1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Слабокрвност и нејадење

Дискусија во 'Дете' започната од rozalija, 4 февруари 2011.

  1. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Жени дајте некој додаток во исхрана што има ефект (сируп или слично). Ништо скоро не јаде синко, само сок пие природен за доручок и ретко да изрази желба за некакво јадење и тоа што го јаде е минимално, со молење цело време :( Уште што не сум пробала, Б-комплекс, вит ц, и рибино масло сега му давам ама нема ефект. 2 ипол годинки е.

    Исто како мојов, знам како ти е јас секој ден се нервирам :(
     
    Последна измена од модератор: 3 април 2017
    На Love86 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    @BellaS јас го давам овој на моите
    BIG_ob_IMG_13967209396497_Floradiks-Kindervital-250-ml.jpg
     
    На BellaS му/ѝ се допаѓа ова.
  3. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
  4. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Црвениот е железо, овој е овошни сокови со Б витамини и неколку минерали, пандан на Пиковит, но претставен како поквалитетен, поприроден,несинтетички...
    Јас освен овој им давам и рибино масло, Ц витамин ( на 5 и 3 год. ) а на малиот (1 год ) плус и д3 и железо, тој е слабокрвен и ич дали се поклопи, дали навистина сирупов делува,пројаде убаво пак. :)
     
  5. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
  6. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    650
     
    На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    E tuka e od 1000-1500 den. zavisi razlicno vo sekoja apteka....
     
    На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Женски, медот отвора апетит.
    Јас на син ми му ставав во млекото по 1 лажица мед секоја вечер пред спиење.
    Пред тоа цела година му купував сирупче на основа на мед (го заборавив името на сирупчето, тоа беше пред 4 години) беше жолто кутивче со пчеличка...имаше ефект од него, многу бев задоволна, бидејќи и крвната слика заслабна морав да преземам нешто дополнително. После една година користење прочитав дека медот отвора апетит и од таму си направив врската со сирупчето си реков подобро мед да му давам него сируп, па си продолживме со медот во млекото. Ем поздраво (знаете медот што волшепство е) ем отвори апетит, појачи крвна слика...
    Јас препорачувам секојдневно мед, ќе видите разлика во однесување на детето према храната после 2-3 месеци.
    Од искуство
     
    На kallias, M&M и Monella им се допаѓа ова.
  9. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
  10. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Мајки, сакам да го споделам нашето искуство со нејадење и анемија.
    ХГБ ни беше 93/96 , не дадов никаков лек ни природен ни синтетички.
    Давав само здрава храна. Сега хгб кога го испитавме беше 105. Тоа е после една година . За мене е огромен напредок бидејќи цела година не се мрдна и покрај тоа што давав храна. Девојчето не ми е јадач. Повеќе сакаше да цица отколку да јаде и уште цицаме 2 год и 2 месеци сме.
    Мој совет е ако не паѓа хгб да не давате лекови барем да се одржава на исто ниво а исто така и сум чула да се почека до две години бидејќи самиот се подобрува после. 100% природен е само природното и здравото.
    Од храна што давав е медот , житарките , семе од коприва , аронија , бобинки од секој тип, сок од калинка трнинки боровинки, зеленчук, мешунки, семиња , овошје разновидно и зеленчук.
     
    На M&M, do-re-mi, galapce и 5 други им се допаѓа ова.
  11. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Што и да давате на природна база или како лек,не со млечен производ,млечен производ да нема во интервал два часа пред и потоа и со витамин Ц.
     
    На alana и snegulkata им се допаѓа ова.
  12. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    (y)
    И престој на планинско место помага.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    @azelea @alana @M&M kako ste sega so jadenjeto ????mojava isto ovosje I zelencuk super (tuka i tamu meso) mandzi I lepce da ne vidi
     
  14. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Ма исто,слабо јаде,се со молење,а во градинка се си јаде.Колку сакаше лепче сега ни тоа не го бара.Периодов најмногу јаде лубеница,и вода,сок пие.Синоќа правев палачинки,абе едвај една изеде :(.
    Незнам што и стана ,ваљда е период,ако не ќе и давам б комплекс
     
    На kankus му/ѝ се допаѓа ова.
  15. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.912
    Допаѓања:
    135.425
    Пол:
    Женски
    Како кога има денови јаде супер некогаш изводи. Се повеќе глупости бара сега и е сладолед фаворит. Правев домашен овошен ама ете пак повеќе сака купечки
     
    На azelea и kankus им се допаѓа ова.
  16. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    Jas pravam pauza od b kompleks ama izgleda ke treba da pocnam pak kuznaj kolku se pa i tie efikasni mene mi e samo za krvnata slika da ne se rasipe

    Isto I nie ima denovi koga fino ke se najade i denovi koga pomalku jade mislam deka pocnuva da bira ednostavno ne i se jade se . znaci vo kakva situacija me stava I mene kako majka da ne mozam da ja definiram
     
    Последна измена од модератор: 19 јули 2017
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  17. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Уште слабо..пробувам со се и сешто.....и мојата леб сакаше, сега не сака да го види...јогурт не сакаше да види, сега бара да се напија...се однопаку прај :rofl:.....од фрижидер витамините ги граба и бара да и давам да пија оти се благи, убај и плачи за уште....ја убедив јаболче да касне и се заслади,банани јади, месо ич, јајце ич, печени тиквица и црн домат со сусам еднаш се наручка,сокови си сака и пуканки.....бисквити со млеко не сака да види...оризовите галети не ги ни чепна....доручекот ни е млеко и некое кифле или овошје, ужина краставица или зелка салата или овошје, ручекот е проблематичен некогаш јади некогаш не, вечерата ни е млеко само (ретко нешто друго да касне, зависи дали ручала).
     
    Последна измена од модератор: 19 јули 2017
  18. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Ете јас му ставам секоја вечер по 1 лаж.мед во млекото и сабајле многу пати ми бара млеко па и тогаш жу ставам исто 1 лаж.значи 2 пати дневно.
    Ова е 3 недела по ред како почнавме да му ставам мед во млекото. Не гледам за сега промена сеуште не бара сам да јаде. Можеби треба 2 месеци минимум да давам секој ден за да видиме дали ќе се разјаде? Почнавме и ќе видиме само здравје да имаме.

    Штом пие млеко ставај и по 1 лаж мед во млекото без разлика дали е млеко со бисквити или само млеко во шише битно ставај мед па ќе видиш дали ќе и отвори апетит.
     
    Последна измена од модератор: 22 јули 2017
    На alana му/ѝ се допаѓа ова.
  19. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Сум приметила дека, кога нема да дадам Ацерола на малото а давам секој ден,послабо има апетит.
    Затоа кога станува,одма цедено сокче или било компот....и одма ацеролата уште нерасонето.

    Препорачувам.
     
    На alana му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    @galapce acerolata ja davas po preporaka na maticen ???kako se konzumira???