1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Слабо железо во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Dace_dare.123, 11 ноември 2015.

  1. bubac

    bubac Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    1.865
    Пол:
    Женски
    Железото ми е 10 на крвната слика
    Пијам премама, јадам зеленчук овошје, но не бива
    Минатиот месец ми беше 12
    Дали да земам допуна нешто во овој случај и што би препорачале?
     
  2. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Очигледно железото од пре мама не е доволно, а и бебе си зема што му треба, ти треба железо и за пораѓај, а и после, не само сега. Јас пиев тотхема, консултирај се со доктор, а сега конзумирам семе од коприва со мед секојдневно, исто и какао. Важно е суплементите со железо да ги земаш со витамин С за да се врзе железото правилно.
     
    На bubac му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Girisham

    Girisham Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2016
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    943
    Пол:
    Женски
    Јас сум 31 недела, а пред 3 недели железото ми беше 3. После само 3 испиени кесички од ова железото се покачи на 12 . Скоро пак ке испитувам, ама сигурна сум дека е уште повеќе покачено.
     

    Прикачени фајлови:

    На bubac му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bubac

    bubac Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    1.865
    Пол:
    Женски
    Земам и семе коприва со мед по мало лажиче секое утро на гладно
    Земав синоќа тоник ФЛОРАДИКС по препорака на општиот матичен лекар пијам цедени сокови од цвекло морков, јаболка али еве послабо е и од минатиот месец кога не го ни конзумирав семето.
    Ќе причекам ако не до контролата кај гинекологот па ќе барам пак решение
     
    На *Ench@nted* му/ѝ се допаѓа ова.
  5. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Ставај си во соковите по неколку зрна и аронија. Кај некого едноставно мора и дополнително нешто да се зема, не е доволна само оваа исхрана, консултирај се со доктор. Имај убав ден :sun:
     
    На bubac му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Angel.girl

    Angel.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    667
    Мамички хемоглобинот ми е многу паднат. 35 недела сум морам да го средам. Кои се вашите искуства? Што да земам? Од што сте имале најдобри резултати? И онака со сила се терам да јадам некам да земам нешто што ќе ме тера на повраќање и ќе ми предизвикува мачнини па ве молам за совет колку побрзо почбам со нешто толку подобро. Покрај тоа се мислам да си купам сируп од аронија и тоа да пијам? Смеам чај од коприва во бременост да пијам?
     
  7. melani@

    melani@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2018
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    Како на природен начин да се зголеми намаленото ниво на железо
     
    На joan му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kostarika

    kostarika Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    2.127
    Има по интернет која храна содржи железо но количините се толку мали што по цел ден само тоа треба да јадеш за да има ефект. Јас во бременост не би ризикувала. Во смисла можеш да си внимаваш на исхраната но да не се потпираш само на тоа а да си зимаш и суплементи.
     
  9. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Аронија, маџун, вишни, лубеница, црвено месо, јајца, спанаќ, мед со коприва, цвекло... Ама зависи колку ти е ниско. Консултирај со др дали имаш потреба за суплементи. Сепак не е за потценување слабокрвноста во бременост. Со храна можеш да влијаеш дур не паднало премногу.
     
  10. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    1.748
    Пол:
    Женски
    Спанаќ, семе од коприва со мед... Јас би ти го препорачала Флорадикс сируп јас го пијам преку еден месец железото ми е 27. Има овошен вкус не е тежок и не прави констипација на природна база е за трудници.
     
  11. joan

    joan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    410
    Допаѓања:
    1.797
    Пол:
    Женски
    Мене од скоро 30 ми падна на 12 и ми препорачаа суплементи чисто превентивно. Зошто не беше алармантно решив да пробам да го одржувам со храна. Јадев се' што ти набројаа, по нешто од тоа речиси со секој оброк секој ден и го качив над 20 за 6 недели. Наут, спанаќ, зрнести храни грав леќа грашок, суви сливи, урми, месо, јајца, чај од коприва, зелени листести растенија блитва марула...не треба два саати пред и после оброк да внесуваш калциум, односно млечни производи зошто ја намалуваат апсорбцијата на железото. Ако ти е премногу ниско, качи го со суплемент до некаде, не ризикувај. Мене ми дадоа тотема ампули ама не ги ни чепнав од што грозно ми изгледаа и грозно ми ги претставија. Ене ги седат неотворени...
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ti19943

    Ti19943 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2017
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Некоја од вас ги користела ли тотхема ампулите? Како ги поднесовте? И после колку време ви се покачи железото?
     
  13. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.057
    Допаѓања:
    20.760
    Пол:
    Женски
    Денес испитував крвна слика и од 18 на 16 ми паднало железото за 1 месец, а хемоглобинот од 128 на 120. Сеуште не е страшно ама паѓа. 15 недела сум. Неможам месо да јадам можеби затоа ми паѓа, ќе пробам од сега малку да јадам со сила ако треба :)
     
  14. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Јас пишував претходно, ги користев (20 се во паковање) и после неполн месец хемоглобинот ми беше покачен за 2 единици.
    Не ги поднесував баш лесно, но што се мора, се мора. Наутро ги пиев, со вода и на гладно, но често морав потоа да каснам нешто, зашто ми се слошуваше.
     
    На Ti19943 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Избегнувај млечни производи 2 часа пред и после оброк во кој има железо. Истото важи и за кафето. И во мешункастиот зеленчук има железо, во жолчки, лубеница, аронија, тиквички итн... Нема само во месото, иако најдобро се искористува од него. Пробај прави си манџички со телешко и грашок. Месото ситно исечкано да не се приметува, јас така можам да го јадам, а плус и грашокот има железо и фолна. И обавезно внесувај и доволно витамин Ц. Јас за таа цел јадам свежи пиперки или во салатите наместо киселина додавам лимон. Не дека и јас можам да се пофалам со јака крв. Последно во 17 недела хемоглобинот 122, железо 18,7, ама за бременост и нормално е да ни е ваква ситуацијата.
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Zdr devojki mene hemoglobin ot I zelezoto mi se na dolna granica sto da pijam utre polnam 16ned od bremenosta
     
    Последна измена од модератор: 26 јуни 2018
  17. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.436
    Пол:
    Женски
    Земи си тотема ампули мене тие ми го накачија
     
    Последна измена од модератор: 26 јуни 2018
  18. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Lele mnogu mi se gadni ednas gi probav ama ako n e biva ke moram da gi pijam
     
  19. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.436
    Пол:
    Женски
    Тешки се јас ги пиев со сок од портокал и гледав на екс да испијам.
     
  20. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Moeto zelezo denesbese 6,9 anormalno e da e nad 6,6a hemoglobinot mi bese 10,9a norm e da e nad 11 pred 7god taka mi bese nisko I jadev seme od kopriva I med I se pokaci posle prekinav no jadev aronija borovinki visni sekojden nasabajle na gladno I go odrzuvav vo normala vo bremenost prestanav da jadam. I ete go rez .