Слабокрвност и нејадење

Дискусија во 'Дете' започната од rozalija, 4 февруари 2011.

 1. ZojaP

  ZojaP Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2014
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  303
  Пол:
  Женски
  150 грама максимум досега има изедено откако сме почнале со дохрана.
  не јаде секој ден или секој оброк по 150. се е со молење со песнички со маша. досега нема побарано сама да јаде или да јаде со мерак..
   
  На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
 2. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  4.423
  Допаѓања:
  26.051
  Пол:
  Женски
  На мојава исто хемоглобинот и беше 102. Три месеци пиевме Легофер, немаше ефект. Матичната ми рече дека обично треба да поминат два до три месеци за да има ефект. И навистина после третиот месец хемоглобинот ни се качи 112. Живи радости сме сега.
  Инаку и јас се обидував да го покачам со храна. Откако сме родени секогаш ни е на граница 110, ама не ми успеа со храната да го покачам. За жал. А си јадеме убаво, не дека пребираме храна многу, ама тоа е.
  Мене матичната ми ги препорача Малтофер капките. Бугарски се и јас од таму ги зедов. Немаше потреба да ги употребиме, ама ги чувам за секој случај. Важеле за многу добри. Консултирајте си се со вашите педијатри.
   
  На Asja, galapce и referentka им се допаѓа ова.
 3. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.242
  Допаѓања:
  106.012
  Пол:
  Женски
  Земав и јас малтофер по препорака од членка од форумов. Ги дадов на матичната да ги види и да ни каже како да ги пиеме.
   
 4. malooto

  malooto Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2011
  Пораки:
  557
  Допаѓања:
  250
  i nie sme vo ovoj klub.
  sinko e slabokrven ima slabo zelezo i nejade skoro nisto. jadese bnana samo a sega pocna i taa daja izbegnuva dago ostavis cel den samo kesi cica a ima edna godina i dve nedeli.
  pievme 3 meseci legofer i vitamin c kapki i isto e se neznam veke sto da pravam ocajna sum inaku na godina imase samo 9 kila. drug problem mie sto uste ne pokazuva nekoj interes za zboruvanje i prooduvanje
   
 5. tincemajmunce

  tincemajmunce Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 февруари 2014
  Пораки:
  1.992
  Допаѓања:
  23.420
  Пол:
  Женски

  Килажата нема врска.Мојот е 18 месеци а тежи околу 10 кг.А јаде 4 оброци по 250-300 гр,млеко пие околу 400 мл дневно,вода,некое овошје измеѓу,кифла,смока.Слабокрвен не бил никогаш,му било железото на долна граница ама регулираме некако без шурупи.Зеленчуковите кашички послабо ги јаде.А месо и јајце да не види.Прооде на 11 месеци а за зборување еве го гледам дури сега се мачи да каже по неко зборче освен тие стандардните мама,тато,баба,деде.....
   
 6. alana

  alana Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2013
  Пораки:
  1.179
  Допаѓања:
  3.324
  Пол:
  Женски
  Исти сме и ние и со проодување и со зборување. Кога сакаат тие тогаш ќе биде. Килажата ни е околу 10,5.
  Опушти се не се секирај...сеќаваат и тие кога сме напнати и загрижени. Јас и пуштам животни на youtube по две во денот и и кажувам види маче, а таа го слуша како мјаука. Битно е да им кажуваш, па кога пуштат тогаш полесно ќе им биде. За јадењето пробувај упорно...кога тогаш ќе почне со нешто....не може баш ништо да не му се бендисува. Веројатно се презаситил од банана, ако тоа јадел постојано.
   
 7. Jagoda123

  Jagoda123 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  2.460
  Допаѓања:
  11.063
  Пол:
  Женски
  Жени, не знам дали така се погоди или стварно има врска, ама откако почнав да му давам Пиковит на син ми апетитот ептен му се зголеми.
  Секој оброк го јаде без проблеми и молење. Да не го урочам, ама еве веќе неколку дена стварно во одос на храната немаме никаков проблем.
  Инаку лудило ме фаќаше, кај болен, кај крвта ослабната, дехидриран, уште и уста да не сака да отвори. :x
  Фала му на Бога сега е се во ред. Воопшто не е скап, околу 160-170 денари, вреди да се обидете.
   
  На LaDyDoLl и galapce им се допаѓа ова.
 8. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  486
  Пол:
  Женски
  Prvo da kazam deka strasno ne iznerviraa komentarite od tipot na: ne ste smeele da dadete da proba suvomesnato, ke bides uporna so brokuli i sl. 1. Ne mozes da ne dades da proba bidejki deteto ne ti e vo karantin, odi nadvor, na rodendeni i sl i gleda i ne mozes ti restrikcii da voveduvas ako toa podade race za da proba. Znaci vie taka sto komentirate, POJMA NEMATE kako e da se ima dete sto ne jade nisto! Lesno e da reces: moeto jade jajca od prepelica so kiselo mleko i so brokula i avokado. Sekoja cest i ne deka si podobra majka od mene tuku imas srekja sto deteto ne ti e prebirlivo! Ne zboram konkretno za nekoja tuka, zboram generalno za site so toj stav deka nie gresime nesto.

