1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Слабеење без леб, благо, грицки и газирано

Дискусија во 'Диети' започната од dietgirl, 31 август 2013.

  1. GoodGirl45

    GoodGirl45 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2016
    Пораки:
    1.407
    Допаѓања:
    8.692
    Пол:
    Женски
    Јас пробав со intermittent fasting и имав солидни резултати, само бара придржување до режим и трпеливост.
     
  2. vectra20

    vectra20 Активен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    108
    Протеини и масти :) Диетата ти е одлична,ем нема да бидеш гладна ем ќе имаш резултати. Ун диетата ти е ненормална :rofl:
     
  3. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.659
    Допаѓања:
    18.998
    Пол:
    Женски
    Мозокот не може да функционира без шекер
     
  4. vectra20

    vectra20 Активен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    108
    Мозокот нема никаква допирна точка со шеќер.
    Првите 4 дена е тешко дур да влези телото во кетоза.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  5. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Пиеш лаксативи или пробиотици? Претпоставувам дека исхраната ти е доста сиромашна со влакна, исто така. Како запекот?
    Еве, нека е како што тврдите, дека јаглехидратите не се битни за работа на мозокот. Битни се за конгнитивната функција. Затоа еден од најчестите негативни ефекти на кето е намалена концентрација, па и "заматување" (brain fog). Плус растителните влакна се битни. Недостаток на јаглехидрати и растителни влакна зголемува ризик за Алцхајмер.
    Патем, речиси испитувани сите луѓе што доживеале над 100 години, живееле на диети со висок внес на јаглехидрати (околу 80%)
     
    Последна измена: 5 февруари 2019
    На Amellie13, GoodGirl45, Justicija и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Никакви диети, никакви глупости...јадете здраво, исфрлете бел леб, вештачки шеќер, брза храна, грицки, вештачки сокови, газирани и енергетски пијалоци,внимавајте на комбинацијата на намирници. Внесувајте вода барем 2л, чаеви, супа, зеленчук и овошје, јаткасти плодови, месо печено, манџи и чорби без запршка, редовно вежбајте. Сигурно- видливи резултати по 1 месец. Со ваква исхрана за 3 месеци се прават чуда и станува начин и стил на живот. Проверено. :)
     
    На Regina.Phalange, didisi, Justicija и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. vectra20

    vectra20 Активен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    108
    Првите денови се осеќа вртоглавица,несоница и намалена сила дур да завлези телото во кетоза. Одкако ќе влези во кетоза,почнува да ги троши телесните масти фактички телесните масти се претворат во енергиа. Растителните влакна го одржуват инсулинот во нормала али растителни влакна и фибри имаш во зеленчукот.
    Ова диета е доста напорна али доста ефикасна и нема спортист кој не ја држел. Можи да проба и со carb cycling,малку полесна диета и исто така ефективна.
     
  8. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.659
    Допаѓања:
    18.998
    Пол:
    Женски
    Како немаало врска?
    Види изгуглај зошто е потребен шекер на телото да функционира

    Колку ослабе за еден месец?
     
    Последна измена од модератор: 5 февруари 2019
    На Tan4ence, Liu и Animali им се допаѓа ова.
  9. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    8 кг :)

    Се согласувам, шеќерите како и протеини, масти, витамини се неопходни. Зборуваме за шеќерите од овошје и зеленчук, кикири, бадеми, ореви, костени,мед...и многу се битни наутро за енергија во текот на цел ден. Не се опасни се разградуваат постапно. :)
     
    Последна измена од модератор: 5 февруари 2019
    На Regina.Phalange, Justicija и vectra20 им се допаѓа ова.
  10. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Нели зеленчукот е ограничен во кето?
    Патем прогуглајте, не за џабе најдолговечните луѓе доаѓаат од Сардинија и Окинава.
    Здрави јаглехидрати, многу зеленчук и протеини од живина и риба/морска храна се рецепт за здравсрвено најполезна и најбалансирана исхрана. Ако толку ви треба режим, прогуглајте за Медитеранската диета.
     
    На LiliBoz, Justicija и Nausicaa им се допаѓа ова.
  11. vectra20

    vectra20 Активен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    108
    Несмее морков,цвекло,домат,пиперка,зелка...Можи блитва инспанаќ,брокула,карфиол. Тој зеленчук што содржи шеќери несмее да се внесува. Хидратите неможе во целост да бидат одфрлени пошто во секоја храна хидратите се присутни. Во фстакот имаш и фибри и хидрати и зато во кето се присутни околу 10% хидрати. Бцаа не е дозволено пошто дирекно се претвора во шеќер.:wasntme:

