1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Слабеење со помош на нутриционист

Дискусија во 'Диети' започната од majamaja, 2 август 2010.

  1. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Не е Ирина крива, но тоа е знак дека препишуваат од списанија многу. Смутијата прават повеќе штета отколку корист особено свеж спанаќ стана модерен, а не е ок да се јаде свеж. Ние сме поднебје што развива многу песок и камења у бубрег и жолчка поради генерално неколку лоши прехрамбени навики, храна богата со оксалати, малку вода и многу седење. Сѐ додека не почнеш да пиеш барем 2 л. вода, не рачунај на вакви привремени диети. Вода мора. И марула исто не е ок за камчиња.
     
    На Elen4e_sonce му/ѝ се допаѓа ова.
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Имаш право. Работата ми вклучува многу седење и затоа решив малку теретана да идам сега кога ќе почне зимата. Марулата не ми е секој ден во исхрана, па имам и зелка,морков,краставица мешана салата си правам.
    Да јадам и црвено месо но количински помалку. Искрено пилешко една неделно и риба исто така, меѓутоа мислам спанаќот ми створи проблем затоа што овде се продава смрзнат на коцки и тежок е за јадење така сув особено во смути.
     
  3. Ugly Duckling

    Ugly Duckling Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    3.487
    Допаѓања:
    41.845
    Пол:
    Женски
    Секогаш имај полно шише/чаша пред тебе. Мене тоа ми помга. Со самото тоа што ќе го гледаш, ќе пиеш барем по некоја голтка.
    Створи си навика да пиеш по една чаша пред спиење и на сабајле.
    Ако вежбаш исто, во текот на вежбањето и после.
    Има аплилации за да те потсетуваат. :rofl:
    За бубрегот можиш и чај. Спанаќ избегнувај, ретко.
     
    На Cosmic Girl и buba4e89 им се допаѓа ова.
  4. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Знам, јас имав слично искуство и затоа верувај вода и пешачење ќе те спасат. Мислам дека месо не би требало проблем да прави, ама темно зелен и лисест зеленчук сведен на минимум. Спанаќот колку е и добар, толку е и проблематичен.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Сподели добра апликација.
     
  6. Smiley11

    Smiley11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    167
    Рибата, месото кај Ирина се мерат пред готвење? Свежи, мрзни?
     
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Да. 100грама е пилешко пример.
     
  8. Smiley11

    Smiley11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    167
    Ама нема врска свежо мрзно? Само пред да се готват да се измерат така?
     
  9. Ugly Duckling

    Ugly Duckling Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    3.487
    Допаѓања:
    41.845
    Пол:
    Женски
    Не сум користела. Напиши water drinking reminder или нешто слично. :)
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    17.756
    @buba4e89 Бубаче ако чиста вода не ти "текнува" да пиеш, пиј со коцки замрзнати претходно од ѓумбир,лимон и нане.
    Или па има термоси за вода во средина со делче за да ставиш нешто (јас ставам листови нане, лимон, чат пат краставица) и пијам ептен многу.

    Многу ми е убава и освежителна вака. Не ја пијам за слабеење туку онака вода како вода. :)
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Кора

    Кора Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2020
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Храна обично се мери пред готвење, затоа што различна храна се зголемвуа или намалува во количина после готвење. Ако пишува 100 грама пилешко, тоа значи 100 грама свежо (смрзнато/одмрзнато не е битно, битно е да не е готвено), ако пишува 50 грама тестенини, се мисли на 50 грама суви тестенини.
     
    На sunmoonstars и Smiley11 им се допаѓа ова.
  12. gloria1

    gloria1 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2021
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Која е разликата меѓу диететичар и нутриционист?
     
  13. Peperutka-bt

    Peperutka-bt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    2.095
    Пол:
    Женски
    И јас ке почнам со исхрана кај ирина :) утре треба да ми прати се, да набавам намирници па да почнам. Старт со 68,5кг не е важно колку кила ке намалам само во обем да се подстопам :)
     
    На Smiley11 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kkala

    Kkala Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    9
    Здраво девојки. Почнав да држам режим според Ирина, и цело време сум гладна Помина една недела, не направив некој големи прекршоци, не јадев леб воопшто, благо, газирано ништо, освен што наместо чорба со 2 кутлачи јадев со 3. Гладна сум и нервозна, кога ве читам како лесно минувате се прашувам што е со мене? За една недела не ославев ниту во грамови, ниту во обем. Имам добиено па се прашувам дали тоа е проблем што немам резултати и што сум гладна. Некој од вас со слични проблеми на почеток?
     
    На Boyanna му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Кристина Хара

    Кристина Хара Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2020
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    534
    Тоа што немаш ослабнато е всушност задршка на течности, честа појава пред почнување и за време на менструалниот циклус. Тоа е нормална појава. За една недела не ни можеш којзнае колку да имаш резултат, посебно ако немаш многу килограми за губење . Обавезно консултирај ја Ирина ако чувствуваш глад. Мене ми се има случено на почеток на нова програма да чувствувам глад и одма ми направила корекции.
     
  16. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Не сум била на режим од кај Ирина, но зависи од ептен многу работи. Тоа што си гладна зависи (можеби) од твоите претходни прехрамбени навики, особено што си исклучила леб и шеќери, ќе му треба на телото време да се адаптира. Затоа не постои режим кој може да трае три недели. Ако немаш многу за симнување, паметно да најдеш стручњак кој ќе ти направи програма за цел живот, со сите групи намирници вклучени. Обиди се да пиеш доста вода и да пешачиш. Пешачењето (можеш и нордиско да пробаш)е супер активност, нема да се осеќаш поуморна, нема да ти биде оптоварување и дополнителен стрес, нема да ти го поттикне апетитот уште толку, а ќе ти помогне во целиот процес.
     
  17. Kkala

    Kkala Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    9
    Фала за одговорот. Не е дека немам за симнување имам 10 кг за симнување. Јас не знам какво е вашето мени, но мене ми е навистина некако малку само 2 кутлачи посна чорба и салата. Менито е навистина преубаво и прилагодено на она што сакам да јадам, ама некако ми е малку. Гледам дека кај сите има резултати веднаш по првата недела, а пртоа и признаваат дека правеле пркршоци, па затоа и пишав. Јас ке си дадам фора, само гладот и неменувањето во обем и кг почнува да ме нервира и на крај да не биде да се откажам :(
     
  18. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    Не знам да ти дадам точна формална дефиниција, ама според тоа што гледам на Инстаграм, знам дека во САД диететичарите завршуваат посебен факултет за исхрана и учат и биолошки предмети за човечкото тело, додека нутриционисти се повеќе тие што завршуваат некоја пократка обука или курс, можеби нешто како виша школа кај нас. Мислам дека нутриционистите можат да даваат погенерални, поопшти совети за исхрана, додека диететичарите знаат да ја прилагодат исхраната на некој согласно неговата здравствена состојба и општо, имаат поголемо и подлабоко знаење.
     
    На Ajronmen му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Дај си време на прилагодување. И јас почнав со циклу и одеднаш после него спласнав и резултати видов (fingers)
     
  20. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.134
    Допаѓања:
    33.006
    Пол:
    Женски
    Дечки знам дека темава е за слабеење, ама можеби може да ми помогне некој.
    Ми треба добар нутриционист што работи програми за болни од карциноми.