Сладолед

Дискусија во 'Рецепти' започната од Viiiiip, 18 април 2010.

 1. MaCa-Swiss

  MaCa-Swiss Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2013
  Пораки:
  253
  Допаѓања:
  959
  Вчера ми се пријаде нешто освежително, и решив да експериментирам.. Зедов 4-5 чинии ( мали, од оние што се за сладолед ) и во нив насецкав јагоди.. Потоа во друг сад изматив шлаг пена и ја додадов во јагодите.. После тоа над нив растопив чоколадо и убаво ги промешав.. Ги оставив во фрижидер 2-3 часа, и потоа следи едно вистинско освежување .. Исто како сладолед од јагоди, ванила и чоколадо .. Пробајте, многу е вкусно ;) :) :)
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 2. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.340
  Допаѓања:
  70.782
  Пол:
  Женски
  A пишете ми како да направам сладолед домашен од бисквит нели како што има и по слаткарнициве?
   
 3. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.413
  Допаѓања:
  3.039
  Ако слатка павлака (или шлаг) изматите со кисело млеко и додадете малку вода со вкус на анасон ќе добиете сладолед со вкус на струмичка Мастика. :) Незнам уште како да се направи плавата боја...
   
 4. DaddyDirectioner

  DaddyDirectioner Активен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2013
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  8
  Мене поубав купечкиот. Не знам многу рецепти, но едно знам. Сладоледот во една слаткарница во нашиот град е најубав !
   
 5. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.082
  Допаѓања:
  74.346
  Пол:
  Женски
  Со некоја прехранбена боја, оригинал ќе излезе. ;)
   
 6. leo-n-tina

  leo-n-tina Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  449
  Допаѓања:
  372
  Да не знае некој каде може да купам стапчиња за сладолед,сакам за децки роденден да им направам сладолед на децата ама ми требаат стапчиња.
   
 7. Lady-in-white

  Lady-in-white Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2012
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  53
  Може некој рецепт за чоколаден сладолед БЕЗ ЈАЈЦА значи јас живо јајце во уста не ставам. Thanks :D
   
 8. PinKitty

  PinKitty Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2012
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  8
  Обожаваам!!
  Во Италија на екскурзија си дадов 7 евра ама преубав беше :D :D
  посебно ги сакам вкусовите како Неро, Куела и некои други овошни :inlove:
   
 9. babymama

  babymama Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  218
  Замрзни банана (на кругови), малини, праска (сецкана), јагоди, диња, лубеница. Следниот ден извади ги и остави ги 5-10 мин. да се пуштат малце, па пикај во блендер секое посебно. Ќе добиеш прекрасен овошен сладолед.

  Сега видов дека бараш рецепт за чоколаден сладолед. Ако ти се пријаде некогаш овошен сладолед, сега имаш рецепт :D

  во џамбо има стапчиња за сладолед.
   
  На leo-n-tina му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ana.n18

  ana.n18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  154
  Допаѓања:
  56
  Незнам дали е за тука ова прашање ама незнаев каде на друго место да прашам :$ Каде да најдам вакви калапчиња за сладолед во Скопје ?
   

  Прикачени фајлови:

 11. luvS2

  luvS2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  42
  Хмм обожавам сладолед, обично купувам готов, или прашок во кесички за матење :)
   
  На cat250 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. lolly-1

  lolly-1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  10
  Вакви исти калапчиња има во Jambo :)
   
  На ana.n18 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.970
  Пол:
  Женски
  Летото освен жештината со себе ми носи и инспирација за експериментирање со сладоледот :)
  Вообичаено правам различни вкусови и ги редам слој по слој, па си сечам на коцки.

  Сликава е од лани, ја постирав на форумов :)
  [​IMG]

  Најчесто купувам ванила и чоколада, а потоа ставам додатоци и правам различни вкусови.
  Ванилата ми е основа за вкусот капучино - ставам млеко во ѓезве (онолку колку што е мерката млеко за сладоледот), пред да зоврие го ставам во шолја со неколку лажички капучино, а откако ќе се олади го матам сладоледот заедно со свареното капучино.
  Толчам лешници и нив најчесто ги комбинирам со сладоледот од чоколадо.
  Рендам 100 грама чоколадо, го додавам на веќе изматениот сладолед од ванила и правам страчатела.
  Кршам бисквити (не ги мелам, туку ги кршам :!: ) и ги додавам на сладоледот од ванила.

  Нов рецепт за оваа година - Raffaello сладолед! :rock:
  Матам една кесичка сладолед од ванила, додавам 100-150 грама кокос и една рака сецкани бадеми.
  Перверзии :mm:
  Еден ден слаткара ќе си отворам :wasntme:
   
  На CoverGirl10, senza.parole, Anna-Banana и 13 други им се допаѓа ова.
 14. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  3.692
  Допаѓања:
  20.026
  Пол:
  Женски
  Сладолед?
  хмммм..обожавам,па во овој летен период?
  Ооо не можам без сладолед.Па сакам повеќе од чоколадниот сладолед,нешто така ми текнува си земам од Романса оној од Цермат....
  Дека од малечка обожавам чоколадо па со сладоледот-секогаш кога ќе купувам ќесичка,на стапче или од корнет-обавезно мора да е чоколадо!
  8)
   
 15. tHeBeAuTyFoReVeR

  tHeBeAuTyFoReVeR Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  262
  Пол:
  Женски
  Ха ха, јас мислев дека само јас си правам мешавина од повеќе сладоледи :D :D :D
   
  На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.966
  Допаѓања:
  3.696
  Пол:
  Женски
  Ова е еден рецепт обичен во кој може да додадете ваш омилен вкус и да добиете сладолед со тој вкус.
  5 јајца се матат со 7 лажици големи шеќер и 1 кесичка ванилин шеќер. Во друг сад 3 шлаг пени се матат со млеко. Се спојуваат двете смеси/филови и тоа е основата. Доколу сакате чоколаден сладолед, земате од филот определена количина, ја префрлате во посебен сад и додавате млечно растопено чоколадо, парченцс чоколадо и мешате. Ако сакате сладолед со банана земате во сад од филот и додавате парченца банана. Ако сакате сладолед со кикирики/бадем/лешник( само да се печени и несолени), земате од филот во посебен сад и дробено го додавате и промешувате. Се става секој вкус во засебна кутија.
   
 17. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.970
  Пол:
  Женски
  Заборавив да напоменам дека јас бадемите ги лупам.
  Не дека нема да биде вкусно со нелупени бадеми, ама сладоледот од ванила е бел, кокосот исто, па ајде и бадемите. Башка така мене ми се поубави, некако вкусот е мек :)
   
 18. Barca-Gril

  Barca-Gril Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  923
  Пол:
  Женски
  мммм сладолед многу сакам,не правам домашни,најчесто купувам...омилен ми е од страчатела.... :)
   
 19. UnPaso

  UnPaso Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2013
  Пораки:
  1.002
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  Сладолед јадам секојдневно ова лето, го обожавам. Најчесто купувам од чоколада. :D
   
 20. Agrona

  Agrona Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  1.705
  Пол:
  Женски
  Обожавам сладолед најмногу сакам страчатела, чоколадо, вишна и некој што е со парчиња чоколадо.
  [​IMG]