1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скротумот

Дискусија во 'Секс' започната од skorpija1992, 20 јануари 2010.

 1. skorpija1992

  skorpija1992 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  36
  Што е тоа скротумот??? :lol: :lol: :lol: може глупо прашање ама незз што е може некој да ми каже :lol: :lol:
   
 2. Krisi

  Krisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  152
  Дел од пенисот кој се наоѓа помеѓу анусот и пенисот вака грбо кажано.
  Еве ти сликовито прикажано.
  [​IMG]
   
 3. skorpija1992

  skorpija1992 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  36
  фалааа ;) :lol: :lol:
   
 4. Vasko-St

  Vasko-St Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  8
  Skrotum ili kesa prevedeno od latinski e dolt kade sto se smesteni i funkcioniraat testisite kaj mazite. Se razviva vo tekot na pubertetot koga testisite od stomacnata praznina celosno se spustaat vo skrotumot i zapocnuva nivnata fizoloska funkcija.

  [mod-kirilica:3dv3wic0][/mod-kirilica:3dv3wic0]
   
 5. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.703
  Допаѓања:
  9.919
  Пол:
  Женски
  Еееееее и образование се развива овде :D Давам едно палче на темава хахахахаха :up:
   
 6. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  737
  :) :) :) :) :) Скротум е кесичката во која лежат тестисите. Поточно кожата што ги обвиткува тестисите. Морам една поправка тука да направам, дека не се развива за време на пубертет, туку за време на гестацијата т.е развивањето на ембрионот. Тестисите се во абдоминална празнина се до пред раѓањето кога под дејство на хормонот фетален тестостерон се спуштаат во сротумот. Ако тестисите, или едниот тестис остане во абдоменот и после раѓањето на детето тоа е состојба што се нарекува крипторхизам која мора да се лекува, до 2 години со хормонска терапија а ако и после 2 години тестисот/ите се во абдомен мора да се направи операција и така да се спуштат во скротумот. Во абдоменот температурата е повисока отколку во скротумот, што доведува до нефункционалност на тестисот и неплодност, па затоа мора да се спуштат во скротумот каде температурата е пониска.