  Moeto dete nema probano suvomesnato ili pasteti i sl.bidejki bega od sve i imame mnogu problem so hrana. Ovosje ne saka od raganje, znaci na 7 meseci placese i trgase glava od slivi, jabolkoto go jadese samo ako go zamaskiravme i toa jako zamaskiravme so keksi i mleko. Jagodi koga vide na 1 godina se utepa od placenje. probuvav i so nutela da gi mackam za da proba ama begase. Sega na 2 godini ako dadam bilo sto sto ne e przeno jajce, przeno lepce ili palenta i testenini, bega, frla hrana i zaogja od placenje, se lupa od zemja. Sum probala i gladen da go ostavam ama nema efekt. Zatoa veruvajte mi, koga ke izede 2 lazici nutela i ispie casa jogurt, koga ke gricne 4 smoki jas sum presrekna!!! Zatoa sto sum probala najrazlicni varijanti i nikoja ne pali. I na krajot na denot sakam deteto da mi e najadeno, a za zdrava hrana taa "navika" se menuva i ako sega ne jade pizza, ne znaci deka na 10 godini nema da pocne ili ako sega ne jade brokula deka nema da ja saka pokasno.

  I dosta so osuduvanja kako ne sme smeele ova ili ona koga vie sto taka pisuvate stvarno pojma nemate sto znaci da legnuvas gladno dete zatoa sto e vo nekoja "faza"! I pak ke kazam; NE STE PODOBRI MAJKI OD NAS, SAMO IMATE STRASNO GOLEMA SREKJA STO NEMATE PREBIRLIVI DECA!

  Davam i kinderimuno ama ne gledam rezultati sega za sega :(
   
  На BellaS и kostadinka24 им се допаѓа ова.
 9. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.242
  Допаѓања:
  106.012
  Пол:
  Женски
  И моето не јаде, не дека осудувам ама сувомеснато не би се усудила.
  Добро знам што значи дете гладно да заспивам.
  Смоки самостојно не давам,само за залажување со каша,а за овошната,со животинско царство чоколадо се залажуваме.
  Едно за четири дена го јаде.
  А хранењето ми се чини,трае цел ден.
  Од нездравите работи јадеме овошни јогурти и пудинзи,никако домашни. И тоа не секогаш.
   
 10. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.939
  Допаѓања:
  260.450
  Пол:
  Женски
  Јас никогаш не го разбрав тој феномен кога детето има апетит за фаст фуд,сувомеснато,кока кола,грицки ама никако нема апетит за домашно приготвена храна,овошје,салата?
   
  На iloveyou29, ♡BuBaLe♡, Mama25 и 6 други им се допаѓа ова.
 11. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.761
  Допаѓања:
  17.084
  Пол:
  Женски
  Ти @joy1 појма немаш.
  Модерна мајка си,така да си знаеш :P:lol::*:*;););)
   
  На joy1 и snegulkata им се допаѓа ова.
 12. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  486
  Пол:
  Женски
  @joy1 не е феномен. Проблем кај моето дете е што не сака ни џанк фуд. Не сака да проба ни хамбургер ни пица ни ништо ништо. Јаде само палента, кифла, јуфки, едвај вчера му бутнав чоколино за да „разбиеме“ монотонија. Инаку јас не пијам млеко и не јадам пиперки. Колку и да сум жедна или гладна, јас овие работи нема теорија да ги пробам бидејќи ме провоцираат да повратам. Само правам паралела со тоа што децата нешто сакаат, а нешто не. И пак стојам на моето, дека ако сега го пазите детето од џанк фуд, не значи дека на 13 години нема да се утепува од јадење таква храна. Или ако сега јаде само чоколади, дека нема да му се смени апетитот за други работи.
   
 13. LUCERKA

  LUCERKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  761
  Допаѓања:
  5.354
  Пол:
  Женски
  Ajde pomagajte i sovetuvajte.6godishno dete.Neznam shto i stana nikako ne jade ni ovoshje ni zelencuk.Do pred nekoe vreme 4-5meseci jadeshe ama ne se,a sega nema shansa.I se zakanuvam so se i sesto ama nema fajde.Samo kroasani suvomesnato cokoladi i sl.Denes cel den nisto nema staveno v usta i sega mi padna zal i i dadov cajna sakase.Of maki
   
 14. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.242
  Допаѓања:
  106.012
  Пол:
  Женски
  Крвна слика како е?
   
