1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Слабеење со помош на нутриционист

Дискусија во 'Диети' започната од majamaja, 2 август 2010.

  1. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Еве да споделам исуство бидејќи се мислев неколку месеци дали да одам...
    Списокот за храна не е лош има повеќе опции дадено и за доручек и ручек и вечера, за некои има и рецепт, не е тешка, можеш да се навикнеш има и дозволени десерти...
    Негативното е што е скапо, немаш контрола секоја недела и немаш ново мени секоја недела.. Тоа што ти го даваат на почеток тоа е.. Некако за толку пари.. Не знам... Секако докторот е достапен цело време на телефон ама ако ти треба некој да те бутка малце на почеток мислам дека не е добар избор. Можеби сме навикнати од предходниве на тој принцип ама мислм дека може малце повеќе внимание да обрнат, јас кажав нешто што не јадам а добив бш таков избор на јадење
     
    На AJRIS му/ѝ се допаѓа ова.
  2. vevija

    vevija Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Колку би било нормално да се внесуваат калории доколку не си физички активен за да почнеш да слабееш?
     
  3. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Сето тоа зависи од тежината, висината, и масните наслаги, дневната активност дали работиш со седење или движење...
    На интернет побарај caloriecalculator и би требало од прилика дневен внес на калори. Тоа се вика BMR- Basic Metabolic Rate.
     
  4. vevija

    vevija Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Koristam Fitnesspal app za broenje kalorii. Dosega imam oslabeno 13 kg, ama ne sum fizicki aktivna .
    Bi sakala da namalam uste 5 kg ama tesko mi odi. Momentalno jadam po 1200 kalorii no sum na strog post pa primetuvam deka imam blago pokacuvanje od 0.4-5gr . Mozebi teloto mi se priviknuva na ovoj rezim na hrana ili deka jadam mnogu ovosje i zelencuk. Pa neznam dali da pocnam da vnimavam uste poveke ili da si teram ponatamu kako dosega.. inaku visoka sum 163 cm, 69 kg.
    Izvinete sto pisuvam so latinica otkako napisav cel referat mi tekna
     
    На simoncelicius и LadyR им се допаѓа ова.
  5. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Епа без физичка активност тоа е и максимумот, вметни пешачење од 1 час од прилика.
    Иначе имаш благо покачување дека претежно исхраната ти е базирана на јаглехидрати(леб тестенини овошје).
    Но подолу од 1200 калори не оди никако, не е здраво. Одржувај се со 1200 сега за сега и ако можеш вметни физичка активност.
     
    На vevija му/ѝ се допаѓа ова.
  6. vevija

    vevija Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Фала ти инаку благото, лебот и газирано ми се откажани веќе три месеци ама секако сега јадам повеќе овошје мислам дека ми е од тоа.. и ќе вметнам физичка активност иако сум баш мрзелива
     
  7. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Трипати неделно е сосема доволно. Може да е од овошјето бидејќи има јаглехидрати(шеќери) затоа.
     
  8. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    ..dali ima nekoj vo grupava da ima hipoterioza i da mu pomognal nekoj nutricionist da ja namali kilazata ?
     
  9. marijanamare

    marijanamare Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Дали некој може да сподели искуство со нутриционистот Влатко Таневски од Битола? Каква изхрана дава за слабеење? Колку оброци и слично?
    Инаку од мое искуство за човек кој ретко кога е дома и е со многу обврски не го препорачувам Бузлевски. Истиот препорачува дури и три различни оброка во мали количини за ручек...Не велам дека можеби неговите диети не даваат резулати но треба да си цел ден дома за да постапиш во целост според режимот кој го дава.
     
    На TrinityNeo му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    4.648
    Јас сакам да пренесам искуство со нутриционист Валентина Глигорова. Во последниве два месеци бев на програма нејзина, и ослабнав 10 кг. Лично никогаш не се сретнав со неа, единствено крвна слика направив на почеток и инфо дадов за историја на болести, храна што јадам/не јадам, алергии, лекарства што примам и тн. Навистина е тешка првата недела, бидејќи е промена за организмот на која не е навикнат. Но потоа едноставно ти станува навика исхраната. Сега се чувствувам подобро, со повеќе енергија и нормално - послабо. Топло ја препорачувам!
     
  11. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.230
    Kolku chini nejzinata programa?
    Dali ima vdeni I ovoshni denovi?
     
    На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Frosty!

    Frosty! Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2018
    Пораки:
    1.111
    Допаѓања:
    3.636
    Пол:
    Женски
    имате ли искуство со Емилија Мојсовска Спасовска, или можеби имал некој ваш близок?Сакам да почнам кај неа зошто брз инструкции сама не знам да ослабам, а имам одено кај Цеце и ептен се разочарав од многу работи, а и жива гладна бев, па ме занима дали некој знае како е кај нутри Ем
     
    На evroma му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    4.648
    1500 денари месец е. Недела е детокс ден - преку ден си на цеден сок (по рецепти кои ти ги дава), и потоа вечераш. Друг ден си е нормално јадење.
     
    На simoncelicius и mira.mira им се допаѓа ова.
  14. Supergirl56

    Supergirl56 Нов член

    Се зачлени на:
    13 мај 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Некои да кажат искуство после нутриционист? Дали после тоа ги вратиле килограмите, нормално не да се фрлат со брза храна и благи работи, туку да не се водат целосно со таа програма.Благодарам
     
  15. aaaaa

    aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.215
    Пол:
    Женски
    Не знам колку е соодветно прашањево за овде, ама дали некоја била кај Д-р Митов и кои се цени?
     
  16. E*N

    E*N Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2017
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Јас одев кај Емилија пред да останам бремена, презадоволна сум во секој поглед, достапност, љубезност, подршка, мениата и беа супер-нормални. Сега не одам скоро година време оти бебето ми е 8месеци и е на доење, но да потпорасне уште малки пак ќе одам бидејќи презадоволна сум, а и има потреба од неа. Топло ти ја препорачувам
     
    На evroma и Frosty! им се допаѓа ова.
  17. Frosty!

    Frosty! Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2018
    Пораки:
    1.111
    Допаѓања:
    3.636
    Пол:
    Женски
    почнав па ќе видиме...а, ти ги врати килограмите?
     
    На En4e_21 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Emilija97mk

    Emilija97mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    539
    Пол:
    Женски
    Има некој искуства со Ана Стојанова?
     
  19. mggtee

    mggtee Нов член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    4
    Ana Stojanova ne e diplomirana, a koga stanuva zbor za hranata sto ke ti ja preporaca nekoj, podobro e da e od licnost koja navistina se razbira vo toa.
     
    На simoncelicius и mira.mira им се допаѓа ова.
  20. CocoChannel

    CocoChannel Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2020
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Луѓенца мој топол совет е почнете да вежбате, фитнес, планинарење, спорт некој
    Ако не ви е удобно во теретана, почнете од дома
    Ем ќе стекнете здрава навика и фит ќе бидете ем добро му правите на своето тело
    Вежбањето е најсигурен начин да се изгубат килограми и да се одржи тоа да нема јојо ефект:)
    Нутриционист е фрлање на пари според мене.
     
    На Just.do.it, Smiley11 и babybubu им се допаѓа ова.