1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Слабеење без леб, благо, грицки и газирано

Дискусија во 'Диети' започната од dietgirl, 31 август 2013.

  1. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    ja imas drzano ?
     
  2. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    Јас порано воопшто не пиев газирани сокови ( односно сок било каков пиев еднаш месечно по 1 чаша) леб само едно до две парчиња дневно грицки и онака не сакам ама со благово не знам дали ќе можам да издржам да не јадам.Со овај тн.режим ми беше супер имав 45-47 кг и изгледав екстра,а сега сум 63 кг од кои што имам останато од бременоста сеуште,за кои сум сигурна дека ако водев сметка за исхраната како порано,мн побрзо ќе си се вратев на старите кг макар и приближно ама не,јас секој ден по едно цело чоколадо,секој ден пица или сендвич и ете,брзата храна си го зема данокот за телово мое сегашно.Сега немам никаква градба на телово,односно имам ДИВОГРАДБА аххаха
     
  3. snezan4e

    snezan4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2010
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.202
    Отворив да прочитам какво е тоа слабеење СО леб,благо,грицки и газирано и потоа видов дека било БЕЗ нив:D
     
    На fallenangel и anakonda88 им се допаѓа ова.
  4. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    I se razocara. :P
     
    На snezan4e му/ѝ се допаѓа ова.
  5. dietgirl

    dietgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2013
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    97
    Анаконда88
    Сосема случајно ја почнав дури и неверував дека ќе ослабам со неа,изненадена сум многу турбо се топам а јадам се
     
  6. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    ne mozam srcka jas da drzam vaka , bidejki nikogas ne pojaduvam I dodeka stanam od spienje e vreme za rucek. :D
     
  7. dietgirl

    dietgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2013
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    97
    Тука е проблемот што не појадуваш.јас 20 год со диети заборавив што значи нормален појадок.Кога сум најактивна во денот само овошје за појадок и прегладнета цел ден.Јас сега јадам нормален појадок симит ѓеврек благо и го трошам сето тоа до 12 часот и слабеам турбо ми се убрза метаболизмот.Најголема грешка е да не се појадува и да се има редовни оброци.Незнам колку овошје купував бадеми зеленчук и пак 90 кила имав во минатото.Сега со диетата на иренна се средив а јадам се со 5 часа растојание меѓу оброците,сабајле јаглехидрати а навечер протеини.
     
    На lilo и anakonda88 им се допаѓа ова.
  8. snezan4e

    snezan4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2010
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.202
    Да :(,ама повеќе си се смеев сама на себе,како можев така да го почитам,најверојатно дека ми се каснуваше нешто благо.ПМС и се е можно :)
     
  9. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    е ПМС ми е најголемиот проблем бидејки тогаш прекршувам диета
     
    На snezan4e му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Од се ќе се одкажам, ама од лееееееб.. Ц, јок, немогу ја то:D
     
  11. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    dietgirl
    Браво за тебе ;) Колку е тоа топење. Од колку килограми намали и за колку време?
     
  12. diorsa

    diorsa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2012
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Navecer obavezno salata ;) bez vecera-salata nikako...
     
  13. diorsa

    diorsa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2012
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Mislam deka se slabee ako se odkazime od blagoto prvo,a potoa i lebot .. jas momentalno so pomalku leb, a blago probvam da ne kasnam ic. pa ke vidime kako ke odi :)
     
  14. Olimpija17

    Olimpija17 Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2016
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    уште ја држиш диетава?
     
