1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Слабеење со Orbitrek

Дискусија во 'Фитнес' започната од Yvona, 17 јануари 2010.

  1. GlowGirl

    GlowGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2019
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    Женски по колку време вежбате? Јас некогаш по саат, некогаш саат ипол, а некад и ме мрзи да вртам во празно па терам бар 45 мин и вежбам нешто друго. Колку да не сум без ич си се тешам ама повеќе ме плаши она: после 30тата минута се согоруваат маснотии..
     
    На Marija 1999 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.328
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    И јас го имам орбитрек од Јануари годинава и е нешто нај добро што сум го купила :$ Посебно ми помогна да бидам физички активна зимскиве месеци, и ден денес си вежбам..знам дека ослабев ама се немам мерено колку..вежбам до кај 25 - 30 мин и плус 20 мин.вежби за раце ( со тегови) за нозе, задник...после тоа многу по убаво се чуствувам :$:$ вредна инвестиција во секој случај :$:$
     
    На Marija 1999 и GlowGirl им се допаѓа ова.
  3. smurffet

    smurffet Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    јас успеав некако да го поправам:clap: мажот ми му скрати едно од тие како алки ( незнам дали ќе успееш да ме разбериш ) и успеа да го спои пак со тоа што ланецот доаѓа малку пократок и тркалото исто доаѓа после малку поназад. така тркалото фаќаше назад на пластиката ама со скалпер малку го сековме и немаше гајле :) е сега мене почна малку педалото да ми испушта звук од што го расклопив целиот ама си велам ќе го средиме :rofl:
     
    На Sanci87 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    :o Стварно? Јас по 30 мин вежбам,максимум 40.
     
    На GlowGirl и Marija 1999 им се допаѓа ова.
  5. GlowGirl

    GlowGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2019
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    Да хахахах некогаш знам да се заборавам од верглање а некогаш едвај 40 мин, ама се повеќе ми се поврзува зошто - мразам да вежбам од сабајле. Кога морам во утринските часови тогаш немам ни сила ниту сум јадена нешто освен овошје и немам сила, а саат после ручек, немам гајле тогаш можам да не ни погледнам на часовникот. Наравоучение: истражувајте си се себеси и нека не ви биде обврска, не си викајте дека МОРА.. Си ја засакав навикава и сега си терам мене како што ми одговара.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    По колку калории трошите за пола саат? Јас по 80 (facepalm) Ептен е малку :worried:
    Веќе втора недела секој ден вртам. Ваљда ќе фатам ред за повеќе.
    Ма да едвај и овој пола саат успевам. Малото се беси на орбитрекот, па пола од времето се убедуваме да се симне 8-|
     
    На GlowGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    80 за пола саат? :o Не знам дали е точно апаратчето, ама и со слаб интензитет за 20 минути ми покажувало повеќе.
    Сега ме стави на мисла. :D
     
    На eli25 и GlowGirl им се допаѓа ова.
  8. GlowGirl

    GlowGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2019
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    Женски јас еве баш си имам запишувано за колку време колку калории сум потрошила, со најслаб отпор, што значи ако го менувате на потежок можете да изгубите и повеќе, најверојатно апаратчето не регистрира отпори :D
    Епа вака:
    20 мин - 110 кцал
    30 мин - 160 кцал
    45 мин - 210 кцал
    55 мин - 260 кцал
    65 мин - 300 кцал
    75 мин - 330 кцал
    Е сеа по некоја моја логика и брзината со која вртите има врска, на кој и да е отпор. Бројкиве претпоставувам дека не се баш точни али отприлика е толку зашто си водам евиденција. Со оглед на тоа што со ваквите пресметки и математиката со броење калории ослабев, значи функционира.

    Едит: на MyFitnessPal има опција да внесеш вежбање на елиптична справа и таму ептен претерува, бројките се дупло, вели дека за 10 мин се согоруваат околу 100 калории, тоа е премногу. Дај нека ми ја дадат таа справа што трошиш толку со неа ќе вртам по цел ден :D
     
    Последна измена: 27 април 2020
    На Bezimenka90 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Можно е малото ми го имашњ скршено и вчера маж ми го лемеше. А не вежбам на најлесен ,туку да речеме среден отпор....
     
  10. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Може до вежбачот е:D
     
    На Bezimenka90 и GlowGirl им се допаѓа ова.
  11. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Не бев сигурна, пошто немам дома и вежбав на тоа во теретана. Ама од прилика покажува како што има пишано @GlowGirl

    За 20 минути на слаб отпор покажува ~100
    На среден до појак отпор за тие 20 минути покажува скоро 200.

    Исто на апликациите имам приметено дека кажуваат многу повеќе од реално, па секогаш таму ставам 10 минути ако сум вежбала на пример 20. Најверојатно земаат некој среден отпор, не знам.

    Не ми е некако веродостојно, па не го земам многу во предвид. Сепак пазам да внесувам до 1200 калории максимум. Вежбањето секако помага а и добро е за тонирање и кондиција. :)
     
    На eli25 и GlowGirl им се допаѓа ова.
  12. Queensberry

    Queensberry Нов член

    Се зачлени на:
    3 април 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво, сакам да Ве прашам дали Ви се случило орботрекот многу да ви крцка ?Се беше нормално до пред неколку дена кога при вртење почна да ислушта чудни крици.
     
  13. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.328
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Мене ми крцкаше кога вртев наназад, сега престанав тоа да го правам и супер си е...подмачкај ги и штрафовите и тоа е битно.
     
    На eli25 и Queensberry им се допаѓа ова.
  14. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Ајдеее минус 3кг :party: за 10тина дена.
    За доручек јадам прво овошје и кафе, па мусли, па накај 13,14 ч варено јајце. Околу 17ч ручек, после ручек мал сладолед:wasntme: . Измеѓу ако ми се јаде грицкам непечен лешник. Ама и претходно вака се хранев.
    До орбитрекот е 8-|
    Плус секоја вечер вежби за стомак, ама рано е за резултати.

    @Queensberry и мојот крцка од време на време, маж ми ги затега штрафовите, па пак почнува, пак ги затега...Изг маана е

    @Bezimenka90 на колку отпор? Нели горе првиот бројач е брзина на вртење, јас вртам на 130-140 обично на сите отпори, и еве пак покажува 70 калории за 30 мин. Изг не е точно моево
     
    На Cherry blossom89 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Браво, баш се добри резултати тоа. (highfive)
    Само продолжи така. :)

    Изгледа сепак нешто до бројачот може да биде. Дали кога ставаш поголем отпор станува потешко за вртење? Ако да, тогаш логично би било при исто вртење на 130-140 да согориш повеќе калории.
     
  16. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Да да отпорот го осеќам.
    Ама имам пишано малото дома ми го скина кабелот на бројачот, па најверојатно сега не мери добро иако го поправавме.
    Ама па минутажата ја мери....
    Којзнае
     
    На Bezimenka90 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Не е ни битно толку на крај, се додека има резултати. :)
     
    На GlowGirl и eli25 им се допаѓа ова.
  18. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Да ама ме копка сепак :D
     
    На Bezimenka90 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    :rofl:

    Во тој случај можеш да ставиш 2-3 апликации за Elliptical Trainer Workout, па прави некој просек меѓу нив за експеримент. :D
     
    На GlowGirl и eli25 им се допаѓа ова.
  20. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Здравo. Дали имате искуствo сo oрбитрек oд Runners 9500 е? Или oрбитрек oд FitnessMk?