1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Слабеење со чај

Дискусија во 'Диети' започната од The-Queen, 13 февруари 2011.

  1. Nellie

    Nellie Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    1.326
    Пол:
    Женски
    Девојки почнав да пијам еден чај по турски рецепт за слабеење . Се варат лимон, стапчиња цимет, каранфилчиња, ѓумбир и магдонос се става на крај во 5 чаши вода.И ако имате се става и зелено јаболко . Се пие по една чаша половина час или 15 мин пред оброк и навечер уште една чаша.
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    скоро почна да го пиеш?
    Има ефект, вкусот каков е?
     
  3. Nellie

    Nellie Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    1.326
    Пол:
    Женски
    Еве веќе една недела го пијам чајот, супер ми е сега за сега, нема некоја драстична промена сеуште,се осеќам полесно, да помине уште некој ден ќе те известам :) Мене ми се допаѓа вкусот и најмногу и во мирис и на вкус доминира каранфилот, ако можеш да го поднесеш супер :) Еве го и целосниот рецепт:
    1 лимон
    1/4 ѓумбир
    2 стапчиња цимет
    7-10 каранфилчиња
    1/2 од снопчето магдонос
    1 зелено јаболко по желба
    Потоа лимонот ќе го пресечеш на 4 , исто и ѓумбирот и сите заедно освен магдоност ги ставаш во 5 чаши вода да се варат. Штом зоврие водата , оставаш уште 2-3 минути да врие, потоа го ставаш магдоносот и заедно се врие уште 3 минути потоа го тргаш настрана и се лади. Лимонот си го доцедувам во чајот.
    Јас вообичаено ја дуплирам дозата за да имам за 2 дена чај да не мора секоја вечер да го правам.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Анамј13

    Анамј13 Нов член

    Се зачлени на:
    2 март 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Edna poznanichka pochna da pie caj za namaluvanje na obemot
    Vo 800 ml zovriena voda se stava
    1lazicka cimet
    1 lazicka zelen caj
    3 lovorovi listovi
    Ii toa treba da se ispie na tri pati vo denot pred sekoj obrok
    Ako nekoj go ima koristeno ke moze da mi kaze dali ima nekakvi efekti?
     
  5. g.o.c.a

    g.o.c.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2012
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    33
    Имате слушнато за FIT TEA? Многу често го среќавам на инстаграм и имам читано дека се добивале одллични резултати, да не знаете дали можи да се најди кај нас?
     
  6. zmaj333

    zmaj333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    јас го користам од Хербалајф цајот, прекрасен е, дава енергија, концентрација и топи масти на 100 гр. чај 100 калории. Од кардамон, хибискус, зелени чаеви е направен и е голем антиоксиданс
     
  7. Gk25@

    Gk25@ Нов член

    Се зачлени на:
    3 мај 2016
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo nova sum na forumov znacı mı treba slabenjee so sve ıznaprobav ınısto na kraj go najdov cajot krıkolına ı mı e mng top se osekam po lesna ama nekako pak ne e toa toa sakav da ve prasam dalı se slabee od sekoj den tecanje po 30mın max do 1 h fala
     
  8. vevija

    vevija Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Од денес започнав со пиење на вода со магдонос и лимон. Дали некој го пиел и дали има ефекти, но дали има и некој негативни последици, бидејќи никаде читав дека не се препорачува за бремени жени поради хормонален дисбаланс. Јас не сум бремена но имам хормонален дисбаланс, па незнам дали да продолжам? :)
     
  9. tamarce.j

    tamarce.j Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    330
    Женски јас си земав сега коро слим, има ли некој искуство со овој чај? :)
     
  10. Laurynhill

    Laurynhill Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Јас пијам микс од чај од комприва, магдонос и зелен по две кесичиња од сите во 2л вода и многу помага за детоксикација на организмот и забрзување на метаболизмот. Исто така имаат многу здравстени придобивки. Ми помага многу да си ја одржувам тежината, а нормално со диета помага во слабеење ептен. По вкус не е нешто за радување ама тоа е може и да се исцеди лимон.
     
  11. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Да, јас го пиев не беше лош, само јас додавав по едно стапче цимет, а не прашок и нане,а понекогаш и портокал цеден (откако ќе се излади), пиев секој ден по 1литар, освен сабота и недела, поточно еве го рецептот
    http://popara.mk/2015/zhivot/ishran...labeenje-od-zelen-chaj-sozdaden-od-doktor-oz/
     
    На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
     
  13. twilight123

    twilight123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    почнав да пијам чај беситафин за слабеење
    дали помага, некоја го пиела, некакво искуство?
     
