babylove кашички

Слабокрвност и нејадење

Дискусија во 'Дете' започната од rozalija, 4 февруари 2011.

 1. slatkamalaubava

  slatkamalaubava Активен член

  Се зачлени на:
  25 март 2015
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Незнам колку е добар сирупот МУЛТИ ВИТАМОЛ но денес го земав од аптека па ке се обидам и со него.Белки ке му се зголеми апетитот.
   
 2. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.973
  Пол:
  Женски
  Вака, бидејќи со синот имам искуство со нејадење и слаба крвна слика:
  Млекото го оневозможува абсорбирањето на железото. Иако е сируп џабе го даваш ако 2 саати пред и после сирупот пие млеко, а сигурно пие со оглед на количината која ја пиело.
  Во врска со нејадењето, има деца што не јадат ( патем и јас сум била таква до одредена возраст):) , но не е решение да се даде било што колку само да има нешто во стомакот. Признавам и јас сум давала нешто -нездраво' во моментите кога ситуацијата била до толку ништо во уста да не стави со денови, но тоа било готов пудинг од хумана ( пишува дека имаат не знам колку витамини и минерали) и кроасани. Но повеќе одев на варијанта дека нема друго и ќе мора да јаде. Давав витамински сирупи, б комплекс гранули, цедев сокови а во нив ставав маџун и среќа што јадеше манџички па во нив ставав се можно од зеленчук.
  Малтофер капки за железо ги фалат ама ги има во бугарија или евентуално во виола аптеките. Исто сум задоволна и од флорадикс со додаток на железо ( отвара и апетит).
  Мајка не не сваќај погрешно, не е касно, постепено смени ја исхраната.
  Колбаси и сувомеснато не се добри ни за нас, не па за деца. За да бидат толку вкусни еден куп зачини и ароми има во нив, а месо- 10%.
  А кој пробал слатко и солено тешко дека после ќе се навикне на помалку зачинети јадења.

  Едит: кој сака нека се смее ама за да јаде син ми сум одела на банкомати ( не знам ама се смееше кога ќе го однесевме пред банкомат:) ) и додека вадевме пари ( 100-ка по 100-ка) му буткав јадење, да да со чинијата надвор бевме, па додека се возеше на колички и икс други ситуации ама неколку пати имаше искакано бела кака, од само пиење млеко....
   
  На galapce, Nova, joy1 и 3 други им се допаѓа ова.
 3. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  6.341
  Допаѓања:
  148.598
  Познато дека и јас маки имам со јадењето на син ми, среќа што не му е слаба крвта, ама сеуште цица, ете 18 месеци е, а јаде како врапче.
  Ама, јаде супи со зеленчук, ставам се што имам, и некогаш маскирам со супа од петел или ставам сол, од онаа Морската на Храна и вино.
  Јаде и банана и јаболка, тарана, јајца и палента.
  Од нездраво давам само смоки и кроасан и сокови со цевка, други нејќе да пие.
  Од кога почна на градина почнал да јаде таму, ама количински малку јаде.
  Јас му давам и од нашите обрци затоа што се храниме претежно здраво, салами, шунки, колбаси ретко зимам, а приметив сака да јаде, ама избегнувам колку што можам
  Имаше периоди кога по цел ден беше само на доење, и никогаш не посегнав по сувомеснато, давам само ете признавам во моменти на очај смоки и кроасан.
  Полека се оправи, јаде, колку толку внесува помалку храна, ама доброто е тоа што е здрава, претежно зеленчук.
  Не помагаат сирупите, помага трпението и упорноста. Јас се пробав, давав и сеуште давам храна пред компјутер, кога вози кола, кога си игра. Значи мајка упорност, никако сувомеснато, ќе видеш, ќе мора да јаде.
  Така синко, тргнав на работа, нема цице, мора да јаде.
   
  На ♡BuBaLe♡, galapce, bittersweet и 3 други им се допаѓа ова.
 4. slatkamalaubava

  slatkamalaubava Активен член

  Се зачлени на:
  25 март 2015
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Кај нас ја јадеше манџата сега уста не отвара. Се врти или ако сосила му го ставиш во уста залчето ке го плукне. Млеко пиеше по 1 ипол литар ама сега едвај 400 грама и тоа ноќе кога спие. Сокови уште откако за прв пат почнав да давам не сака ни да ги вкуси камоли да ги пие. Зеленчук никако во уста. Е сеа завчера пробав му сварив телешко со пиперка и морков па така си го изеде едно 50 грама само ама само месото зеленчукот го плука. Неќам со лекарства да го полнам ама што да правам ???? Море пробав и да не му давам ништо 4 дена само на по 200 грама млеко беше и само вриштеше . И сега можам да го пофалам и да не го подзаречам јаде овие 3 дена по 2 големи аргети паштети со по 1 филија лепче. И пак ништо друго , ама како велат мајката е среќна кога детето после скоро цел месец барем нешто јаде.
   
