1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сладолед

Дискусија во 'Рецепти' започната од Viiiiip, 18 април 2010.

  1. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Јас лето без сладолед не можам да замислам, буквално живеам на него, од сега од овој период па се до Октомври.
    Обожавам сладолед во корнет, омилен ми е Родео чоколада-ванила мешан и Киткет, а ги сакам и тие од слаткарница, ама строго во голем корнет и со чоколаден прелив :!:

    Баш прееска си купив семејно пакување од чоколадо со парчиња чоколадо внатре, иако ќе го јадам сама, ама да си имам на залиха :lol:

    И јас како Старфиш не се дружам со овошни сладоледи, не ми ги сака душава :!:- единствено вишна, ама во комбинација со чоколадо и ванила, инаку јагода, киви, капина, малина- тие не можам да ги смислам.

    Затоа сакам чоколадо, лешник, бисквит, страчатела, капучино, карамел, а бе се што е темно :lol:

    Еј, сега ми текна- сакам сладолед и од смоква :!: :)
     
  2. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.080
    Допаѓања:
    6.747
    Пол:
    Женски
    Изгледа само јас овде воопшто не обожавам сладолед. :D
    Летоска го јадам ради реда,пошто сите јадат,па ајде и јас.Инаку воопшто не го сакам,формално го јадам.Дали 10 сладоледи цело лето ќе пробам и тоа ми е многу.Не велам дека не се убави,најубав е чоколадниот ама ете,му го немам меракот.
    Мајка ми ми кажува случки од ко сум била мала.Ме носела на плоштад да ме прошета и еден чичко продавал сладоледи.Ми вика сите деца плачат за сладолед,а јас тебе со сила те терам да ти купам,ти плачиш на цел глас и викаш дека не сакаш.Чудно дете сум јас :)
     
  3. Devojche

    Devojche Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2010
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    36
    Јадам премногу сладолед,вчера ја почнав сезоната :D Обожавам млечен,од Палма најчесто..јадам по 5 топки :D
     
  4. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    Обожавам сладолед од ванила,чоколадо и овошни вкусови :)
     

    Прикачени фајлови:

  5. Podarok

    Podarok Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    76
    И јас обожавам во секое годишно време,па и кога е премногу ладно јас можам да јадам сладолед... 8)
     

    Прикачени фајлови:

  6. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    СЛАДОЛЕД! Посладок лед нема на светов! И нема ни да има. Лето па и зима без сладолед е нешто како, шопска без сирење (едино ако нема ренде па да прогледам низ прсти) :lol:

    Во секое време, и НА секое време. Дали врне дали има сонце или паѓа снег, јас морам да имам дома сладолед. А сепак во лето чуството е оргазмично.
    Ми текнува кога бев дете, ги обожавав Снешко, потоа оној најобичниот сладолед со вкус на ванила во топче, Капри, Тигри, Ногер џог и секако ненадминливиот сладолед од автомат ф’стак&јагода :rock:

    Денес обожавам да јадам Магнум (со вкус на ванила, наједноставната комбинација) и од Алгида има еден кој е комбинација на ванила и шумско овошје, многу освежителен. Во суштина бирам некоја идеална симбиоза на благо и кисело, чоколадо и боровница, ванила и лимон, страчатела и малина.

    А најдобриот сладолед во Скопје - Џино. И за ова можам и да се испотепам со некој :D Малага не е тоа што беше, плус брзо се топи и ме нервира, а јас полека го лижам. Малага го уби хедонистот во мене кој сака секое задоволство да го искуси полека. Овака се нервирам, брзо се топи, па не знам што попрво дали да го лижам или да го грицкам корнетот или да пазам да не ми капне некаде :^)
    Џино затоа ми прави оргазам на сетилото за вкус :$

    Освен ова најдобар сладолед кој сум го јадела во животот е овој или со вкус на чоколадо. Ах гревови! За ова ќе ме пратат во пеколот :angel:
    [​IMG]
     
    На zhap4e и starfish им се допаѓа ова.
  7. beached

    beached Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.697
    Сладолед ?!? - да , секако ! :)
    Ванила , ванила..и уште ванила.
    Овошните сладоледи ми се убави..шарени за очите, егозтични се да..ама грди ми се за јадење , освен шумско овошје некогаш , ради реда.
    А ванила..ќе се удавам во ванила :) Чат-пат може и лешник.
    But too much calories..
     
    На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
  8. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Не јадам сладолед... :( скоро воопшто...
    А многу ми се допаѓа ете таа ,,еуфорија,, околу сладоледот, па леле ајде лето, да седнеме на сладолед, па вашиве постови од кои ми течат и мене лиги, од што ви е на вас убаво, па тоа разгалување сетила за мирис, вкус :D и криво ми е што не учествувам, ама ете , ми несака душата :rofl:
    Го јадам само лоли поп , оној од лимон, и некоја малина или што и да е во средина, и можам да изедам 2-3 такви, како мразулци :D ...
     
