1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Слабеење без леб, благо, грицки и газирано

Дискусија во 'Диети' започната од dietgirl, 31 август 2013.

  1. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Јас лично цел живот се хранам на ваков начин и поради тоа секогаш сум била слаба и никогаш не сум имала проблем со тежината.
    Освен тоа мене и ми е лошо од брза храна, грицки, газирани пијалоци, сокови и др и поради тоа јадам помали порции и многу вода а желбата за благо и чоколада ја заменувам со овошје.

    Сметам дека е многу важно да се води здрав живот и здрава исхрана, воопшто.
    Телото ќе ви биде многу благодарно ! :l:

    Му посакувам многу среќа и здравје на секој кој се решил да ја води оваа диета и да продолжи да ја применува и понатаму :)
     
    На hermosa, blonde_supergirl и Justicija им се допаѓа ова.
  2. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Слабеење без активно вежбање не ми иде. И не знам од што сте направени вие што не јадете (значи не одбегнувате) благо и по некој газиран пијалок.
    Активно вежбам и внимавам на изгледот, ама себе си да си забранувам да не јадам благо или нешто така „нездраво“ не ми се случило досега ниту пак имам намера да се ограничувам. Баш минатата недела гледав на телевизија една фитнес инструкторка која кажа дека не јаде благо и исхраната буквално и` се состои од зеленчук, овошје, риба и пилешко. И сè само тоа го „врти“ со години за на крај да си направи здравствен проблем со цревата и докторите и` дадоа план за тоа да внесува поразлична храна од претходната.
    Е ,сега јас не пијам газирано ама кога душата ми бара благо тогаш јадам. Ете баш денес после вежбање изедов три благи палачинки. Јадам некој пат и сладолед.

    Слободно јадете си од сè по нешто, ама умерено. И најважно е да бидеме физички активни. Тоа е клучот за здрав и квалитетен живот.
     
    На dayla, Briar Rose, Rose96 и 3 други им се допаѓа ова.
  3. AURUA

    AURUA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.607
    Пол:
    Женски
    И јас не рабирам. Се околу мене на еден сега многу популарен режим-диета и прашувам а вежбаш? Се немале време. Јас кога намалувам килажа обавезно вежбам пола саат минимум и еве за 2месеци -7кг. Мора вежбање и здрава исхрана за здраво намалување килажа.
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
  4. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Нормално дека се слабее и без вежбање, бидејќи намалуваш килажа со дефицит на калории. Но да, логично побрзо ќе слабееш ако и вежбаш, ем дополнително трошење на калории, ем убрзување на метаболизам, топење масти, итн. Е сега, едно е да си во фаза на намалување килажа, а друго е одржување на одредена килажа, односно "водење" здрав живот каде во поголемиот дел од времето ќе внимаваш што јадеш, а повремено ќе си дозволуваш умерено од таа "недозволената" нездрава храна. Истото е и со вежбањето/активноста, ако не вежбаш сигурно ќе пешачиш, ќе провозиш точак, тук-таму ќе се качиш до Водно, но воедно и ќе си кулираш во фотеља и ќе се излежаваш на тросед пред екран денови и денови без никаква активност во меѓувреме. За мене тоа е здрав живот, да одржуваш баланс без да се опседнеш ни со едната ни со другата екстремност. Така да, сосема океј да се касне и тоа што е наведено во насловот на темата, но тоа да биде повремено и умерено, а во меѓувреме надокнадено и избалансирано со сето она што е познато под здрава храна (да не навлегувам во детали).
     
    На Kaja991 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Koj e najdobar leb od zito luks, znam deka dietetskiot ima najmalku kalorii, no dali e I najdobar?
     
  6. Pharmaceut

    Pharmaceut Нов член

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Гледам не е активна темава ама ако јас пак да си прашам...Вака од 1април се водам до овај режим на пример ете од сабајле јадам по една банана за ручек јајце салата и толку или шо има ручек ама сосема малку без леб без ништо е сакам да кажам гладував првите дена ама веќе се навикнав од физичка активност пешачење по 5км и поќе ... Моето прашање е зошто сум ослабена само 2кила ?????:@:@:@:@
     
  7. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    За две недели и повеќе од доволно е. не е во ред ако за 2 недели си намалила 10 кг. А вака постепено е ок .
    Продолжи.Н добар пат си и не се откажувај.(не се прегладнувај само)
     
    На Pharmaceut му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Pharmaceut

    Pharmaceut Нов член

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Фала ти Еспадрила:inlove: Ќе пишам на 1ви мај послем еден месец колку имам симнато:D:D
     
  9. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.313
    Пол:
    Женски
    i jas pocnav.morav da vodam pozdrav zivot ,i ne bi se resila ako ne se razbolev pa pocnav dieta i oslabev znaci mn voda caevi bez seker ,salata i ovosje,nikakvo blago i gricki i rezultat za dve nedeli 4 kg:Dsega sum bez apetit inaku sum blagarka8-|leb tonus i crn nikako bel
     
    На Pharmaceut му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Pharmaceut

    Pharmaceut Нов член

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Многу ми ја препорачуваат таа УН диета место ова, шо мислиш вака шо е по ефикасно за слабеење?
    *Ова го прашувам поради тоа што почнав онаа деатата 8дена 8кила помалце и ко кје ја прекинам за некој ден да ја почнам таа или да продолжам со ваков режим? :wasntme:
     
  11. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.313
    Пол:
    Женски
    pa neznam mene ne mi pomogna un dieta,sekoj organizam e razlicen probaj vaka da teras ako ne si zadovolna premini na un ili druga dieta.vaka bez blago gricki i gazirano najveke mi odgovara bidejki nema strog rezim :D
     
  12. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    Un dietata e malku retardirana. Tie 10kg sto se kinat za mesec dena, toe samo voda pod kozata. 2kg salo mesec dena. Max.
     
  13. kize

    kize Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2017
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    78
    Site koi sakaat zdravo da slabeat da vi preporacam edna jutjuberka koja snima zdravi recepti i navistina pomagaat. Liezl Jayne Strydom pobarajte ako ste zainteresirani.
     
  14. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Имате мени? Така да има желба некој да пишува што појадувал па ручек и вечера?

    Да ме вклопите . Да се вклопам. Ама стварно не знам што да јадам... особено на работа
     
  15. GoodGirl45

    GoodGirl45 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2016
    Пораки:
    1.407
    Допаѓања:
    8.692
    Пол:
    Женски
    Се трудам да избегнувам благо,грицки и газирано ама јадам домашен(понекогаш и купен) црн леб.
    За доручек на работните денови преферирам чаша млеко или овошје, а за викенд мусли.
    Ручекот со салата и црн леб.
    Ужина овошје.
    Вечера салата или исто од ручек.
    Може ли газирана вода?
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    1.
    Појадок: 2 варени јајца, 2 оризови галети, 2 домати, 10 маслинки
    Ужинка 1: 1 јаболко, 10 лешници
    Ручек: 200 гр млад компир варен, 200 гр морков варен, една третина шолја варена хељда; салата од 1 шолја рендана зелка, 1 средна краставица и 1 голема лажица балсамико.
    Ужинка 2: 1 банана
    Вечера: салата од марула, 1 краставица, половина шолја пченка, 1 шолја урда
    Ужинка 3: измешани 2 големи лажици light ќефир, 1 мала лажичка чиа семе и исечкани 5 јагоди

    2.
    Појадок: варен пола шолја овес, откако оладен додадена исечкана 1 банана и 1 рамна мала лажица путер од кикирики
    Ужинка 1: 2 оризови галети, намачкани со по 1 мала лажичка урда и исечкана краставица
    Ручек: на 1 голема лажица маслиново масло, испечени 150 гр. пилешко месо и 1 средна тиквица; салата од марула, 2 ротквици, 2 големи лажици балсамико
    Ужинка 2: 2 големи лажици light ќефир помешани со 1 мала лажица чиа семе и исечкани 5 цреши
    Вечера: 2 варени јајца; салата од рукола, 1 домат, 10 маслинки, 10 печурки
    Ужинка 3: 10 јагоди

    3.
    Појадок: 1 интегрална тортиља, во неа марула, 1 исечкана ротквица, 50 гр. фета сирење и исечкано 1 варено јајце
    Ужинка 1: 3 свежи моркови, 1 краставица
    Ручек: 200 гр варен ориз, 200 гр варена брокула, 200 гр варен морков; салата од 1 шолја рендана зелка, 1 краставица, 1 голема лажица балсамико
    Ужинка 2: Банана со 2 рамни лажици путер од кикирики
    Вечера: салата со 125 гр моцарела, босилек (или рукола или марула), 2 домати
    Ужинка 3: 2 оризови галети премачкани со по 1 лажица light ќефир и исецкани 5 јагоди

    4
    Појадок: пола шолја сварен овес, 1 мала лажица мед, пола лажичка какао
    Ужинка 1:
    Ручек: испечени 200 гр пилешко месо, пола шолја црвен грав помешан со пола шолја пченка; салата од марула, 1 краставица, 2 ротквици
    Ужинка 2: 1 јаболко со 2 рамни мали лажички путер од кикирики
    Вечера: салата од 1 шолја урда, 10 искршени бадеми, 1 краставица; 2 оризови галети
    Ужинка 3: банана

    5.
    Појадок: 1 шолја варена киноа, откако оладена помешана со исечкан 1 домат и 10 маслинки; 1 варено јајце
    Ужинка 1: 1 шолја јагоди, 10 лешници
    Ручек: печени 200 гр млад компир, 1 тиквица, 20 печурки, 3 стандардни моркови; салата од 1 шолја рендана зелка и 1 краставица
    Ужинка 2: 2 оризови галети премачкани со по 1 лажица light ќефир и исецкани 5 јагоди
    Вечера: салата со марула, 1 домат, 1 шолја пченка, 85 гр туна
    Ужинка 3: 1 шолја цреши

    6.
    Појадок: на 1 мала лажица маслиново масло кајгана од 3 јајца и 200 гр исечкана варена брокула; 180 течен light ќефир за пиење
    Ужинка 1: 1 банана, 10 бадеми
    Ручек: 200 гр варен грашок, 200 гр свинско; салата од марула и 1 краставица
    Ужинка 2: јаболко со 2 мали рамни лажички путер од кикирики
    Вечера: 125 гр моцарела, 2 домати, 2 оризови галети
    Ужинка 3: шолја јагоди

    7.
    Појадок: мешаш пола шолја овес, 2 живи јајца и 1 изгмешена банана (по можност сето тоа во блендер) и со оваа состојка си правиш палачинки
    Ужинка 1: 1 краставица, 3 мали моркови
    Ручек: 200 печено пилешко месо, 200 печен млад компир; салата од марула, 1 краставица, 2 лажици балсамико
    Ужинка 2: банана, 10 бадеми
    Вечера: салата од марула, 1 краставица, половина шолја пченка, 1 шолја урда
    Ужинка 3: измешани 2 големи лажици light ќефир, 1 мала лажичка чиа семе и исечкани 5 јагоди


    Пробај вака.

    П.С. Се' можеш да си носиш на работа. Користи садови кои не цурат, носи си ситни работи во мали теглички, поготово балсамико или зачини.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Треба и физичка активност и цел ден да не јадеш ништо ако не ја трошиш енергијата џабе е. :)
     
    На Imagina му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Не е џабе ако е во дефицит на калории. Всушност, тоа е најважното за слабеење.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  19. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Да ама му наштетуваш на организмот така кога се изгладнуваш . (fingers)
     
  20. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Ако намалиш со внес на калории, не значи изгладнување. Сосема е доволно да се намали на 1600-1700 дневен внес.
     
    На hermosa и oblace1 им се допаѓа ова.