1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Слатки ролати

Дискусија во 'Рецепти' започната од Barbie-mwa, 28 јуни 2011.

 1. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Женски
  Ајде некој рецепт за саламици :)
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  Саламици

  Да не мислиш на саларици??
   
 3. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Женски
  Саламици

  Не на саламици мислам еве вакви
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 4. agi

  agi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  65
  Саламици

  www.coolinarika.com,имаш доста рецети на хрватски
   
 5. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Саламици

  Овие колачи ми се :puke:
  Кога ќе ги видам, цела маса полна со колачи, а во уста не се ставаат. Обично ги има по слави и други прослави каде што е важно да е полна масата, па ќе видите каснато и оставено колаче затоа што јас не знам некој што ги сака овие колачи.
  Главна состојка им е шербет, мелени бисквити и мелени ореви, се се меша, плус се додава нешто шарено внатре, може локум или што ви се наоѓа по дома, значи вкусот не е важен, важен е квантитетот.
  На мојот список на гадни колачи се втори, први се турските бомбониери ( поки, роки...како и да се викаат).
   
  На Libera, wolf4e и blond им се допаѓа ова.
 6. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
  Ролат обланди
  5 јајца; 24 лажици шекер ; 24 лажици врела вода; 24 лажици брашно ( се мати и се става да се пече);Во другата кора само се додава 2 лажици какао
  Фил:
  750 гр млеко;6 лажици брашно;1 маргарин;3 лажици какао;250гр шекер;
  Маргаринот и брашното се пржат се додава млекото и шекерот – предходно зовриени.
  Секоја кора се дели на 10 дела од едното 10 и десет до кафеавата. Обландите се премачкуваат со фил и се редат, кафеава па жолта, па пак кафеава...
   
 7. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
  Ролат со чоколадни бананчиња
  250гр мелени бисквити
  50гр мелени ораси
  2 чаши млеко
  125 гр шекер(да зовријат со 70гр маргарин и 50 гр чоколадо)
  Се прави како кора на која се редат бананчињата, а потоа се мота.
   
 8. Steff.Unique

  Steff.Unique Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  270
  Пол:
  Женски
  Ролат

  4 јајца
  125 гр. шеќер
  125 гр. брашно
  1 пециво
  Мармалад за премачкување
   
 9. luvS2

  luvS2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  42
  Состојки:
  500 gr мелени бисквити или плазма
  4dl сок од портокал
  300g шеќер
  1 маргарин кристал
  100g чоколада (за готвење)
  1 пакетче ресани (со вкус на портокал)
  150g ораси или кикиритки
  1 лист обланда

  На оган се става портокалот, шеќерот, маргаринот и чоколадото да се растопат. Се сечкаат орасите, како и ресаните. Се трга од оган смесата и им се додаваат орасите, мелените бисквити и ресаните.Се меша. Се формира ролат со помош на обландите и смесата.
   
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.600
  Допаѓања:
  31.684
  Пол:
  Женски
  Ролат со гриз

  3 големи филџани гриз
  3 големи филџани зејтин
  3 големи филџани млака вода
  3 лажици шеќер
  брашно

  Од состојките се замесува меко тесто и се дели на 2 дела. Во едниот дел се става какао или кафе и пак се размесува. Од двете теста се раскуваат кори. Кафеавата кора се става врз белата. Се витка ролат и се сечат парчиња. Се печат во подмачкано тавче. Откако ќе се испечат, се оставаат да се изладат. Потоа се валкаат во топлиот шербет.

  Шербет:

  1л. вода
  1кг. шеќер
   
 11. Boleyn.7

  Boleyn.7 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2013
  Пораки:
  375
  Допаѓања:
  425
  Црешов ролат

  Состојки
  За пандишпанот
  5 јајца
  5 лажици (100 гр.) шеќер
  4 лажици (40 гр) какао
  1 ванила
  за филот
  250 мл. млеко
  5 лажици шеќер
  2 лажици густин
  2 жолчки
  1 ванила
  100 мл. слатка павлака
  малку рендана кора од лимон
  За црешовото полнење
  500 гр. цреши
  3 лажици кафен шеќер
  100 мл. вишновка
  2-3 зрна каранфилче
  1 ванила
  1/2 лажичка цимет
  За прелив
  1 лажица густин и сирупот кој останува од варените цреши
  Подготовка
  Црешесто и вкусно...право изненадување на вкусовите...
  Подготовка
  Пандишпанот
  - Со миксер добро уработете јајцата со шекерот и ванилата. Потребно да се утрои обемот. Внимателно додадете го пресејаното какаото, разбркајте со шпатула. Исипете го тестото во плекче 30х30 см. постелено со хартија за печење, ставете да се пече околу 8-10 мин.во предходно загреана рерна на 170 степени. Кога ќе се малку олади, замотајте го во ролат заедно со хартијата.

  Сигурно забележавте дека нема брашно во состојки за пандишпанот, нека не ве буни тоа, овој пандишпан е без брашно.

