1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Слабеење без леб, благо, грицки и газирано

Дискусија во 'Диети' започната од dietgirl, 31 август 2013.

  1. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Бидејќи темава не е активна сакам да пишам да ве размрдам :) Познавам многу што држеле диета вака , си јадат све само леб и благо , газирано НЕ ! некои слабеат по 3-4 месеци некои со години им треба , најважно е што се топат мастите не само водата од телото , Дали некој ја држел оваа диета и за колку време се слабее ? И што е најважно дали има јо јо ефект ?
     
  2. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Јас утре после една година се вракам на овој режим , и со оглед дека сум склона на дебелеење ке го задржам овој режим подолго време ...
    Ајде со Господ напред и да ме избави од искушение( пици,бурек,тестенино,пецива итн) и да ми даде сила да издржам :)

    Амин
     
    На butterfly* му/ѝ се допаѓа ова.
  3. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    И многу вoда. Јас неколку дена пијам по минимум 2 литри вода и гледам дека мастите од стомакот посебно се топат. А и пазам на јадењето, значи јадам многу помалку отколку порано. А ужините ги јадам како доручек, ручекот е многу малку без леб го јадам, и нема вечера. А и многу малку благо. Резултат е 2 и пол кила помалку. А инаку многу вода од сабајле до 3
     
    На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Snowlion

    Snowlion Активен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2016
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    И јас сум на иста диета како вас, леб, газирани сокови,тестенини, чоколади НИКАКО! повеќе вода минимум 2-3 кила денот а си знаев и повеќе до 5 али:!: погрешно со водата :/ Доктор ми кажа дека не семам толку вода затоа што премногу сум ги оптоварила бубрезите :/ така да сега си ја намалив на максимум 2l.:D
     
  5. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    колку време си на диетава?
     
  6. Snowlion

    Snowlion Активен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2016
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    скоро 2 недели :D
     
    На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    се дише ли полесно сега ? :D
    Те фака ли криза?
     
  8. trixy

    trixy Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2016
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    883
    Пол:
    Женски
    "Диетава" е многу практична и лесна, ама да напоменам никако целосно да се исфрли леб. Не јадете бел туку интегрален/ржан или било каков, ама помалку. Житарките се основа на здравата исхрана. Јадете благо, ама овошје и темно чоколадо. Замена за газирани сокови, лимонада. И помалку месо и млечни производи.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Snowlion

    Snowlion Активен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2016
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Уфф супер ми е :D првите 5 дена збеснав за јадење ама после неќев да видам од тоа што си сакам (месено) :D
     
    На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Snowlion

    Snowlion Активен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2016
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    првата недела бев без леб али после тоа зедов Тонус, па мислам дека е океј...
    али и од него не претерувам иако си е лебот без брашно :D
     
  11. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    што мислите за три месеци колку може да се ослабе со овој режим?
     
  12. Kallina

    Kallina Активен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2016
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    Мислев нема да се пронајдам во темите со најразлични диети, ун,хроно и мноогу други:whew:

    Ама еве ја, ова е "моја тема"(fingers)
    Јас сум на ваков режим еден месец и 2-3 дена и еве баш утрово не можам да му се изнагледам на стомаков колку ми е порамен од пред тоа, чувството? Прекрасно, на вага не знам колку имам намалено ама вака многу ми е полесно, како да сум го исфрлила целиот вишок и сите чоколади,чипсови, се нездраво што се прејадував пред ова( што секако не е така, ама добро, feeling-от е важен, и ветува,мотивира да продолжиш за да дојдеш до тоа што го сакаш). Мислам дека сум поблиску до целта за рамен стомак, и општо да стигнам до килажата што ја сакам:$
    Овој еден месец немам леб каснато, ни бел ни црн и чувствувам намалена потреба за леб, вооптшо не ми се сака да каснам, сеедно ми е, и ќе продолжам вака без него. Некогаш земам по една кришка двопек само за појадок, и иако викаат лага е тоа со двопекот, дека бил истокалоричен со лебот, не е, една кришка бел леб има 135, а една кришка двопек 56 калории, така да не ми смета многу таа 56ка со оглед дека конзумирам само кога јадам јајце, а вообичаено наутро јадам житарки, така да-не смета:)
    Мајка ми зела и тонус леб ама не го јадам баш, немам потреба за леб, си се чудам:o
    Благо, чипс исто, отфелено од исхрана. Газирано не ни пиев, ретко кога сум приморана, густи сокови исто. Пијам само вода и лимонада без шеќер, зелен чај, такви работи.
    Пржено-исфрлено. Печено може, мада и тоа не го јадам секогаш.
    Исто и со брзата храна.

