Слабеење со помош на нутриционист

Дискусија во 'Диети' започната од majamaja, 2 август 2010.

 1. Pooky

  Pooky Нов член

  Се зачлени на:
  13 мај 2019
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Страшно опасна лицемерка е , само парите и се важни, ама е многу лепимуцка па знае како да те залаже. И скоро на сите го дава истиот режим. Лично сум ја слушнала како зборува за клиентите , поточно како ги оговара..страшно
   
 2. Male4ka25

  Male4ka25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2014
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Falaa za sivetot, inaku na fb nesto ne me prifaka neznam zosto ali so ova sto mi go kaza se predomisliv definitivno...
   
 3. mggtee

  mggtee Нов член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  2
  Zdravooo sakam da vi predlozam i da vi preporacam na site sto barate nutricionist. Jas go imav najpozitivnoto iskustvo so Biljana Risteska. Zenata e carica! Em moralna poddrska, em dava super hrana, em rezultati. Da bideme realni kaj zenata se slabee zdravo. Sum odela prethodno i kaj Tanja i kaj Ceca Dineva ama od Biljana sum prezadovolna. Ako ne se lazam zenata e edna od prvite generacii na diplomirani nutricionisti od Makedonija. Vo sekoj slycaj, pozitivna reklama bidejki zenata e zakon!!!! A kako izgleda mi bese motiv mene za slabeenje:))))
   
  На Bupalu и macunka им се допаѓа ова.
 4. Dinnna

  Dinnna Популарен член

  Се зачлени на:
  19 мај 2012
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  422
  Пол:
  Женски
  Zdravo
  Nekoj Dali ima iskustvo so diet Klub nutrica od kavadarci ??
   
 5. Bupalu

  Bupalu Активен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2019
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  289
  Пол:
  Женски
  Исто, бев и кај двете, кај тања имаше ефект но досадна беше диетата истото на сите а кога ќе отидеше на одмор ти дава за две три недели однапред мени што нема поента, кај цвета кога имаше гужва ја форсираше ќерка и, и еднаш отидов на контрола имав стомачен вирус значи со јака дијареа и повраќање и викам што да јадам дека не ми е добро ќерка и ми вика салати само :/ не јади друго само салати.. Не знам во која книга и кој доктор ќе ти препорача на стомачен вирус салати да јадеш, мн јасно не ја послушав и брзо ми помина и веќе не отидов, а со биљана имав убаво искуство само што бев разочарана од предходно и не си ја сватив озбилно работата

  Јас прашав само како оди процедурата и ми се допадна но не бев спремна да почнам, а мислам дека докторот е стручен и сака да помогне
   
  Последна измена од модератор: 12 септември 2019
 6. Macmac89

  Macmac89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2013
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  109
  Nekoj neka me potseti kako bese utroto so rezimot na tanja...
  Dali dobro se sekjavam?
  1 lazica leneno maslo
  5 orevi
  Caj od brusnica
  Lazicka maltex
  Ceden sok od portokal
  5 bademi

  Znam deka vazno bese redosledot kako se jadat i pijat ovie namirnici
   
 7. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  1.221
  Пол:
  Машки
  Читам и неможам да поверувам, нутриционистиве какви не глупости ќе смислат и колку ќе искомплицораат само за да земат пари. Чаеви за детокс, 5 ореви, цеден портокал и што ти не.

  Не фрлајте пари за глупости!
  Тренирам боди билдинг 6 години, и можам да ви кажам дека слабеењето е најлесната работа, тешко е да се здебелиш.

  Несебично тука, ќе ги споделам сите начини по природен пат како се слабее.
  Најбитно е калориски дефицит, значи внесувајте помалку калории одошто трошите. И имајте правилен сооднос на макро нутриентите. Јаглехидрат 40%, протеини 30%, масти30%, од вкупниот дневен калориски внес.
  Пример ако внесува 2000калории, тоа значи 800калории се јаглехидрати, 600 калории протеини и 600калории масти.
  1гр јаглехидрати= 4калории
  1гр протеини = 4 калории
  1гр масти=9 калории
  Па така имаме јагле хидрати 200гр, протеини 150гр, и масти 60гр.

  Покрај исхраната која е најбитна можете и пожелно е трнинг 3 пати неделно. Нема потреба од никакво трчање и никакво кардио.
  Функционора 100%.
   
