret skrining trebase da odam kaj dr. Elena Petrova no mi go otkazaa terminot, kaj Simonida nemase slobodno pa zakazav kaj dr. Afrodita...Dali nekoj ima praveno skrining kaj nejze?
     
    На WonderGuurl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Може сум офф,но што е со Елена Петрова? Нели пред година и бешто беше на боледување,повторно ли? Душичка е.
    Баш и моја блиска никако неможе да ја добие,врвна е.

    ^ Кај Афродита не сум била,но и Симонида е одлична но термини нема.
     
    На Ana-sk му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    На 15.02 ќе пуштат термини кај Симонида за март. @Ana-sk ако не ти е касно да знаеш
     
    На Ana-sk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Првпат слушам. Бев кај неа пред 3 недели, треба да одам за 2 недели. Баш ќе ви кажам ако има нешто ама колку што знам си работи, не е на боледување.
     
    Последна измена: 13 февруари 2020
    На Happyinlove му/ѝ се допаѓа ова.
  15. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    2.260
    Пол:
    Женски
    И мене денес ми звонеа, дека Петрова е на боледување и до крај на фебруари нема да е на работа, па ми презакажаа кај Стомнаровска.
     
    На Ana-sk му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Е баш се изнервирав. Ајде третиот скрининг ќе го направи друг доктор ама со хемостазата Петрова ми е запознаена. Ќе видиме ајде, нека се оправи само жената.
     
  17. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Јас и првиот и вториот скрининг и сум презадоволна од нејзе многу е претпазлива цело време ти објаснува се убаво од 30-40 мин бев кај нејзе,здравје и за трет ќе закажам кај нејзе и за пораѓај
     
    На Ana-sk му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Milicko*

    Milicko* Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Многу мала е разликата сите се некаде околу 4000 денари. За Ремедика зборам :)
     
    На Ana-sk и Anaouou им се допаѓа ова.
  19. Ana-sk

    Ana-sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    54
    Da vi kazam jas vcera bev na skrining kaj dr. Afrodita i navistina e dobra doktorkata se ubavo objasnuva 30-40min mi pravese skrining...i jas sega se mislam za poragaj kaj nea ili kaj dr. Efremovski
     
    На eta и Chuchanov им се допаѓа ова.
  20. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Кој скрининг го правеше кај нејзе? Мене за трет ми рече да се јавам во 32 недела пошто сум од Гевгелија и спомнав за порагај ми рече се останато да си направам тука кај матичен скриен шекер, д-димери за да не се малтретирам до Скопје а неможам да зимам слободни денови кога сакам од работа