    Вчера изедов сладолед:x
    132 калории:|
    Преопседната сум со калорииве, обожавааам да пресметувам што колку калории има и да си пресметувам дневно колку сум внесла, вчера со се сладоледот околу 500, тие од појадокот ги изгубив со скокање на јаже. И еве ретко можам да си дозволам вакво нешто, или едно редче чоколада во иднина, нема да ми штети секако ако е само едно во подолг временски период.

    Еден совет, ако се одлучите да се ставите на режимов и ако земете нешто што тој не го дозволува после во текот на денот гледајте да избалансирате некако и да јадете нешто нискокалорично, салата и слично.

    Доволно е сега засега од мене(и повеќе од тоа,упс). :$
     
    На Snowlion, minne992 и anakonda88 им се допаѓа ова.
  13. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно најефикасен начин кој не само што за краток период ќе ве ослабне, туку ќе направи да го смените погледот кон исхраната, а и да ве направи естетици па да почнете да си задавате цели кон телото и да ви го зајакне карактерот и да ви ги смали искушенијата и да не подлегнувате на нив. Проверен начин. Ама под услов пропратен со многу кардио.
     
  14. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Ја имаш држено ?
     
  15. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Летово, помалку од 3 месеци и уште си ја држам, ова повеќе е "clean eating" отколку диета. Во тие три месеци од 55кг на 47 стигнав. :)
     
    На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    Девојки, неколку совети од мене, како личност што се борела со килограмите. Кога ништо не ви успева, размислете, дури и напишете на лист кои ви се најголеми слабости. Јас, на пример, на секое одење во продавница купував чоколадо. Се решив од таа навика, така што одев со точно избројани пари.
    Друг трик е да го програмирате мозокот дека јадете само онолку колку си имате ставено во чинијата. Значи си ставаш храна во чинија, ставаш кришка леб до тебе, тенџерето и лебот ги тргаш од маса и ги забораваш. По некое време, штом ќе ја испразните чинијата, мозокот праќа сигнал за ситост (ПРОВЕРЕНО И МНОГУ УСПЕШНО!!!).
    Од дома ги чистите сите залихи на нездрава храна и веќе таква храна не се купува. Знам дека за ова треба подршка од останатите членови на семејството, но отворено разговарајте со нив колку ви е важно да ослабете. Можеби ќе потикнете и некој од нив да ви се придружи.
    Следно, не излегувајте наутро од дома гладни. Ако си се најал дома мусли со овошје, нема ни да купиш за пауза бурек.
    Читајте статии за здрава храна, мотивирајте се преку успешни луѓе и најважно: СЛАБЕЈТЕ ДЕКА СЕ САКАТЕ СЕБЕ, А НЕ ДЕКА СИ ГО МРАЗИТЕ ТЕЛОТО! Кога ќе го смените фокусот зошто слабеете и ако на тоа гледате како на еден убав, а не измачувачки процес, резултатите нема да изостанат.
    Ова ви го пишува девојка која сега гордо ги шета своите 58кг на 176 цм висина :)
    Уште многу би пишувала, ама постов и онака е предолг.
     
    На ZRNO, sanjaeva, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. NOVAVON

    NOVAVON Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2016
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    440
    Пол:
    Женски
    Od kolku kg namli do 58kg i za kolku vreme i dali vezbase nesto???
     
  18. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    Од 73 кг. Не знам точно за колку време, околу 4-5 месеци. Вежбав пилатес.
    Не се грижи за килограмите и за колку време ќе симнеш. Обично сите се откажуваат кога за 3-4 недели симнуваат само 3-4 кг. После некое време нагло се симнува килажа. И исхраната сметај ја како начин на живот, а не диета.
     
    На Aleksandar1212 и mami blue им се допаѓа ова.
  19. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Od denes resiv da vnimavam na hranata posto bas nakaciv i mi smeta,si rekov nema leb,blago....
    Gledam imalo i vakva tema
    Mnogu jadam blago,ama ke moram da isfrlam,i ustvari toa i me debelee
    Denes jadev za dorucek jajce,sirence bez leb,rucek varen kompir,tuna i salata sopska,ne vecerav,iako me fati kriza ama normalno e toa
    Utre planiram jogurt so ovesni,rucek sto ke imq bez leb i da ne veceram,izmegu ovosje
    Koga ke me fati kriza za blago ke zemam integralni nekoi kolacinja ili crno cokolado
    U plan mi se 8-9 kg da oslabam pa ke probam vaka
     
    На Tajnaotrovna, zhap4e, Avery и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.679
    Пол:
    Машки
    Јас кога сакам да слабеам, а ретко тоа го правам јадам:
    Пченица зрна оставено во вода преку ноќ за да има за цел ден.
    Ореви околу 20 јатки за цел ден
    3 банани по една на оброк
    3 портокали по една на оброк
    Што значи у блендер ставам 4 лажици пченица 4 ореви и по една банана и портокал.
    Ништо друго не консумирам освен кафе... сок... вода...
     
    На zhap4e, sanjaeva и mami blue им се допаѓа ова.