1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Слабеење со чај

Дискусија во 'Диети' започната од The-Queen, 13 февруари 2011.

 1. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.423
  Здраво феминки
  Видов дека нема ваква тема па решив да ја отворам :)
  Тука би сакала да ги видам вашите искуства од пиење на чаеви за слабеење? Дали има некакви ефекти?
  Јас вчера почнав да го пијам slim & fit од vitalia и можам да кажам дека нема лош вкус, но за ефектите е рано да кажувам :)
   
  На jana31 и soncka2 им се допаѓа ова.
 2. soncka2

  soncka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  6
  jas denes si zedov caj KIRKOLINA za slabeenje bas i na forumot citav deka e efikasen pa ako ima nekoj iskustvo so ovaj caj ve molam pisete pozz do site feminki :)
   
 3. Em4e711

  Em4e711 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  608
  Допаѓања:
  368
  Сестра ми сега пие чај за слабеење, братучетка ми и уште некои викаат дека има доста добри ефекти, а за сестра ми ќе видиме по некое време :)

  Во 3л зовриена вода се става:
  4 кесички чај од магдонос
  4 ќесички чај од мајчина душица
  4ќесички зелен чај
  2 ќесички кантарион
  да стои пола саат па се вадат ќесичките, се додава 3 лажици мед и 4 исцедени лимони
  се пие 2 дена по 1,5л на ден
  се пие 6 дена па се прави пауза од 2, па уште 6 дена :)

  Нема лош вкус, повеќе е на лимон...
   
  На Osamena devojka, tigrica92, Bruinete и 6 други им се допаѓа ова.
 4. soncka2

  soncka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  6
  i ako moze da ni kazis kolku se slabee od ovoj caj? fala od napred
   
 5. Em4e711

  Em4e711 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  608
  Допаѓања:
  368
  Па со оглед на тоа што братучетка ми за еден месец пред свадба се стопи целосно.. мислам дека доста на неа и дејствуваше, нзз колку точно.. Ама над 5кг сигурно дејствува :) Сега зависи до организамот XD
   
 6. ehrgeizig123

  ehrgeizig123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  427
  Допаѓања:
  157
  За чајот од Кирколина имам слушнато дека е ефикасен.Има за слабеење и против целулит.
  Сакав да го земам ама прочитав некаде дека создавал зависност па се откажав.
  Јас сум задоволна од Зелениот чај.
   
 7. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.282
  Jaс пијам чат пат од Кирколина чај за слабеење, јас не верувам во овој тип зависност, туку зависи од самата личност.
  Ако е за тоа велат дека поголема зависност создава зелениот чај.
  Не го пијам Кирколина зашто верувам дека ќе ослабам нешто посебно, не ни имам потреба од слабеење, едноставно се што ќе внесеш, за брзо време изнесуваш :lol:
  Го забрзува доста метаболизмост чајов и одиш 2-3 пати во вц на ден.
   
  На babybelle му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ehrgeizig123

  ehrgeizig123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  427
  Допаѓања:
  157
  Епа баш заради одењето во веце. Демек откако ќе се престане со пиење не можело да се оди така лесно во веце |( Во тој поглед создавало зависност.
  Во врска со зелениот чај. ја досега неам приметено никаква зависност во тој поглед :)
   
 9. TennisBabe

  TennisBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  364
  А дали има некој ослабнато со Зелен чај ? размислувам да купам :?:
   
 10. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.084
  Допаѓања:
  1.644
  Чајот го има ли во аптеките?Сакам да ослабам едно 3кг за две недели ама не можам со диети, да прам со чајов барем
   
 11. ehrgeizig123

  ehrgeizig123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  427
  Допаѓања:
  157
  Јас имам пиено и ми помогна. Ама тој период многу пиев. Имам пишано и во една друга тема,дека кога бев на забар ми кажаа дека флеките што ги имав на забите биле предизвикани од зелениот чај |(
  Прво поверував, ама откако подобро размислив сватив дека не е точно така да пак ќе си го консумирам.
   
 12. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.282
  Не е за слабеење чајов. Има толку многу придобивки и е многу здрав. Ама не спиј на тоа уво дека ќе ослабнеш само од него.
  Милиони луѓе низ светов го пијат заради тоа што штити од болести, заради тоа што го намалува холестеролот, добар е за имунитет, многу е добар за бубрезите, ама за слабеење јас лично не верувам. Освен ако не вежбаш и меѓу другото пиеш зелен чај.

