Слабокрвност и нејадење

Дискусија во 'Дете' започната од rozalija, 4 февруари 2011.

 1. macence4

  macence4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  416
  21 месец има малата но не сака да јаде и слаба и е крвта.
   
 2. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.856
  Допаѓања:
  7.655
  Пол:
  Женски
  Мораш да ја потераш да јаде.
  Значи ако и даваш само кашички не давај и, нека јади и супа нешто помеко. ;);)
   
  На macence4 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ubavka1

  ubavka1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2013
  Пораки:
  578
  Допаѓања:
  511
  @macence4 ако имашвоведено мед и лимон направиму мед лимон семе од коприва и ореви давај по едно лажиче на сабајле ова ти го велам бидејки велиш дека не јаде иначе можеш почесто да даваш блитва,телешко мевце,жолчка или бујон од телешка коска.
   
  На macence4 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.939
  Допаѓања:
  260.452
  Пол:
  Женски
  За слаба крв има повеке намирници кои можат да ви помогнат доколку детето ги конзумира.
  На пример:какаото содржи мн железо,жолчка,се што содржи хлорофил како листест зеленчук(спанак,блитва,магданос),место смоки давај да грицка бадеми,ореви,суво гројзе.
  Давај мед,семе од коприва се продава мелено.И обавезно витамин ц за да се сврзе железото во крвта.

  Што се однесува до апетит пробај со бејби вит капки или сируп алпенкрафт на природна база.Шетајте на свеж воздух.Помага верувај.Да се изнадише убаво ,истрча па да видиш како ке јаде.
   
  На macence4 и Mayyya им се допаѓа ова.
 5. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.088
  Допаѓања:
  38.198
  Кaкo мaл ми беше слaбa крвтa и пиев еден сируп зa железo Хеферaл мсм декa се викaше и јaдев свежo цвеклo и мoркoв...инaче имaв 8-9 гoдини тoгaш
   
  На macence4 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.939
  Допаѓања:
  260.452
  Пол:
  Женски
  Да да цвеклото го заборавив :)
  Јас не сум за тие сирупи воошто.Грозен вкус имаат а не секогаш помагаат.
  Но ,ок кога се мора тоа е.
   
  На macence4 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.088
  Допаѓања:
  38.198
  Дa,дa мн неубaв вкус имaше сирупoт...
   
  На macence4 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. macence4

  macence4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  416
  Пиеме само млеко со мед и како друго несака да јаде. Не се труди ни да проба друго јадење. Пробавме со намалување на млекото си велевме ке огласни ке почни да јаде но и тоа не помогна таа си тера по нејзино млеко и ништо друго. Фала маички на советите
   
 9. anina

  anina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.141
  Допаѓања:
  5.226
  Пол:
  Женски
  4 години се боревме со син ми со слабокрвноста. Зборувам за загрижувачка анемија. Апетит никаде. Не пребираше туку не јадеше. Нас не ни помагаше ништо. Немаше преку цела година ниско железо туку два пати годишно паѓаше па го средувавме со Ферумлек. Сите можни тестирања ги направивме и спас не најдовме до четвртата година. Ферумлекот и природните намирници кои ги давав постојано го држеа железото на некоја ниска ама нормална граница. Дури и имаше болки во зглобовите кога паѓаше хемоглобинот. Откако потпорасна почна да не преспива денски и да е постојано хиперактивен со што му се зголеми апетитот. Сега немаме никаков проблем.
  Најди слатко од капини и нуди колку што е можно почесто. Цвекло, спанаќ, макдонос, жолчка, џигер....
  Јас за овие намирници знам дека имаат најмногу железо
  Во однос на апетитот, пробај со Мултисаностол витамини (сируп). За разлика од било што друго, тие имаа највпечатлив ефект кај нас
   
  Последна измена: 16 февруари 2015
 10. slatkamalaubava

  slatkamalaubava Активен член

  Се зачлени на:
  25 март 2015
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Мајки детево мое има многу слаба крв. Пие легофер сируп ио витамин Ц капки. И пак му е слаба крвта. Имате ли некој совет како да се појачи крвта? Неќа да јаде овошје и зеленчук ниту пак манџа. Едноставно само млеко пие и јаде вештачка храна (салами,колбаси,благи работи смоки...) Многу сум загрижена.
   
  На malooto му/ѝ се допаѓа ова.
 11. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.707
  Допаѓања:
  25.832
  Па и за загрижување е штом целата исхрана се состои од нездрава храна. Претпоставувам станува збор за поголемо детенце штом веќе со колбаси и салами си имате работа.
  Ќе дадам свое мислење, се надевам ќе ме поправат поискусните мајки ако грешам.
  Мислам дека фрижидерот треба да го испразните од колбаси и сувомеснати производи, исто и шкафот со смоки и благотии. Можеби ќе јаде овошје ако нема подолго време чоколадо? Или ќе јаде од манџата ако нема друг избор(колбаси и салами)? Дали ќе јаде ако изгладни повеќе?

  Спремај му сок од цвекло, форсирај риба и месо, спанаќ, грав, жолчка... Но пред се мора да отпаднат нездравите намирници, се надевам кога нема да ги има на располагање сувоменсатите произвди и грицките би јадел нешто поздраво.
   
