1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сладолед

Дискусија во 'Рецепти' започната од Viiiiip, 18 април 2010.

  1. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Дефинитивно Шварцвалд од Милина- абе стварно милина е сладоледот луѓе :clap:
    Ем преубав ем ефтин 1200мл за 100 ден. Кој може да го најде обавезно нека го проба оти го нема секаде: Нема да зажалите
     
  2. hiena.epa.sto

    hiena.epa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    5
    Похован сладолед

    Ми имаат кажано дека постои вакво нешто и би сакала да пробам,па ако некој знае како се прави или има идеа нека пише :)
    Знам дека похован сладолед има во ресторанот Ореов Лад но не сум имала прилика да одам таму па.... :?

    Мислењето е изменато од модератор.
    Пишувајте кирилица, и друг пат користете големи букви и бои само кога сакате да потенцирате нешто!
     
  3. Forgotten

    Forgotten Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    185
    На hiena.epa.sto му/ѝ се допаѓа ова.
  4. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    615
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Обожавам сладолед и многу ретко го правам дома секогаш си купувам од слаткарница.Омилени ми се вкусовите од страчатела.капучино,ванила,јагода,од бисквити,чоколадо,лимон,праска.
     

    Прикачени фајлови:

  5. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Обожавам сладолед и тоа најмногу од чоколадо......ммммммммм, најубав ми е. Најчесто купувам, но знам да направам и дома понекогаш и да си ставам и чоколадно преливче одозгора. Абе прекрасен е.... :lol:
     
  6. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Многу сакам сладолед, на лето обавезно си правам. Ќе изнакупам повеќе вкусови да имам за секој ден различен :lol: Некогаш и правам микс, ставам овошје, стопена чоколада ммм ми се здојаде сега ама нема :(
     
  7. sss-lady

    sss-lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    а знае некој да ми каже домашен рецепт за сладолед :) иначе јас сум луда по готвење и секогаш сакам да пробам нови и нови рецепти :) тоа ме прави срекна :D :D :D :D :D
     
  8. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    во еден сад мешате 3 јајца и 4 лажици шекер го изработувате убаво...во друг сад 2 шојли ( за млеко) млеко и 150 гр шлак пена ( од било кој вкус сакаш) и тоа го изработуваш тие две смеси ги спојуваш и ставаш во сад и во флижидер...
     
    На ViktorijaMari му/ѝ се допаѓа ова.
  9. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Обожавам сладолед, ама не приготвуваме дома, идеш си купиш и ајт.. Го обожавам магнум - бадем, а и сакам сладолед од чоколадо и страчатела. :)
     
  10. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    Сладоледд :inlove: Си купувам од продавница не прават дома :) Највеке сакам од чололадо и од сникерс :l:
     
  11. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.777
    Допаѓања:
    131.153
    Рецепти немам за споделување :) , ама и јас го јадам цела година, буквално сум зависна од него. Најмногу сакам сладолед од ванила, и омилен ми е од МекДоналдс. Најголема казна ми е кога одам во мекдоналдс со децата, и не смеам да си купам ако нив ги боли грло. Еднаш пробав да ги смувам со крофна како замена, ама како ме гледаа додека го јадев, морав да се откажам и на крај памет не ми падна друг пат да си купам ако не можам да им купам нив :D

    Од слаткарниците најмногу ми се допаѓа во Палма, иако порано мислам дека беше повкусен, во последно време некако го расипаа. Сакам и страчатела, а и од тие чоколадните, ама со додатоци - на пример тартуфо, нутела, сникерс (од црниот) и слично :D
    За малку ќе го заборавев сладоледот кај Џино. Можеби и повеќе ми се допаѓа од колку тој од Палма, ама има помалку вкусови, тоа му е маана.

    Многу го сакам и сникерс, ама тој што е во кутија, а и марс. И магнум дабл карамел... и не знам уште кој се не.

    Го сакам и во ладно нескафе, а мнооогу го сакам на вафли!

    И не сакам овошен сладолед.
     
  12. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.012
    Допаѓања:
    5.909
    Oфицијално одручеква ја отворив сезоната за сладолед . Покрај мене и другарките си купиа и сега сите ги боли грлото . Па не ги терав јас да го јадат брзо :D Инаку домашен рецепт за сладолед немам и не ми притребало оти не обожавам од чоколадо :) Повеќе сум по обошните сладоледи од фриком :)
     
  13. katerina777

    katerina777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    32
    обожавам сладолед.го сакам толку многу па јадам дури и во зима :) .најмногу сакам марс,најубав ми е а може да помине и било каков друг ама чоколаден да е :inlove:
     
  14. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Како успеав да ја пропуштам темава , стварно не ми е јасно.
    Јас сум еден од најголемите сладоледо-јадачи во моето маало. :D Не, сериозно, редовен посетител на Палма, башка пред нос ми е, не иде да ја одминам, грев е. Секој ден си каснувам една-две-три топкички.
    Дефинитивно најубав сладолед имаат, иако еве да кажам, изјавувам јавен протест што цело време ја накачуваат цената на сладоледот и практично поефтино му доаѓа да си купиш кило сладолед, отколку 4 топки во палма.
    Тие сладоделите на стапче, мапче, кутивче и не знам што ги прејадов како мала. Магнум си е магнум.

    И чоколадо си е чоколадо.
    Исто и сите верзии на чоколадо, страчатела и лешник. Во мојата порција мора да има кафеава топка сладолед, без тоа нема добра порција.
    Овошните од секогаш ми биле интересни за гледање, а не и за јадење. Се имам веќе изјаснето за садоледот од јагода- бугарски суви смоки, идентични.

    За сладоледов се распишав како да дискутирам за којзнае што. :D Ама стваарно многу сакам сладолед, можам и да живеам на него, поготово летоска, кога дневно јадам по кило. :tmi:
     
    На FBI му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    старфиш, абе
    ние комшики сме биле
    :wasntme: :wasntme: :rofl:
    извинете на офф
     
    На starfish му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Ааааааа, ја летоска дневно не поминувам без 3 сладоледи :wasntme: .
    Каков било јадам, чоколаден, од карамела, од ванила, овошен СЕКАКОВ!
    Не е битно дали е Бест, Магнум, Марс или Лолипоп,Хит, јас сладолед не одбивам!
    Уште од пред една недела си ја почнав сезоната. :lol:
    Сега еден на 2-3 дена, после 1 на ден, па ќе почнат и по 2-3. :D
     
  17. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    Ахх обожавам...најмогу ги сакам милка на стапче и сникерс сладоледод
    од корнет несакам многу.....најубави ми се од чоколадо и карамела....а и несквик сладоледот многу го сакам....
     
  18. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Леле денес одејќи накај работа поминав покрај фрижидер со сладолед и да не речам ама лиги ми потекоа :P Не практикувам да јадам сладолед пред мај месец , знаат крајниците да ме заебат, ама после дефинитивно ќе си земам еден од 1 кг страчатела , ммммм па полека со лажиче дома :lol:
     
  19. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    прекрасен е сладоледот, послне него лешник, боровница обавезно во секоја порција, лимон или вишна и чоколадо не сакам ванила! иначе многу е убав сладоледот од фрижидер на ул македонија веднаш до гирадиго што е,прекрасно нешто и што е најважно големи се топките!!!
     
  20. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Порано јадев многу повеќе,а сега и да седнам да јадам тоа ќе биде Палма затоа што им е најубав сладоледот и само од таму можам бесконечно да гнетам.А овие што се на стапче некако не практикувам да ги јадам.