    На baguf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  9. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.187
    Допаѓања:
    235.169
    Сладолед обожавам, го јадам секогаш. Обожавам чоколдо, и кога купувам сладолед мора да има топка од чоколадо. Сакам и ванила, лешник, и други вкусови кои содржат чоколадо. :) Го сакам сладоледот на топки во Палма и обожавам Магнум со чоколадо и бадеми. На лето ги јадам и оние мразулците, ме разладуваат, некогаш и по 5 на ден знам да изедеам :D . Ма каков и да е, сладолед да е. :) :) :)
     
  10. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Кога ќе помислам на сладолед помислувам на Палма во Рамстор. Најубав ми е таму...
    Инаку сакам од бадем, лешник, ореви, кекс, нутелаааа...
    Повеќе сум по млечен отколку овошен сладолед.
    Па уште ако ми стават одозгора прелив и мелени кикиритки или лешничиња, мх мх мх...

    Оние што се купуваат во продавници во корнети или стапчиња не ги сакам ич. Понекогаш и сама си подготвувам дома, па ќе му ставам внатре јаготки, оревчиња, рендано чоколадо или што било...

    Сега сакам сладолед!
     
  11. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Му се извинувам на богот на сладоледот но заборавив да кажам, дека еден од најубавите ми е сладоледот во Мекдоналдс, оној најобичниот од автомат, со вкус на ванила и со прелив од јагоди, карамел или чоколадо.

    :rock: Е така.

    А ме потсетивте дека морам да си кажам дека мразам лешници, ореви, кикирики и што и да е крцкаво во сладоледот. Сакам да лижам не да чистам заби :D
    Плус сум алергична за жал на кикирики и бадеми, па и лешници ако не се убаво испржени така да и заради тоа не поднесувам ниту чоколадо ниту пак сладолед со вакви тракатанци.
    Абе ванила е - ВАНИЛА :)
     
  12. bibip

    bibip Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2011
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    101
    Го ОБОЖАВАМ ,неговотовисочество сладоледот :) највеќе го сакам оној во АЊА на кеј ,a од оние на стапче
    [​IMG]
    јамммиииииии...
     
  13. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Магнум од јагода со бело чоколадо мммм најубав ми е,а иначе омилени ми се ванила,лешник и карамела :)
     
    На Klaudi, lackygirl и MartinaSk им се допаѓа ова.
  14. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Ќе да го губам интересот кон мојот режим за здрава исхрана, па се овие теми, а ги забележам итам со сета сила сеедно ќе ви ги изедам фоткиве.. а фини некои сликички ми редите :lol: прекрасни да не речам.

    За темава :D , сакам сладолед, макар што понекогаш се случува цело лето да изедам најмногу до 2, како на пример минатото лето :worried: . И јас не знам зашто :?: .
    Секакви ги сакам, ама нај нај оние со ехтра чоколадо вклучено, ма цело милка нека му буцнат :lol: всушност, најчесто и чоколадни избирам, накинџурени секогаш со некои лешници и слични јаткасти убавини уф.. доста е нема да барам слика да лепам, денеска си го изедов бедниот ручек, ќе се чувам за уште победната вечера :x ах, ах, ах ќе ме убиете со сликивеееее...
    ајде уште малку ќе се поѕверам во нив и ќе ве напуштам, вас прекрасни фотки, убави такви згодни, привлечни, дотерани сладоледи :doh: :rofl:
     
  15. MartinaSk

    MartinaSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    4
    Сладолед кој мн често го јадам и ми е еден од најомилените е сладолед од малага со карамела,страчатела и бисквит,и одозгора чоколаден прелив мммм...нели звучи слатко :P :)
     
  16. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    сакам сладолед го обожавам најмногу од чоколада и страчатела тие ми се најомилени ама не одбивам и други
     
  17. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Незнам дали почнале малага со сладоледите,ама би требало,оти таму ми се најубави-чоколадо и карамела-мој најомилен сладолед :envy:
    Инаку дома никогаш не шлакам сладолед,секогаш купувам готови кутии...и да,обожавам сладолед :l:
     
  18. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.077
    Допаѓања:
    20.829
    Пол:
    Женски
    Пред 2 дена за првпат оваа година лижев сладолед :P овошен беше со прелив од чоколадо а најповеќе ги сакам чоколадните :inlove:
    [​IMG]
     
    На Klaudi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LadyN

    LadyN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    124
    ААААхххх кој не сака сладолед... почнав да јадам уште пред еден месец :lol: Омилен ми е мачо од чоколадо на стапче што е, и топган од лешник... а иначе не одбивам никаков сладолед. И знам многу често да си купувам за правење од кесички мислам на Ц се најубави со млеко, па им додавам уште триста глупости мх мх мх
     
  20. Klaudi

    Klaudi Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    39
    Обожавам сладолед,иако сеуште оваа година немам пробано ама ќе биде оваа недела :) а најомилен ми е од чоколадо ммммммм :P