Слабокрвност и нејадење

Дискусија во 'Дете' започната од rozalija, 4 февруари 2011.

 1. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  7.759
  Допаѓања:
  44.373
  Пол:
  Женски
  Бисерче-манекенка :inlove:
  На групите на фб читам дека за слабокрвност најмногу ги даваат капките малтофер. Пиши им во соба за доење советувај се за капкиве. Нив ги нема во МК само во Бугарија. Давај ги овие што ги имаш, но обавезно со ц витамин капки. За апетит кога работев во аптека најмногу земаа б комплекс гранули - како несквик е за во млеко и се баш ефтини. Пробај прво вака ко што ти велам мислам ќе биде подобро.
  Воспитачките што кажуваат, во градинка како е си јаде или не?
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 2. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  5.008
  Допаѓања:
  24.534
  Пол:
  Женски
  Слабо јаде и таму. Знам ги гранулите б- комплекс ама мислам дека пишува после 2 години се користат. Давам и вит.ц со железото. Пиковит моментално и давам, ама веќе и е при крај. Од него како повеќе да јадеше. Баш ќе видам утре за гранулите, ама не знам со што да и ги ставам, ни млеко пие, ни сок
   
  На mal.ecka и fana им се допаѓа ова.
 3. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  6.185
  Допаѓања:
  54.281
  Пол:
  Женски
  @forumce имам малтофер да ти дадам ако сакаш.
  Пријатен е на вкус.
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 4. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  7.759
  Допаѓања:
  44.373
  Пол:
  Женски
  За гранулите може после прв роденден сигурно. Ако не пие ни сок ни млеко ни чај, тогаш многу поскапа опција ти е сирупот пико б. Исто и тој е б комплекс. Или продолжи уште некое време со пиковит па види како ќе биде, ако не е подобро, менувај. Со лесно мајка.
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 5. eli.karameli

  eli.karameli Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2012
  Пораки:
  1.789
  Допаѓања:
  4.756
  Мојава се јаде, сокови цвекло морков јаболко и ананас секој ден, семе од коприва и пак е слабокрвна. Сега ни го препишаа Флорадикс сируп, сте имале искуство со него?
   
 6. Monella

  Monella Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2013
  Пораки:
  1.809
  Допаѓања:
  26.078
  Јас го имам давано на син ми пред 2 год. кога имаше хемоглобин 88.
  За еден месец од сирупот се качи на 100, ефикасен се покажа кај нас да.
  Потоа педијатарот го замени со некои капки ама тоа бидејќи сирупот не беше предложен од него.
   
  На eli.karameli му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Carpe Diem New

  Carpe Diem New Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  241
  Допаѓања:
  182
  Пол:
  Женски
  Koi se referentnite vrednosti za hemoglobin kaj bebe/ dete, potocno za nad edna godina? Kolku se smeta normalno za nad 15 meseci?
   
 8. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.503
  Допаѓања:
  27.087
  Пол:
  Женски
  Референтните вредности зависат од апаратот на кој се анализира примерокот и се различни од лабораторија до лабораторија. Во Авицена за хемоглобин се од 101-139 за деца од 6 месеци до 3 години.
  Во принцип од 105-120 е задоволително, 120-129 е добро, 130 и над е одлично.
   
  На Carpe Diem New му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Kalin4eeee

  Kalin4eeee Нов член

  Се зачлени на:
  7 август 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Ke ve molam za sovet kerkami ima 4 I pol godini voopsto nesaka jadenje se odbiva zelencuk, ovosje ako ne i dades da Jade nebara, ustata samo ja polni I ne golta.Se imame probano ama za apetitot nisto ne i deluva.
   
 10. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.608
  Пол:
  Машки
  За слабокрвност само здрава искрана а не џанк фуд и остало слично ѓубре. А за нејадење пептиди ви препорачувам, поточно ГХРП-6.. После 5 минути откако ќе примите доза се што имате во фрижидер ќе изедете.
   
 11. MilaSs12

  MilaSs12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  3.718
  Допаѓања:
  7.007
  Пол:
  Женски
  Каков си па ти сега? (facepalm)
   
 12. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.608
  Пол:
  Машки
  Кажав ли нешто што не треба или што не е вистина?
   
 13. Bella*

  Bella* Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2018
  Пораки:
  1.841
  Допаѓања:
  11.616
  Пол:
  Женски
  Женски ајде хелп
  Малата ми е скоро 2 години,и ништо нејаде несака,2 кила ослабе
  Страшно намален и е апетитот
  Во аптека ми го дадоа и пофалија овој сируп но не се покажа корисен
  Пишете што да давам
   

  Прикачени фајлови:

  На elcezelce му/ѝ се допаѓа ова.
 14. elcezelce

  elcezelce Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  2.884
  Допаѓања:
  19.691
  Пол:
  Женски
  Јас што се немам пробано и купено имам пишувано дека синче ми е соленка и дека за јадење војна водиме .По совет на најдобрата другарка која исто има дете нејадач порачав од форевер тие детските витамини и алое вера гел искрено сум презадоволна има голема разлика во јадењето кај дете ,е сеа имав проблем на почетокот неќеше да ги пие таблетите (како цедевита бомбони се со вкус на шумско овошје) па се лажевме некако се убедувавме и сега веќе сам си бара дај едно бомбонче :)
   
  На Bella* му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.608
  Пол:
  Машки
  Пептид ГХРП-6. Може и поткожно да се внесе може и орално но ефектот е послаб. После 5 минути од конзумација сами ќе бараат да јадат децата.
   
 16. MilaSs12

  MilaSs12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  3.718
  Допаѓања:
  7.007
  Пол:
  Женски
  Синко пие бекутан мултивитамин, не знам дали е до сирупот, ама по нејадење од месец и пол, откако му излегоа заби, почна да јаде.
   
  На Bella* му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Bella*

  Bella* Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2018
  Пораки:
  1.841
  Допаѓања:
  11.616
  Пол:
  Женски
  Пушти ми сликичка од витамините во порака
   
 18. macencef

  macencef Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  1.475
  Допаѓања:
  2.034
  Пол:
  Женски
  Nesto za apetit na 6 godisno dete?
   
  На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.