1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скршеница кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од gmaja, 13 мај 2016.

 1. gmaja

  gmaja Активен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2015
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Девојки, дали некоја имала искуство со скршеница на малото бебче штотуку родено и како се справиле со тоа?
   
 2. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  15.650
  Допаѓања:
  72.552
  Пол:
  Женски
  Retko se slucuva toa, no mislam deka najdobar sovet kje bide onoj od doktorot, zasto zavisi i kade e skrsenicata.... Najubavo toj kako ke kaze, soveti i se drugo da slusas od nego...
   
  На Arthur, girl-miri, toogood и 2 други им се допаѓа ова.
 3. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.389
  Допаѓања:
  87.636
  Зa кaквa скршеницa прaшувaш?
  Честo се случувa децaтa дa се рoдaт сo пукнaтa клучнa кoскa. Не е ништo стрaшнo. Бенкичкaтa т.е рaкaвчетo сaмo сo безoпaснa се зaкaчувa зa дa стoи рaчетo пoд прaв aгoл.
  Зa другa скршеницa кaј нoвoрoденче немaм слушнaтo, нo верoјaтнo брзo зaздрaвувa кaде и дa е.
   
  На Spidy и MilaP им се допаѓа ова.
 4. gmaja

  gmaja Активен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2015
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Да на тоа мислев. Од прво звучи страшно, па затоа добро е да се споделат искуства.
   
 5. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.358
  Допаѓања:
  21.331
  Пол:
  Женски
  На која коска скршеница? Ако е на клавикула т.е клучна коска не е страшно. Затоа што се создава ефект на зелено гранче. Односно ако е скршена коската обвивката околу неа не дозволува нејзино изместување. Заздравува за околу две недели. На местото на скршеницата ќе се создаде топче кое се осеќа ако пипнеш. Проаѓа без последици.
   
 6. gmaja

  gmaja Активен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2015
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  А дали е потребна ренгенска снимка да се види подетално? Како докторите ја дијагностицираат?
   
 7. #£¥₩

  #£¥₩ Нов член

  Се зачлени на:
  7 јули 2023
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво мајки
  Како е процесот на заздравување кај новородено со фрактура на клучна коска и дали има последици како да знам дали е се во ред колку е страшна оваа фрактура?
   
 8. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  10.759
  Пол:
  Женски
  Јас сум родена така. Еден ден ми била раката во завој, после една недела само со безопасна закачен ракавот за чаршавот од креветчето. Немам никакви последици, 34 години имам :)
   
  На lackygirl и #£¥₩ им се допаѓа ова.
 9. #£¥₩

  #£¥₩ Нов член

  Се зачлени на:
  7 јули 2023
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Ви благодарам ❤️ бебушка ми е 2 недели и дури сега докторите забележале ништо не и ставија ни завој,демек ќе зараснело немало гајле ама јас сепак се плашам и секаде прашувам и кај друг доктор закажав па ќе видиме како ќе биде
   
 10. #£¥₩

  #£¥₩ Нов член

  Се зачлени на:
  7 јули 2023
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво
  Дали топчето кое се осеќа на местото на фрактурата на клавикула ќе исчезне само или ќе остане така ?