 15. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  2.149
  Допаѓања:
  52.965
  Пол:
  Женски

  Од мојата 7 годишна возраст живеам така. Не јадам никаков зеленчук, овошје онака, млечни производи исто не јадам (само кашкавал топен) , од сувомеснато само шунка и тоа е тоа. Има периоди кога крвтта ми била многу слаба, последниве неколку години ми е супер. Мислам дека моите од што се секираа и ме тераа да јадам никогаш не почнав да јадам. Сега на мои 25 години јас почнувам да се учам да јадам и имам да пробам многу работи кои за мене се нови. Пробај со награда да ја залажеш ( прво да го изеде ручекот па после тоа чоколада). Ти посакувам среќа затоа што сега знам како им било на моите, а јас си ја знам мојата мака.
   
  На LUCERKA и galapce им се допаѓа ова.
 16. LUCERKA

  LUCERKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  761
  Допаѓања:
  5.354
  Пол:
  Женски
  Posledno i napraviv koga ka zapishuvav za skolo vo maj.zelezoto na granica znam beshe dr se vo red.energija ima mn cel den igra skoka.Ovoshje non stop ima ma masa abe kako ne se prelazi da zemi edna banana ,mandarina.Nishto ne deluva ni nagrada ni kazna.
   
 17. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.939
  Допаѓања:
  260.450
  Пол:
  Женски
  Pa davaj i preparat na baza na zelezo i nesto za apetit
   
  На LUCERKA и galapce им се допаѓа ова.
 18. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.707
  Допаѓања:
  25.832
  А што се случува ако дома нема сувомеснато, чоколади и грицки?!?! Си го пробала ли тоа?!?! Можеби кога ќе ги нема тие намирници ќе мора да јаде салата, овошје, манџа.
  Јас можеби смешно е ама додека малата не јаде оброк не дозволувам мм да стави на маса грицки, чоколадо и сл.
  Пробај и ти од дома да исфрлиш и забраниш нездрави намирници за сите па така и за малата ќе биде подобро.
   
  На Mama25, Annath, Winter Lady и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. LUCERKA

  LUCERKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  761
  Допаѓања:
  5.354
  Пол:
  Женски
  Od dzambo kupivme mal plasticen sad demek za na skolo da si nosi ovoshje.Nekolku pati mi go vrati neotvoren ,a samo ednas go vrati prazno ama go razdala ovoshjeto po drugarcinjata.I matam i vo nutri bulentot i treba so vikanje da proba edno lazice.Fala Vi za sovetite pa da vidime shto ke bide.
   
 20. Cvekjence

  Cvekjence Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 септември 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  200
  Истото и кај нас, ама јас упорно и готвев и спремав јадења само да и го погодам вкусот на бебушка.
  Од толку читање на интернет и фејсбук групиве, во оброците научив да и буткам работи кои се здрави и добри за железото.
  Ви предлагам, да користите рогач во кашите, имам јас една бомбастична и витаминска за насабајлечки, нема бебе што ќе ја одбие:
  Варено просо (од претходната вечер остојано во вода), згмечена пола или цела банана, со згмечени излупени урми (треба 10 минути во вода да бидат за да се посочни), кокосов путер (набавен од ДМ), рогач пола лажиче, мелени лешници или ореви полно лажиче (што ви се наоѓа). Убаво измешајте и пробајте.
  Рогачот и кокосовиот путер се скапи ама не се трошат одма, за вакви каши се одлични.
  Рогач е здрава замена за какао и бебушкиве навикнете ги на бомбици во замена за чоколадо. Барем додека можете. Има ептен лесни рецепти, со путер, мелени бисквите, рогач, лешник, бадем, мед, абе триста комцинации.
  Иако бебево обожава гриз и палента, јас еве во палентата ставам лажиче путер и абц крем сир, или павлака зошто се покалорични. Во гризот обавезно рогач. Наместо млеко, јогурт, млекото веќе ни педијатрите не го препорачуваат, според кинеските верувања баш млекото создава шлајм, затоа во Кина, на бебињата никогаш не им нуделе млеко од крава. Јас го користам за бисквити, сутлијаш, за ситно нешто :) Оризово и бадемово ми се баш прескапи и бебево нејќе ни да ги помириса.
  Друг супер зачин е цејлонскиот цимет, не обичниот и воопшто не е препорачлив за малите стомачиња. Цејлонскиот е добар за зимно време особено, појачува имунитет. Го користам во сутлијаш.
  Супите пак ни се проблем, ама ги маскирам со некоја подравкина, па турам зеленчуци и обавезно магдонос и лукче. (јуфките, пројата, кифлите и лепчето си ги сака ептен па не и ги бранам)
   
  На ZojaP, Mama25, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.