    Фруктозата е природен шеќер и е единствен хидрат кој не се искористува за енергија туку се складира во црниот дроб. Ако црниот дроб се засити од хидрати и над то се додаде фруктоза,тој шеќер се претвора дирекно во сало фактички се складира во маст. За старт на денот се внесуват чисто протеини брзо апсорбирачки и хидрати со низок гликогемички индекс. Ако си на диета, тогаш може да се заменат хидратите со масти. Мастите можат да се користат за енергија и протеинот може да биде искористен за енергија ако е потребно. На сабајле чим внесеш шеќер,се крева инсулинот и нагло паѓа и после неколку минути добиваш поспаност и пад на притисок. Мајка природа така не создала...Со мастите немаш инсулински спајк туку добиваш енергиа од нив и исто така се трошат телесните масти за енергија и во тој случај се топи вишокот сало поправо се претвора во енергија. Пробајте не е ништо страшно. Ако видите дека не одговара спрема вас,едноставно одите на друга добра диета пошто секој однас различно реагира на диетата. Мене ми одговара но за да знам дали ми одговара морав да ја пробам :)
     
    Последна измена од модератор: 5 февруари 2019
  12. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Зелка смее. :D
    Од кај во зелката голема содржина на јаглехидрати?
    И не одговори за дали пиеш лаксативи или пробиотици.
    :wasntme:
     
    На vectra20 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    Факт е дека од Кето диетата се добиваат добри резултати и дека се слабее.
    Ама според мене ич не е здрава.
    Не сум експерт, ама не е бе луѓе здраво секој ден да се крка толку месо.
    Сега ќе Ви кажам нешто што ми го има кажано еден доктор и после имам и мн читано на таа тема.
    Кога организмот “вари“ односно разложува храна, не може да прави многу други важни процеси во исто време. Тоа е фокусирно да ја разложи храната, да ги извлече важните материи од неа, да ги складира, да ги апсорбира, а неважните нели да ги исфрли. Кога ние го оптоваруваме телото со храна (поготово месо,бидејќи тоа најтешко се разложува, на телото му требаат од 24 до 72 часа за КОМПЛЕТНО да го разложи и свари месото.) тоа не може да врши што се вика НА РААТ други функции. За да бидете здрави и со нормална тежина, треба да јадете помали оброци ,на кои им треба помалку време да се сварат. Така и метаболизмот ќе ви биде побрз, и нема да го оптоварувате телото.
    Све треба да се јаде. И благо и леб ,само во нормални количини и не секојдневно. И секако да се избегава секаква храна што е спакувана.
    Јас сум СКЛОНА кон дебелеење. Да јадам глупости една недела, верувајте сигурно ќе качам 5 кг одма.
    Имам 55 кг затоа што пазам. Јадам Све ама балансирано. Месо не јадам секој ден,јадам 3 пати неделно, јадам мн зеленчук, овошје јадам секој ден по малце, јатки исто секој ден малце, тестенини јадам ама кога јадам гледам да не јадам огромна чинија туку помала. Леб не јадам секој ден. Благо исто јадам ама пак не секој ден. Знам и пица да кркам и сендвичи ама гледам тоа да не е повеќе од еднаш неделно...Мислам дека ваквото хранење е најдобро за здравје пред се. И мене знае да ми се погоди ете една недела да јадам повеќе тесто од што треба и верувајте стомакот ама експресно ми се зголемува,одма салце ми се прави. Ама одма се приметувам и ставам кочница па јадам повеќе свежа храна и се враќам одма во нормала.
     
    На Amellie13 и vectra20 им се допаѓа ова.
  14. vectra20

    vectra20 Активен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    108
    Е незнаев за зелката баш :D
    Иначе непијам лаксативи ни пробиотици засега.
    Моментално сум на булкинг и немам проблем али и на диета ко бев немав мака. Од бананите имам најголем проблем зато и ги избегавам :)
     
  15. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Бананите не ти се кето.
     
  16. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Општопознато е дека газираните пијалаци, благото и белиот леб (бели пецива и тестенини) придонесуваат за зголемување на килажата, ако не се внимава со нив.
    Доколку се исфрлат подолг период, резултати ќе има обавезно. (fingers)
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.659
    Допаѓања:
    18.998
    Пол:
    Женски
    Да , минус едно кило за еден месец....

    Едно прашање дали некоја што има искуство со диетава добила запек или имала проблем со желудникот и цревата?
     
  18. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.719
    Пол:
    Женски
    А зошто не слабееш? Хормони имаш испитано?
     
  19. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.175
    Допаѓања:
    8.862
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека УН диетата односно повеќе е режим на исхрана отколку диета е многу добра, со одлични резултати, а и здрава.
    Лично јас не сум ја користела, постојано се нагодувам ајде од понеделник и тој понеделник никогаш не дошол :D, но сум член во групата на ФБ и што гледам слики од жени од пред и потоа што ја држеле имаат огромни резултати, дури некој што ја имаат држено повеќе пати имаат и по 20 кг симнато.
     
  20. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.659
    Допаѓања:
    18.998
    Пол:
    Женски
    Имам све испитано но ете тешко слабеам