  На galapce, tina-63, Sunflowers и 5 други им се допаѓа ова.
 12. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.939
  Допаѓања:
  260.452
  Пол:
  Женски
  И после некој ке ми рече што имало врска ако проба смоки,салама,кобасица...
  Ете имало врска и тоа голема ;)
  Испразни тоа губре од фрижидер и ориентирај се кон здравс храна.Ке форсираш упорно.Денес е слабокрвност во прашање утре може друг здравствен проблем да му се појави.А сирупот сам по себе ке нема вака ефект.Секое добро..
   
 13. slatkamalaubava

  slatkamalaubava Активен член

  Се зачлени на:
  25 март 2015
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Денес ниту салама ниту колбаси ниту смоки и чоколади сака.Денес едвај две бискавити изеде ниту млеко сака . И тоа го пробавме да не јаде колбаси и салами или смоки и благи работи и повторно истото не јаде ништо по цел ден едвај по пола кило млеко а си јадеше ама баш се и пиеше млеко по 1ипол кило. Незнам дали има некаква врска тоа што незнајејки дека кравата е стелна сме му давале млеко па го неќаше во последно време. (зимавме млеко од крава од наш роднина брат на свекорот арно ама кога и да прашавме стелна ли е кравата ни велеа не а всушност била стелна 5 месеци).
   
 14. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.706
  Допаѓања:
  234.506
  Mислиш пола ден...оти нели денес дури почнавте да се преориентирате а пладне е.
   
 15. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.666
  Допаѓања:
  19.775
  Пол:
  Женски
  Neznam kolku ti e detoto ama mora da se potrudis nekako da jade,odnesigo i na pedijatra neka mu zapise nesto za krvta.
  Vovedi poveke ovosje i zelencuk isto jajca vareni.
  Pravimu nekako da mu ide interesni jadejneto za da jade.
   
 16. slatkamalaubava

  slatkamalaubava Активен член

  Се зачлени на:
  25 март 2015
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Детето е скоро 2 години. Овошје неќа ни во уста да стави или го плува или го повраќа , зеленчукот само ако е пржена тиквица друго ништо. :shake: За крвта пие легофер сируп и витамин ц капки. Многу сум загрижена за неговото здравје. Ако не ги јаде смоките и сувомеснатите производи ништо друго не јаде (цела недела така пробувавме) само вриште и ништо не јаде . Ослабне 1 кг за 2 неели.
   
 17. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.088
  Допаѓања:
  38.198
  Зготви му нешто по лесно за јадење...како ориз или домашно пире,исто така давај му јогурт да пие...
   
 18. luncika

  luncika Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  170
  Де бре, зарем 2 годишно детенце го храните со колбаси, салами...? Ах бре мајки. Знам дека секоја го сака најдобро за своето дете и не му мисли ништо лошо, меѓутоа не размислувате за здравјето дефинитивно. Па додека е мало детето треба да ги стекнува тие навики за здрава храна.
  Пробај, а не само ти, туку и сите други мајки - давајте им на своите деца домашни кашички(наместо да ги купувате оние од аптека, направете природни, испасирајте варен компир, морков...), давајте им домашни сокови од вишна, праска, морков, полека внесувајте разни овошја и зеленчуци во исхраната и на интересен начин сервирајте им ги за да им бидат примамливи и вкусни. На што личи тоа давање на колбаси на 2 годишно детенце? Па нормално дека нема да сака друго да јаде, кога на тоа сте го навикнале. Смоки ајде де, сите дечиња јадат.
  Инаку, и со млекото не претерувајте. Не е којзнае колку здраво за да се пие во толку големи количини.
   
  На Azzra, ♡BuBaLe♡, artemidis и 3 други им се допаѓа ова.
 19. kjukli

  kjukli Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 ноември 2014
  Пораки:
  2.522
  Допаѓања:
  28.608
  Пол:
  Женски
  Имам внук кој никако нејќе да чуе ни за зеленчук ни за овошје уште откако мајка му се обидуваше да ги воведе во исхраната.. Едноставно детево ги одбива, јаде евентуално супа, изблендирана ако не го осеќа зеленчукот и се останато е на сендвичи, сувомесната храна, млеко, компири, ориз, чоколади, грицки. Колку пати низ игра сум обидела да му дадам, да му подметнам, јок не се дава. Дури ни сок не пие.. Вака изгледа здраво, силно, ама чим дојде есен одма настинува и цела зима се по лекари.. Мајка му веќе крена раце од него, не го тера, му дава што сака, инаку има 5 годинки. Јас сум загрижена од друга страна и тоа многу.
  Според мене се е до пристапот на мајката и како она ќе го научи, да го остава и да му дава тоа што бара само за да не плаче и да биде задоволен никако не ми е прифатливо.. Мајка ми од бебе ме има и научено и навикнато на здрава храна, овошни кашички, сокови, зеленчук обарен, испасиран. Абре си берев магдонос од двор и си го грицкав. Не можам да го разберам трендов на мајки кои им даваат се и сешто на децата само да не плачат и они на раат да бидат. :x
   
 20. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.666
  Допаѓања:
  19.775
  Пол:
  Женски
  Znam kako tie,edna rosnina ima detence 2+godinki isto slabno krvno,samo mleko pie i nisto ama bas nisto osven suvi biskviti ili smoki da kasne po nekoja.
  Kolku provala majkata ama nikako ne i uspeva so ovosje zelencuk...

  Sto da kazam,ima i takvi deca koi ne jadat ama mora nekako da de obides,leb domasen pravimu neka jade kako parcenca,secimu parcenca kompir pecen ili varen,nekoja kombinacija.
  Neka de zanimava so nesto da ima vnimanie na dr strana.