  Крем
  - 200 мл. млеко ставете во касеролата да се загрева заедно со шеќерот. Во остатокот од млекото растворете го густинот, додадете ги жолчките и со миксер сматете. Кога проврие млекото тргнете за кратко настрана, додадете го густинот и жолчките, ванилата, вратете на повторно на огнот и нека се свари во густ крем. Оставете да олади.
  - Сматете ја слатката павлака, додадете во оладениот крем, измиксајте со миксерот да се добие фина хомогена смеса. Додадете сега ренданата кора од лимон. Оставете го околу половина час во фрижидерот.

  За црешовото полнење
  - Исчистете ги црешите од семките, ставете во касеролата заедно со сите останати состојки и нека провријат околу 2-3 мин. Со решетка лажица извадете ги и оставете да се цедат и оладат. (внимавајте да не ги преварите црешите, тие треба да останат цели, само да сосема малку омекнат и да се ароматизират, доволно толку време)
  За преливот
  Добиениот сируп во кој се вареа црешите згуснете го со додавање на густинот, само кратко да проврие, тргнете го од огнот и нека се олади.

  Завршниот дел
  - Одмотајте ја кората, премачкајте со дел од филот, наредете ги исцедените и оладени цреши, замотајте повторно во ролат.
  - Со дел од филот што останува премачкајте го одозгора ролатот, а можете целиот фил да го ставите во кората, а одозгора да го декорирате со сматена слатка павлака, тоа останува на вас. Како сакате така го декорирајте.
  Сечете и послужете прелиен со преливот...
   
 12. tHeBeAuTyFoReVeR

  tHeBeAuTyFoReVeR Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  262
  Пол:
  Женски
  Го напишав и во друга тема
  Салама со кафе

  Тесто:
  250 гр. кокос
  250 гр. мелени бисквити
  200 гр. шеќер во прав
  3 филцани сварено засладено кафе

  Фил:
  3 варени жолчки ( јас не ги ставам )
  125 гр. путер
  100 гр шеќер во прав
  100 гр. желе бонбони
  малку рум

  Подготовка:
  Во еден сад се промешуваат сите состојки предвидени за тесто и се замешуваат со варено кафе.На наместена алуминиумска фолија се расплескува кора прст дебела, се премачкува со филот, се завиткува како ролат кој, пред да се сече, треба добро да се стегне најдобро на собна температура ( јас практикувам 20 мин во замрзнувач дека ми се брза).

  Фил:
  Путерот пенесто се мати со шеќерот во прав, се додава малку рум (една лажичка), желето исецкано на коцки и на крајот варените пасирани жолчки (кој не сака не мора).
  На крај се прелива со едно чоколадо за готвење (претходно стопено на оган со малку путер)
   
 13. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.600
  Допаѓања:
  31.684
  Пол:
  Женски
  Ролат со мармалад

  1кг. брашно
  1 квасец
  5 јајца
  10 лажици зејтин
  8 лажици шеќер
  млеко

  Се замесува средно тврдо тесто и се остава да стаса. Откако ќе стаса, се дели на 4 дела. Од сите делови се расукуваат кори и се премачкуваат со мармалад. Се виткаат во ролат и се премачкуваат со изматена жолчка. Се печат во подмачкан плех.
   
 14. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.362
  Допаѓања:
  5.836
  3 пакувања ресани
  1 пакување крем бананчиња ( 140 гр )
  100 гр сецкани ореви
  100 мл млеко
  100 гр маргарин
  150 гр црно чоколадо за глазура

  1. Ресаните и крем бананчињата ги сецкаме.
  2. Во еден сад ги ставаме ресаните, крем бананчината и оревите. Ги мешаме заедно.
  3. Во сад на оган го ставаме млекото да се стопли. Го додаваме маргаринот да се стопи во млекото. Откако ќе се стопи го додаваме во садот со претходната смеса. Мешаме.
  4. Смесата ја ставаме во калап. Оставаме да се здрви.
  5. Врз калапот ставаме глазура.
   
 15. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.879
  Пол:
  Женски
  Eве
  ке пишам рецепт само да го најдам книфчето :D незнам каде е :)
  иначе рецептот е лесен и вкусен :)
   

  Прикачени фајлови:

  • image.jpg
   image.jpg
   Големина на фајлот:
   254,7 KB
   Прегледи:
   276
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 16. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.362
  Допаѓања:
  5.836
  кој рецепт е тоа..Име? :P ме настрви ;)
   
 17. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.879
  Пол:
  Женски
  домашен ролат со банани

  за раванија или пандишпан(како и да е)
  5јајца
  10лажици шекер
  10лаж брашно
  1пециво
  5лаж варена вода охладена

  сите овие состојки ги промешуваме и во тепсија со хартија се пече( правоаголна тепсија или калап)
  од како ке де испече ја виткаме раванијата во чиста крпа и со помош на крпата витакме ролат и се става настрана да се олади раванијата.
  во сад подготвуваме хопла или шлаг пена по ваша желба
  Rаванијата ја премачкуваме со шлагот и во средина ставаме кругови банани и виткаме ролат.
  ролатот згора го премачкуваме хопла или шлаг и украсуваме по желба со банани и чоколадо :)

  може 1сат да се стегне во ладилник
  сликата погоре :)