  15. dietgirl

    dietgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2013
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    97
    Не
     
  16. i13dk

    i13dk Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2010
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    784
    Како најефикасен мене ми се има покажано следниот начин на исхрана:

    - пред доручек, веднаш кога ќе станам пијам чаша вода, а ако имам повеќе време си цедам и половина лимон и дотурам вода - прави одлично да се чувствувам и приметив дека и лицето ми се чисти кога пијам со лимон :o (ако пиете со лимон, правете го тоа пред да измиете заби)

    - за доручек:
    1. парче или две овошје, во зависност од тоа што јадам ( на пример: банана само 1, портокал 2, круша 1, јаболко 1-2, зависи од големината) или си правам смути од 2-3 овошја и ставам или јогурт или вода, зависи колку гладно се чувствувам (сепак внимавам количински смутито да не е претерано, има на сите блендери ознаки колку да се наполни за да излезе 1 чаша)
    2. овесни/пченкарни снегулки со млеко/јогурт;
    3. двопек/интегрален леб со парче кашкавал - многу ретко кога ми здосадува да јадам овошје или снегулки;

    - за ручек јадам:
    1. салата - марула, морков, цвекло, краставица, домат, пченка, рукола, ротквица, свеж спанаќ - си правам комбинација од неколку зеленчуци, ставам маслиново масло и базилико и ја јадам со парче двопек или интегрален леб, а некогаш и без леб;
    2. ориз со златна мешавина - сама си го приготвувам дома, само со две-три капки масло;
    3. парче пилешко месо со салата, ама никако со ориз или компири;
    4. риба - варена или печена со салата; (барем еднаш неделно)
    5. било каква друга домашно готвена храна со тоа што внимавам да е без маснотии, да нема многу масло ставено при готвењето, да не се мешаат јаглехидрати со протеини и ја јадам без леб и количински колку да се најадам ама никако да не се прејадам;

    - за вечера јадам:
    1. овесни снегулки со млеко или јогурт, а може после овесните ако сум гладна и едно варено јајце да изедам;
    2. пијам само чај/млеко/какао ако не сум гладна;
    3. двопек/интегрален леб со парче кашкавал;
    4. ако не сум јадела дента за ручек салата, си правам навечер салата;

    - останати напомени:
    - пијам 2 литри вода дневно, намалив на 1 кафе дневно и го земенувам со зелен чај, чај од коприва, чај од нане;
    - не пијам газирани сокови;
    - благо - црно чоколадо;
    - избегнувам да јадам тестенини иако ми се слаба точка :worried:, брза храна, прженици, бел леб;
    - не јадам после 21 часот;
    - не пијам вода или други течности откако ќе јадам, најмалку 30 минути;

    Начинов на исхрана го воведов како препорака од гинеколог поради проблеми со полицистични јајници и ем си го средив тој проблем ем си намалив килажа и си ја одржувам сега (y)^_^
     
    Последна измена: 7 февруари 2017
    На lilo, diorsa и mami blue им се допаѓа ова.
  17. dimkovksa

    dimkovksa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2012
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    47
    Zeni ve molam da mi kazete nekoj rezim za ishrana po vase iskustvo kako oslabnavte. Nedela ipol bez blago imam kaceno plus 2kg ne mi se veruvase sabjle stanuvam za rab da go oblecam haljinceto nemozam da go spustam tesno ke mi pukne zdebelan su 6kg. Ve molam pisete mnogi se razocarav sabajlevo. Nisto od moe blago povekje se razocarav
     
  18. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    689
    Допаѓања:
    1.078
    Пол:
    Женски
    Јас на сите ја препорачувам Хроно исхраната, дава стварно резултати а нема гладување. Е сега има многу правила, малку изгледа комплицирано за почеток. Ако сакаш ќе ти пратам во ЛП правила.
     
    На dimkovksa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Afroditaaa

    Afroditaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2017
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    963
    Пол:
    Женски
    Ова функционира ли ?
     
  20. coldbaby

    coldbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2017
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Da, jas namaliv 4 kg za eden mesec za dorucek varen gevrek ili bake rolls so jogurt,musli,za rucek jadam se mandzicka ili sto i da e nesto gotveno kompir pilesko samo bez leb za vecera ovosje ili zelencuk salata soncogled ili taratur i ne e grev edna kocka cokolado ako kasnis vo denot