Слабокрвност и нејадење

Дискусија во 'Дете' започната од rozalija, 4 февруари 2011.

 1. alana

  alana Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2013
  Пораки:
  1.179
  Допаѓања:
  3.324
  Пол:
  Женски
  Мислам дека во сокче се раствара...мојот педијатар ми ја препорача, ама никогаш не сум пробала.
   
  На kankus му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.709
  Допаѓања:
  145.747
  Пол:
  Женски
  Не се раствора во ништо, се јаде како бонбонче. 50г е едно апче/бонбонче за деца. Мојов многу ја сака, вкусна му е, во секој случај поубава му е од обичниот витамин Ц.
   
  На alana му/ѝ се допаѓа ова.
 3. alana

  alana Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2013
  Пораки:
  1.179
  Допаѓања:
  3.324
  Пол:
  Женски
  Можи пак дека помали бевме тогаш ми рече да растварам. Сега веројатно и ќе може да ја јаде.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.464
  Допаѓања:
  822
  I ima li efekti??
   
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.709
  Допаѓања:
  145.747
  Пол:
  Женски
  Ефекти врз имунитетот како што и се очекува од витамин Ц, ама врз апетитот не можам да кажам, оти мојов големиот секако си јаде и без ацерола, а за крвната слика сигурно помага во ресопрција на железото како и секоја форма на витамин Ц.
   
  На alana и kankus им се допаѓа ова.
 6. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.725
  Допаѓања:
  12.118
  Пол:
  Женски
  nie do 3 godini nikogas ne sme proverile krv bas zatoa sto kako sto posavte posle 2 godini samiot se podobruva. do godina ipol nemase nesto sto ne jase od ovisje zelencuk mandzi sve zivo. kako sto idese vremeto dve leta po red fajkase stomacen virus i se ogranici vo jadenjata.pred edna godina tolku mu opadna hemoglobinot sto 3 meseci pievme sirup.sega fala bogu dobar e.go lazam so cajcinja so ovosja koi sodrat zelezo vitmin C...ali i ponatamu retko nesto zdravi da jade.no zdravstvenata sostojba mu e dobra.nit se razbolel nit se omalaksal a jade sto bilo kolku da ne e gladen :/ inaku sme 4ipol godini.
   
  На ZojaP му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Glorcheto

  Glorcheto Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2016
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Колку чини сирупот Саностол иии дали помага во растот бидејки сакам да пораснам барем уште некој сантим фала однапред
   
 8. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.054
  Допаѓања:
  31.236
  Пол:
  Женски
  Са
  Саностол за деца со железо и без околу 500-600денари мислам дека беше.
   
  На Glorcheto му/ѝ се допаѓа ова.
 9. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.054
  Допаѓања:
  31.236
  Пол:
  Женски
  Мајки дали е нормално на 20м да одбива да јаде значи веќе аман живци си скинав уста не отвара уста.. Значи што да му земам за да му отвори апетит. Користевме и Саностол и Пиковит и дури и едно две апчиња сум му дала б-комплекс друго ?
   
 10. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.622
  Допаѓања:
  79.339
  Пол:
  Женски
  Фази се :) Едно време се прашувавме како издржува детево со толку нејадење. Траеше некој период, и наеднаш пројаде без витамини и додатоци, како ништо да не било. Ако е здраво, весело, добра крвна слика, уживај и пробај да не се нервираш.
   
  На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
 11. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.054
  Допаѓања:
  31.236
  Пол:
  Женски
  Ма цица уште затоа е и здраво и право и весело плус со мотор во газот 100 на саат.
   
  На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
 12. simona_baby

  simona_baby Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2017
  Пораки:
  1.626
  Допаѓања:
  8.266
  Пол:
  Женски
  Иста мака уста не отвора овошје и зеленчук не јаде,месо не.Грашок,спанаќ,грав ма ништо.И уште цица се си мислам тоа ни е најголемиот проблем
   
  На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
 13. ^angel^

  ^angel^ Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2015
  Пораки:
  679
  Допаѓања:
  1.262
  Пол:
  Женски
  Нашиот е сличен проблем, ручек а дојде уста не отвара, ни зеленчук, ни месо ништо освен лебче. А доручек и вечера немаме проблем.. Крвната слика секогаш била океј а и не ми се разболувал едноставно од ноќ прекинада го јаде ручекот. 18+
   
 14. malooto

  malooto Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2011
  Пораки:
  557
  Допаѓања:
  250
  Dobar den majki izvinite za lat od mob sum.
  Neznaev kade da prasam pa resiv tuka. Nie momentalno sme vo detskata bolnica kozle sinko inase jaka alergija pa ne zadrzaa, e sega na testovite pokaza deka ima golem nedostatok na vitamin d dali osven kapki D3 ili pa i nesto drugo moze
   
 15. macencef

  macencef Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  1.393
  Допаѓања:
  1.927
  Пол:
  Женски
  Ај со бебе ќе се разберам за јадење, мојот 4 години прај го фаќа лудило ако има луѓе околу него и не сака да јади. Зема пишти до лудило ме носи, се витка и уште пишти и плачи се додека нњкој друг не интервенира за да не јади. Кажете јак лек за апетит, само да почни да јади.
   
 16. ***Najsrekna***

  ***Najsrekna*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2018
  Пораки:
  204
  Допаѓања:
  638
  Пол:
  Женски
  Дали подочнаци кај дете може да значи слабокрвност или е нешто друго?
  За јадење не јаде,се со сила и малку количински,порано имавме проблем со слабокрвноста но се оправивме после,сега еве пак почна да прави проблем со јадењето.
  Совет некој ќе ми биде добредојден.
   
 17. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.320
  Допаѓања:
  32.012
  Пол:
  Женски
  Проверете уринарен статус.
   
 18. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.238
  Допаѓања:
  65.657
  Пол:
  Женски
  Сте провериле пак скоро крвна слика? Направи си сепак за секој случај..
   
  На ***Najsrekna*** му/ѝ се допаѓа ова.
 19. ***Najsrekna***

  ***Najsrekna*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2018
  Пораки:
  204
  Допаѓања:
  638
  Пол:
  Женски
  Проверивме крвна слика добра е не е лоша,малку железото ни беше ниско но е во граница на нормала.Испадна утредента да повраќа без никакви други симптоми но после тоа беше ок фала Богу помина.
   
 20. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.717
  Допаѓања:
  22.925
  Пол:
  Женски
  Што давате за подобрување на крвната слика? На малата Хгб и беше 100 пред месец и пол кога ја вакцинирав. Докторката ми кажа дека нема потреба од суплементи. Во последно време ептен слабо јаде, а овие денови па скоро и ништо, има мака со забите затоа. Почнав да и давам пико фер капки на своја рака, читав дека поради слаб хгб нема апетит. За поголем апетит што да давам? Година и 7 месеци е, а ни 10 кг не е тешка.