1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Слабеење со помош на нутриционист

Дискусија во 'Диети' започната од majamaja, 2 август 2010.

  1. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Јас можам да ти кажам следно 2000 потрошив за цел список за 3 недели значи храната што ја дава Ирина е сосема нормална и не е вансвемирска
    јас имам вклучено работи кои би го подобриле моето железо затоа што ми е ниско. Поентата е количината пример порано сум јадела 3 јајца со 1 тон сирење хахахаха стока
    сега 2 јајца со 50гр. и плус уште нешто дали намаз некој или салата и јас сум скроз сита. А рецепти не би споделила не од аспект на тоа дали ти ке копираш или не,туку не би сакала да направам нешто што би му сметало на човек со кој планирам да соработувам подолго време.
    п.с еден ден имав супа ама супа е секојдневно јадење така да пак е се со количините.
     
  2. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Не сум ни побарала рецепт, во ниту еден момент. Безвезниот пример со рибата беше да можеме да разбереме дали цел ден у кујна треба да се седи , за готвење и јадење. Јас се обидувам да најдам соодветен човек за мајка ми и знаејќи ги нејзините навики, знам дека нема да готви цел ден и секако нема време за 5 оброка во денот. Не затоа што не сака, туку затоа што иако е пензионерка, подработува и има динмичен ангажман кој не ѝ дозволува малку малку па јадење. Не седат сите на биро по цел ден. Ете тоа се информациите кои ми се многу повеќе од корист искрено отколку рецепти. И за парите исто. Кога би чинело премногу, мајка ми не би се нафатила ни за жива глава, а повторно тоа е контрапродуктивно. Разбирам дека е индивидуален режим, ама ок е да споделите дека се јадат на пример јаболки и круши, а не манго (однос цена-достапност) и дека брзо се припремаат оброците слични на нашето поднебје, кошта у просек толку и толку. Ете, синтеза у две реченици, а супер корисни информации.
     
    На PositiveVibes и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  3. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Јас се обратив пред да почнам кај 3ца
    Ице беше 100€ за месец
    Емилија 1700 за месец
    Ирина 1500 за 3 недели
    Емилија ми имаше одбивен пристап Ице ми беше пре скап.
    Се е од наше поднебје нема авокадо манго морски звезди. Јас риба не ни имам вклучено. Најмногу време изгубив за ориз готвење друго се се спрема за 15 20 мин. Може и од претходен ден да се спрема јас така правам заради работа.
    Јас искрено би ти кажала да пишеш кај пивеќе нутриционисти. И буквално се да си прашаш, ако не ти одговорат ко шо треба ме ти ни треба соработка со нив. Така најдобро ќе знаеш...
    Убав ден :)
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Фала ти. Колку оброци имаш дневно и дали е појадокот обавезен? Кога си веќе расположена за мухабети, да те искористам :D
     
  5. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    5 оброци дневно имам. И сите ама баш сите се задолжителни.
    Јас мислев тоа ќе ми е проблем ама испадна нека не е.
     
  6. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Ох бре. Секоја чест како стигнувате. Мајка тоа тешко, ама еве и јас ако размислам, 9 -10 саати смена и 30 минути пауза, не смее во канцеларија да се јаде, неизводливо е.
     
  7. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    ееее....тоа би било проблем...јас не сум ограничена за пауза па ја зимам кога треба да јадам во 9 и во 12 на работа
    па во 15ч, 18ч и 21ч јадам дома
    ама....не знам дали постои опција да ти направи во помалку оброци на пример 1 на работа х2 дома...
     
    На Abel му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Frosty!

    Frosty! Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2018
    Пораки:
    1.111
    Допаѓања:
    3.636
    Пол:
    Женски
    @Abel и јас сум на програмата на Ирина па да споделам околу оброците. Имам о јас 5 ама вечерата ретко ја јадам. Во консултација со неа смеам да ја прескокнам ако не сум гладна. Најзадолжително ми е смути ужината што ми помага за намаување на холестеролот. Инаку и јас на старт и пишав дека не можам да бидам со 5 оброци ради работа и беше расположена да го адаптира програмот за мене со помалце оброци. Можеш да ја консултираш и за тоа.
     
    На Кристина Хара, buba4e89 и Abel им се допаѓа ова.
  9. Dea85

    Dea85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Devojki ke moze li da dobijam insta ili fb od Irina?
     
  10. Кристина Хара

    Кристина Хара Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2020
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    534
    NutriCoach Sr е потпишана и на Инстаграм и на ФБ. Пиши ќе ти одговори
     
    На Dea85 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Iva a

    Iva a Активен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Za 8 nedeli ,minus 14kg i 25 cm vo obem vo stomak,prezadovolnaaaa....inace ja koristam programata na Valentina Gligorova i super mi odi ,a plus ima mnogu vkusni recept
     
    На TrinityNeo, Amellie13, SkarletOHara и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Dea85

    Dea85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски

    Ti balagodaram.
    Dali nekoja bila na program kaj Tanja od Strumica.
    Sakam da se konsultiram so devete bidejki mi treba za povozrqsna licnost planot so zdravstven problem t.e dijabet...
     
  13. Кристина Хара

    Кристина Хара Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2020
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    534
    Сигурна сум дека прават. Нутриционистите не прават програми само за слабеење туку и за различни здравствени проблеми.
     
    На Dea85 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Кристина Хара

    Кристина Хара Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2020
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    534
    Храната што ја дава Ирина е брза за спремање и е претежно од наше поднебје. Јас имам и кус кус и авокадо , меѓутоа ако не сакаш сигурно нема да ти ги стави. Предходно немав јадено , ама пак ми се бендисаа . А ако имате проблем за готвење на работа, тогаш сигурно ќе ти даде нешто од дома што можеш да го спремиш или на работа нешто од типот на пример леб интегрален со намаз. Едната ужина е смути ,другата е обично нешто што не бара спремање
     
    На Abel, Fillia и Dea85 им се допаѓа ова.
  15. Dea85

    Dea85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски




    Ti blagodaram, ja iskontaktiravme i za nejze se odlucivme.
     
    На Кристина Хара и Sunn6 им се допаѓа ова.
  16. Bloody_Angel

    Bloody_Angel Нов член

    Се зачлени на:
    24 март 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Zdravo ,pred 14 dena zapocnav negov rezim na ishrana,prezadovolna sum imam izgubeno 4 Kg ,najadena prejadena :)
     
    На Кристина Хара, Milče9, riba79 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Unicorn__

    Unicorn__ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Здраво, ќе ве замолам за препорака за добар нутриционист во Скопје?
     
  18. Кристина Хара

    Кристина Хара Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2020
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    534
    Пробај кај Ирина Георгиева , од Струмица е, ама работи он лајн.
     
  19. Dea85

    Dea85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Dali odite pod red kako sto vi e dadena programata ili pravite kombinacij kako vi odgovara spored den, obvrski, spremanje....?
     
    На Elen4e_sonce му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Кристина Хара

    Кристина Хара Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2020
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    534
    Претежно одам по ред. На почетокот стриктно како што е ,а сега си правам и комбинации, посебно на ужинките или на одредени доручеци.
     
    На Dea85 му/ѝ се допаѓа ова.