  А иначе зелениот чај не треба да се пие во огромни дози, имам слушано дека треба и да се направи пауза од неговото секојдневно конзумирање на неколку месеци да се прави таа неколкудневна пауза.
  А зелениот чај содржи кофеин. И се препорачува навечер да не се пие.
  И поради тоа се смета дека може да создаде зависност.
  Ама јас пак ќе кажам се е до една личност.

  А може да има негативности. Другарка почна да има проблеми и течење на крв од носот. Од зелен чај и рекоа дека и е зашто доста го пиеше периодот. Престана да пие и веќе немаше проблеми.

  А искрено сакате да ослабнете без мрдање на газот и без намалување на исхрана? Чајот само може малку да ви помогне. Ама ако не внимавате што јадете и без вежбање, џабе само си фантазирате за слабеење, може вие ќе ослабнете некое килце пак ќе си ги вратите килограмите веднаш откако ќе престанете со чајот.
   
  На livingluxury, babybelle и soncicko им се допаѓа ова.
 13. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.824
  Допаѓања:
  5.134
  има чаеви за слабеење да...но тие дејствуваат само 2 дена ( тогаш ти е забрзан метаболизмот) , Дејстуваат како слаби лаксативи и после организмот се навикнува на тие чаеви и ако не внесуваш претежно течности метаболизмот ќе забави и така се враќа таа килажа што си ја изгубила со чаевите...значи чај за ослабување се пие само во случај да не сакаш да пиеш вистински седативи во вид на апчиња оти и тие се многу штетни .. подобро напиј се обичен чај од нане или камилица.. ;)
   
 14. nekoja85

  nekoja85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  216
  Можам да кажам искуство во слабеење од мешавина од повеќе чаеви кои се купуваат во билна аптека :
  слим микс + целулит микс + магдонос + коњско опавче + пченкина свила + сена микс (може и без него, но е добар за протерување). Сите овие ќе си ги измешате и отприлика би траело за 1-1,5 месец, бидејќи излегува доста голема количина. Се пие 1 литар на ден (може и повеќе), во зовриена вода се ставаат 4 лажици од чајот. Има добри ефекти, не можам точно да кажам за колку време колку кг би ослабнале, зависи од организам, но со малку внимавање на храна и пиење на овој чај стварно се слабее.
   
  На Prudenreckless му/ѝ се допаѓа ова.
 15. soncka2

  soncka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  6
  cajot jas go najdov vo vero 109 denari e ....
   
 16. soncka2

  soncka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  6
  zeleniot caj e poveke za celulitot otkolku za slabeenje no so dieta i pienje zelen caj ima efekt a samo da pies zelen caj i da jadis se za dzabe ke ti bidi
   
 17. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  438
  од неколку девојки слушнав дека пиеле чај КИРКОЛИНА, јас почнав да го пијам скоро 2 литри имам испиено, почнав вчера и мене ниту ми се оди во вц толку често, ниту пак осеќам нешто, многу е рано за да осетам резултати или??? има ли некој некое искуство со овој чај?
  јас планирам да го пијам чајот барем 3 месеци секојдневно по 250мл чај дневно после секој оброк како што пишува во упатството.
   
 18. soncka2

  soncka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  6
  и јас пијам кирколина веке 4-5 дена ама и јас не осекам некоја промена ....а за во вц првите два дена беше ок сега два дена запек .....ако има некој што го има пиено подолго време нека пише да ни каже дали има ефект или не ......
   
 19. pumpkin

  pumpkin Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  119

  Почнав да го пијам чајов, денеска ми е четврти ден и мора да се пофалам!!! КОНЕЧНО успеав да мрднам малку со килограмите...Држев ригорозни диети и со нив успеав да ослабам 5 кила, ама тоа беше се...
  Потоа две недели гладував и ништо, немаше резултат, само ми се вртеше и многу ми беше лошо....И си реков дека не се замарам со не знам какви диети, туку едноставно ќе го променам начинот на исхрана...И си ја почнав диетата на Обединети нации, ама со мала разлика што кога нешто ми се јаде, не се лишувам од тоа....Е сега, не е дека се прејадувам, туку само да ми помине желбата за таа храна....и поминаа 15 дена а јас ни едно килце не симнав....па решив да пробам со чајов....И не згрешив воопшто....Само што, наместо 1.5 литри, јас пиев литар
  ама и вака симнав кило и пол :) Ептен тера за во wc, исто како кога сум пиела и по 3 литра течност дневно :D
  Ќе ве известам за резултатите после неколку дена, се надевам дека ќе бидат позитивни :)
   
 20. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.342
  Ме интересира да ве прашам, кога велите кило ипол ослабени, тоа се забележува на вас, а фармерки и слично или само на вага(исфлрени течости)?