 5. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.136
  Допаѓања:
  45.753
  Пол:
  Женски
  Еве еден рецепт за слабокрвност,проверен ми е и делува.
  Семе од коприва 250г
  лимон 250 г
  мед 250г
  таан 250г.
  Се заедно изблендирајте и давајте сабајле на гладно.
  И спирулина е добра за крвна слика,но за мали деца,консултирајте се со педијатар.
   
  На ♡BuBaLe♡, galapce и НаталиЛили им се допаѓа ова.
 6. НаталиЛили

  НаталиЛили Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  1.347
  Допаѓања:
  7.970
  Пол:
  Женски
  Кога веќе пробало од овие "вкусни" нездрави јадења, јас не верувам дека ќе сака да јаде здрава храна.
  Воопшто не си требала да почнеш да му даваш од тие јадења.
  И не е убаво толку многу млеко да пие. Млекото заситува а не придонесува за подобра крвна слика.
  Труди се да му даваш сам да си грицка овошје и зеленчук: банан крушка, јаболко, пиперка, морковче, краставица.
  Полека, полека ќе се навикне.
  Денес едно залче, утре две и така.
   
  На galapce и joy1 им се допаѓа ова.
 7. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.926
  Допаѓања:
  260.095
  Пол:
  Женски
  2 големи аргети на ден јаде :О
  ,браво'
   
  На Cka, galapce, Annath и 3 други им се допаѓа ова.
 8. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.761
  Допаѓања:
  17.084
  Пол:
  Женски
  Ај и јас со мојата ,,мака,, да речам. Синко е бебе за пример,слобоодно можам да кажам, почетокот на воведувањето цврста храна ни беше тежок,но со голема упорност,сега бебе јаде се што мама ќе зготви(овошје,зеленчук,месо,млечни производи)и се доиме како кога се роди - на 2ч :D:D.
  Но,хгб 104 денес;(па во консултации со матичната рековме да почекаме уште месец дена без сируп,ако не ја биде ќе мора. Многу се изнервирав,и разочарав,вложувам огромно внимание и труд,набавуваме што е можно поздрава храна и пак низок хгб. Ете моето бебе смоки дали има 5 пробано овие месеци,овошје и зеленчук не одбива,сега зедов цвекло да пробаме и просо.
   
 9. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  2.623
  Допаѓања:
  53.099
  Не знам колкаво ти е бебе, јас на моево кога беше бебе секој ден во овошна каша му ставав неколку зрна аронија.
  Исто и овес содржи доста железо, ама најдобро да му ставаш исто во овошни каши по две лажици овесни снегулки, така најдобро се искористува железото, без млеко да е припреман.
  Исто и телешко месо.

  Не знам колку е тоа паднат хемоглобин, кај нас се други реф.вредности ама штом си јаде редовно значи не е страшно.
  Лошо е кога детето поради намален хемоглобин губи и нема апетит, мислам тогаш би требало да се вклучат некои вит.суплементи.
   
  На galapce, bittersweet, LaDyDoLl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. миги

  миги Нов член

  Се зачлени на:
  14 мај 2015
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  и мојот син кога беше мал некеше да јаде и беше слабокрвен.На таа возраст децата покажуваат некој свој став( односно инает) , јас успеав да го натерам да јаде здрава храна на овој начин: кога ке седневме сите на маса да јадеме само ке речев дека сите можат да јадат само тој не смее да јаде,ефектот беше одличен , ке речеше дека за инает ке јаде и дека каква мајка сум била не сум му давала да јаде , за инает се ке изедеше , ама биди трпелива така се раневме 2 години хахаха
   
 11. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.761
  Допаѓања:
  17.084
  Пол:
  Женски
  Бебе е 9месеци,и да,ништо не одбива,јаде се што ќе му напρавам и телешκо и овесни снегулκи со овошје со јогуρт,баш се јадеме. Хгб е 104 т.е 10.4. За негова возρаст ρеф.вρедности биле од 10.5 - 13.0 што значи ние сме неκаде на гρаница.
   
 12. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  2.623
  Допаѓања:
  53.099
  ма супер сте вие...
  јас не би се замарала. Можеби и некое запче кога е во процес на излегување да влијае на намален хемоглобин, така барем ми имаат кажано.
  уживајте и убаво што јаде :)
   
  На galapce, LaDyDoLl и НаталиЛили им се допаѓа ова.
 13. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  955
  Допаѓања:
  892
  Пол:
  Женски
  Мајкички, ние сме 17 месеци, одбива да јаде, само млеко пресно сака ништо друго, ни доручек (пред неколку месеци си јадеше насабајле палента, гриз, тарана и сл, ручек зеленчукова каша и вечера овошје со житарици, аронија, брусница...) сега ништо, само млеко пие (без доручок), не сака да руча и вечерта малку овошна каша јаде. Дали има шанси да е така поради тоа што пие многу вода, чаеви преку ден? Инаку смоки, грицки сака ама не му давам со цел да изгладни и да јаде, ама пак ништо. Исто и предлог некој за сируп за апетит и имунитет (не пиковит, нема ефект). Фала ви.
   
