Слабеење со чај

Дискусија во 'Диети' започната од The-Queen, 13 февруари 2011.

 1. n.a.t.t.y

  n.a.t.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2011
  Пораки:
  603
  Допаѓања:
  758
  Луѓе, а мора ли мед да се стави во чајов?
  Јас неможам да поднесам мед, ќе исповтарам ако се напијам :puke:
   
 2. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.170
  Допаѓања:
  39.861
  јас мислам дека медот е колку да се заблажи чајот.... Aма кога е ладен чајот не се ни осеќа! највеќе лимонот се осеќа :)
   
 3. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.339
  Допаѓања:
  97.266
  Ka*ате д кантарионот,а мочкате од магдоносот! :D
  Ова е добро за прочистување и детоксикација,па и за забрзување на метаболизмот.
  И добро,каде наоѓате мајчина душица,кантарион и магданос у кесички?!
  Јас сакам магданос да пијам,една ми помогна во пмс,многу се дувам,пука се на мене,а што помине,се издишувам,ама многу непријатно ми е вака.Ама би го пиела у коктел.
   
 4. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.170
  Допаѓања:
  39.861
  во апотекиве, во Tинекс имаш секаде вакви чаеви, зашто се најобични :D и не се осеќа ништо освен лимон, тоа ми се свиѓа зашто не ми е вкусен магдоносот... Aма со опроштење, на шоља ќе се оставиш :D
   
 5. pumpkin

  pumpkin Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  119
  Не се секирај, медот воопшто не се ни осеќа, па сепак, 3 лажици мед на три литра течност тешко дека ќе го забележиш, а пак лимонот кога ќе го ставиш, само тој се осеќа
  а да, и еден совет...Не брцајте со метална лажица во мед, најдобро ако имате некаква порцеланска, и секогаш лимонот и медот ставајте ги кога ќе се залади чајот, значи ептен млак да биде, затоа што ако ги ставите во врела вода се уништуваат сите добри состојки
   
 6. n.a.t.t.y

  n.a.t.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2011
  Пораки:
  603
  Допаѓања:
  758
  По се изгледа утре ќе си го направам чајов, ама сепак без мед, зошто ми е ноќна мора и воопшто да го нема од помислата ми се превртува во стомак и ме тера на повраќање :^)
   
 7. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  434
  а дали е штетен да го пијат тие што сакат да останат бремени и за време на бременост........???????
   
 8. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.170
  Допаѓања:
  39.861
  мислам дека не би требало :D Tоа е нормален чај, на природна база, и не е некоја хемикалија,,,, баш напротив мислам дека дури и ќе ти прија :)
   
 9. pumpkin

  pumpkin Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  119
  Па не знам баш дали треба да се зафаќаш со било што додека си бремена, затоа што сепак, чајот предизвикува екстремна реакција во организмот, што значи дека го исфрлаш она што си го изела во рекордно време и организмот не може да го складира, а тоа многу лошо ќе се одрази на плодот...И мораш да знаеш дека е сосема нормално малку да се поправиш за време на бременост ;) Затоа не ризикувај уште сега...Ова е мојот совет, но не сум лекар, секако...Сепак, ако тоолку многу сакаш, најдобро ќе ти биде да се консултираш со твојот лекар, ние од форумов можеме само да нагодуваме :D
   
 10. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.170
  Допаѓања:
  39.861
  кој има запек нека пие од чајов....гарантирано ќе седи на шоља цел ден :lol: :lol:
   
 11. pumpkin

  pumpkin Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  119
  хахахахахаххахахаха де бе па и ти, до толку ли стигнала работата :D
   
 12. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.170
  Допаѓања:
  39.861
  не прашувај :D :D до толку стигна работата
  6 пати, солидна количина
  :$
  ова е лудо :D џоа мене :lol:
   
 13. gossip.girl.xoxo

  gossip.girl.xoxo Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Баш ми изгледа интерен овој миксот со повеќе чаеви шо е. И затоа ке го пробам, се надевам дека ке имам резултат. Иначе јас имам пиено и зелен чај во капсули ама немав некој големи резутати па се откажав. :D
   
 14. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.339
  Допаѓања:
  97.266
  За бремената или потенцијално бремената.
  Не смееш.Особено затоа што има магданос,кој не се препорачува за бремени жени затоа што може да предизвика контракции,кантарион,затоа што и за здрави луѓе не се препорачува да се пие доколку се нема потреба,зелен чај кој е здрав,но може да ти го качува притисокот,а тоа не е поволно за бремени жени или жени кои сакаат да останат бремени.Имав за секоја била зошто и како,цела книга,утре ќе *повторам* и ќе ти кажам детално,ова е она што сега набрзина ми текна.
  Во секој случај,колку и да е природно нештото,сепак е хемија,не онаква од лабараторија,но сепак е хемија со одредени својства и дејства.Затоа и она што е од природата треба правилно да се дозира.
   
 15. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.270
  Why?
  Јас пијам секој или секој втор ден, велат добар е за жените овој чај. Откако го пијам по препорака дека е добар за менструални болки јас имам помали болки и ако порано пиев 4 кетонали сега пијам 2 :lol:
  Знам дека е добар и за системот за варење.
  Јас си пијам кантарион од билки, си го цедам после тоа и си го сакам ептен.
  Така да зашто да не се пие?
  Јес да секој чај може да има негативни ефекти, не ги знам на кантарионот.
  Иначе за зелениот чај другарка моја и течеше крв од нос постојано од него a важи за еден од најздравите напитоци.
  Некои организми не го поднесуваат секој чај.
  Плус сум читала секој чај е добро да се прават паузи од конзумирање. На организмот му треба одмор.

  Ајде девојки слабејте :)
   
 16. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  434
  фала лилит чекам информаци сеуште не сум останала бремена ама работиме на случајот па затоа да си прашам
   
 17. soncka2

  soncka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  6
  а дали некој знае дали има шанса да касни периодот од овие чаеви ....мене ми касни направив три теста не сум бремена ама до сега требаше да ми дојди ....иначе чајот го пијам веке 5 дена .....ако знае некој нека пиши ....фала
   
 18. soncka2

  soncka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  6
  блазе тебе јас го пијам ама немам некој големи промени пак одам нормално или одвај ....незнам шо е работата со мене ... :(
   
 19. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.537
  Што би ми препорачале да пијам за време на диетава, ЗЕЛЕН ЧАЈ или оној са слабеење на пример КИРКОЛИНА кој гледам е доста спомнуван :?:
  Кога веќе го потрошив зелениот чај, се двоумам дали пак да си купам или да пробам некој од овие за слабеење. А нешто имаште спомнато на форумов и за еден чај ЦЕЛУЛИТ ако добро добро сеќавам ..тоа пак што чудо е :wasntme: :?:
   
 20. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  993
  Допаѓања:
  496
  Јас вчера од работа директно во Тинекс, си купив чаеви (само зелен имав дома) и денес ќе си го приготвам. Ќе ве известувам за евентуалните промени :D