  На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Ladu in pink

  Ladu in pink Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2018
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  1.440
  Пол:
  Женски
  Искрено не се согласувам со тебе дека слабеењето е најлесна работа на свет.Како прво незнаеш колку слабеењето мава на психа.Во моментот кога ќе се решиш да почнеш диета почнуваат да следуваат прашања од типот за колку време ќе ослабиш,на каква диета си...и така натаму.Исто така и храната која некогаш ти била секојдневие сега треба да ја замениш со друга поздрава.Исто така и притисокот што ни го врши општеството...Секој кој не бил на диета не знае како им е на другите(под поимот диета мислам на 2-3 месеци а не 3-4 дена).Од искуство зборам...:)
   
  На Ivanna21 и Amellie13 им се допаѓа ова.
 9. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  1.221
  Пол:
  Машки
  Нема врска здравата и нездравата храна со слабеењето. Можеш да ослабиш и со хамбургери и чоколади се додека ги задоволуваш дневниот внес на калории. Само финтата е во тоа што во Junk food имаш многу калории во малку храна и ако сакаш да слабееш на тој начин ќе бидеш гладен во поголемиот дел на денот бидејќи ќе ги внесиш калориите со мало количество на храна.
  Верувај ми, немаш потреба од никаква посебна диета, детокс и незнам какви ствари.
  Потребен е режим, да ја јадеш вообичаената храна ама во правилно време и ништо друго не треба.
   
  На Ivanna21 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Fit Girll

  Fit Girll Активен член

  Се зачлени на:
  22 март 2019
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски


  "Диета" не е 2-3 месеци. Диета или начин на исхрана треба да биде цел живот, а најмалку треба психички да те изморува тој процес. А во врска со прашањата од околината што да речам.. многу е важно во тој процес колку имаш поддршка ама вистинска. Никој не вели дека е лесно ама е возможно.
  И ова ти го пишувам од лично искуство. 3 години сум на "диета" т.е начин на исхрана и ослабнав 40 и повеќе килограми , а тежината ја одржувам до ден денес.
  Се додека "диета" е за тебе 3-4 месеци ништо од тоа.
   
  На miss.b и Ladu in pink им се допаѓа ова.
 11. ArditaJ

  ArditaJ Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2015
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски

  @Fit Girll Може ли да ни пишеш каква е твојата диета и некој совет плус , за тоа како да се издржи на таа диета.
   
 12. Fit Girll

  Fit Girll Активен член

  Се зачлени на:
  22 март 2019
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Мојот начин на исхрана е прилагоден на мојот начин на живот. Мораш сама да пронајдеш што ти одговара. Во текот на процесот на слабеење нема потреба да се откажуваш од некоја храна, без разлика дали е благо, пржено, солено итн. Успехот е во умереноста, и редовноста на оброците. Кога имаш редовни оброци на 3-4 часа нема да се изгладнуваш и нема да имаш потреба да се прејадуваш или да посегнеш по нешто нездраво.
   
  На Bupalu и miss.b им се допаѓа ова.
 13. ivimis

  ivimis Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  381
  Ако знаеш нешто повеќе за зголемување на телесна тежина пиши ..
   
 14. smb asr

  smb asr Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2016
  Пораки:
  583
  Допаѓања:
  9.508
  Мене ме интересира во Охрид дали има некој добар нутриционист, а може и фитнес тренер да биде. Сакам да ослабам, но сакам повеќето од стомакот да изгубам.
   
 15. happygirl11

  happygirl11 Активен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2018
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Женски
  Iskustva od ilija ..
   
  На MidwifeM му/ѝ се допаѓа ова.
 16. zena.31

  zena.31 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2011
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  204
  Dali znaete kolku e mesecno kaj Biljana Ristevska nutricionist
   
 17. happygirl11

  happygirl11 Активен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2018
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Женски
  Бека Медика има ли искусттво некој ..
   
 18. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.257
  Допаѓања:
  28.103
  од каде е оваа?
   
 19. Cecyska

  Cecyska Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Женски
  Може ли да добијам број од нутрицонист Цеце од Диет Вита Клуб?
   
 20. Sungold

  Sungold Активен член

  Се зачлени на:
  18 август 2017
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Илија Бузлевски искуства???