 14. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.242
  Допаѓања:
  106.010
  Пол:
  Женски
  Прв пат ја гледам темава.
  Никако да качиме хемоглобин над 93.:worried:
  Веќе два месеци на фероглобин со втамин Ц.
  Сокови пие,но само побистри. Домашни се разбира.
  Вишна,аронија,јаболка,круша,портокал,борпвница,цвњкло,морков,комбинирам.
  Давам и маџун.
  Со кашите слабо стоиме.
  Посади смока или бисквита па ако успееш да ставуш лажичка. Така уште полошо,значи јаде и нездрава храна.
  Од млечно пиеме јогурт ради чашката со клунче ори ја грицка.
  Има полна годинка и сме веќе на аптамул 3.
  Давам четири пати млекце по 120 толку пие. Двата пати се дур спие,еднаш поручекта пред да заспие и ноќта пред спиење.
  Сум пробувала и каши со цуцла пресечена.
  Јаде банана,понекогаш и портокал. Друго од овошје ништо освен низ сок.
  Авокадо и во сок не сака.
  Незнам што ќе се прави.
  Се фаќам себе си како му викам ради нејадењето и после ме убива и грижа на совест.
   
 15. ZojaP

  ZojaP Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2014
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  303
  Пол:
  Женски
  И ние сме со овој проблем.
  Три месеци 96. Не мрдна ни горе ни долу . Не давам лек бидејќи сакав на природен начин да го подобриме. Пошто не паѓа а и како што гледам и некои од вас кои примате лек не ви делува одлучив да не давам и да терам со исхрана само. Ако почне да паѓа можеби и ќе дадам.
  Инаку секој ден давам маџун арноија по 2/3 зрна цвекло вишни боровинки семе од коприва телешко месо грашок леќа житарки трнинки дренки..само здрава храна , купечка каша нема пробано и пак ништо. Но не е јадачка. Јаде макс 150 гр. Појадокот и е едвај 100. Цицаме уште. Млеко друго не и давам а од млечните производи не давам ни секој ден...
   
  На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
 16. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  11.306
  Допаѓања:
  290.814
  Во еден неврзан муабет со матичната докторка во врска со хемоглобинот кој констрантно ни е 105, таа рече вака ,,што си се засекирала, какви дечиња има со хемоглобин 93 убаво си функционираат....,,
  Моево се си јаде, усте не затвара.Нешто што несака на сила и со лажга ќе и бутнам, она што го сака во изобилие и давам (обично овошјето)..
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.680
  Допаѓања:
  145.114
  Пол:
  Женски
  Никaкo не му се кaчувa хгб?
  Дури и пoсле двa месеци стoи нa 93? Другите вреднoсти кaкo се?
  Мoжнo е дa требa дa нaпрaвите пoдетaлни испитувaњa зa причинa зa aнемијaтa.
   
  На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
 18. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.242
  Допаѓања:
  106.010
  Пол:
  Женски
  Нр е јадачка а јаде 150 гр?
  На пола да изеде во јадачи ќе го ставам.
  Нема предложено ништо матичната. Ако и предложам нешто одма рипаат дека читаме глупости оо нет.
   
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.680
  Допаѓања:
  145.114
  Пол:
  Женски
  Пa штo знaм, еве, нa трaнсфузиoлoгијa испитувaaт oд штo мoже дa биде. Зaтoa други вреднoсти се бaрaaт, не сaмo хгб. Нa пример, вaжнo е кaкo се еритрoцитите, MCV, MCHC, хемaтoкритoт, се бaрaaт вреднoсти нa серумскo железo и ретикулoцити. Oсвен тoa, aкo е пoтребнo, се прaвaт испитувaњa нa гaстрo, дa не се губи некaде железoтo, или дa не недoстигa т.н интринзик фaктoр вaжен зa ресoрпцијa oд цревaтa (зaтoa сo железo се препoрaчливи Б12 и фoлнa киселинa, oти пoмaгaaт вo ресoрпцијaтa - ферoглoбинoт ги сoдржи и нив aкo не се лaжaм).
  А инaку се прaвaт и генетски испитувaњa вo МАНУ, дa не случaјнo е генетски прoблем кaкo штo е тaлaсемијa, не тaкa реткa генетски предизвикaнa aнемијa. Типичнa зa медитерaнскиoт предел, и кaј нaс е зaстaпенa, oсoбенo вo јужните крaиштa.
   
  На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
 20. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.761
  Допаѓања:
  17.084
  Пол:
  Женски
  И κај син ми хгб е низоκ-104,давам се што подобρува,се што слушнам,освен сиρуп. Во еден пост од @referentka κога ми ρече деκа аκо детето си има апетит,а тоа ми го потвρди и матичната,пρестанав да се гρижам пρемногу. Детево си јаде се,обожава смути,зеленчуκ и затоа не се оптеρетувам.
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.