  14. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... драги феминки ,
    ај да бидеме реални и да не се лажеме дека долгогодишната физичка неактивност, недициплина во исхрана со се и сешто во големи количини со создавање на богами дебели наслаги на мрсно ткиво на најнедостапни места кои мува не ги лази со наше секојдневно печашење или домашни работи , затоа што треба такви вежби на свиткување на тие делови што треба пот да ни се цеди по лицето и телото и одвај во моментот да дишеме од таквите вежби , а исхраната богата и тоа секојдневна со не знам колку илјади калории од убавите чоколадни десерти, хамбургери пици и сладоледи дека ќе ја намалите таа наслага од мрсно ткиво и целулит со таа чаша чај од тие неколкуте растенија чие лековити својства се како дополнување на наше секојдневно задоволство и традиција на пиење на чај??? :shake:
    ...во никој случај овие чаеви не се користат за драстично намалување на телесната тежина,туку можеби 1 кг и тоа при подолг период на користење и дали некој пати од вишок на килограми од само едно кило од идеалната тежина ? м? ^_^
    Правилото на слабеење е јасно , :!: се одвива само во обратен правец како тоа настанало и за исти временски период кога тоа настанало , со можност на скратување ако се превземат подрастични мерки во комбинација исхрана + вежби , но никако диета ...тоа е лишување на организмот од многуте хранливи состојки што секојдневно му се потребни , туку само намалување на оброците и зголемување на трошење на калориите со физички вежби ... (hollest)
     
  15. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... широка тема , оправданоста на пиење на чаеви од лековити растенија со одредено делување во организмот е оправдано само и само ако има пореметување , недостаток , исуфициенција , на тој дел од организмот ... мене ми е многу жал што на Нет нема апсолутна никаква цензура на многу информации кои се неточно прикажани и објаснети , а достапност и примена има од сите за да после извесен период се појават здравствени проблеми како од небо паднати... јас ќе Ви кажам неколку примери на здравствено пореметување при несоодветно користење на чај наменет за слабеење од секојдневниот живот ... и уште нешто ќе додадам , дека многу почетни симптоми на некое здравствено пореметување за кое не сме свесни дека го имаме (хормонски дисбаланс,стрес, дијабет, хипотиреоза ) почнува со дебелење, дали некој тоа го зема во предвид? или ајде полесно да пиеме нешто што може баш дополнително ќе поремети нешто друго ... кога читам како коменатар на рецепт за слабеење е зголемување на метаболизмот ?? дали некој воопшто знае дали има успорен метаболизам па тоа е причина да се дебели?? не би рекла !! ...
    и сега замислите со нормален метаболизам со секојдневно долгорочно внесување на супстанции кои предизвикуваат зголемување на вашиот нормален метаболизам се активираат сите внатрешни органи да повеќе лачат тоа што треба нормално да лачат...и иде домино систем на повлекување на многу несакани реакции... ќе го доловам тоа со пример понатака ! ;(
     
  16. Vik'Toriah

    Vik'Toriah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2016
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    591
    Пол:
    Женски
    Дали некој сретнал чај од сена кај нас?
     
  17. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... кај нас не можеш да најдеш ништо друго освен Сена чај за прочистување :)...
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    сена листот предизвикува зголемување на перисталтика на цревата и го стимулира рефлексот за дефекација (тврда стлица) делува 6 -8 часа, затоа препорачливо е да се пие навечер, пред спиење, но трудници да пијат не смеат-никако ! :shake:
     
    На Vik'Toriah му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Duomna

    Duomna Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Zenski dali smeam da pijam nekoj od caevite imam problem so izlaganje vo wc ednas na 5dena, a doilka sum ... Slicno iskustvo?
     
  19. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    Не, немој да пиеш чаеви за прочистување оти не смееш што си доилка, земи суви смокви јади по 3,4 дневно со исхрана нешто не јади ориз, урда сирење нешта што ,,стегаат,, и најмалку 2 литри водичка во тоа цревата да пикнеш ! (y)
     
  20. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Женски јас морам да се пожалам на тврда столица т.е. затвор.. зато аи си имам проблеми мали со тежината.. Дали кирколина чајчето ќе ми помогне за да го решам ова.. а и ми треба за 15 дена барем 2-3- килца да тргнам :sweat::inlove: