1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Слатко

Дискусија во 'Рецепти' започната од OzzyAngel, 31 октомври 2010.

 1. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Девојки, ако има ваква тема веќе, посочете ме. мене ми треба рецепт за слатко од зрели смокви итно!
   
 2. mar17

  mar17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  107
  Слатко од смокви

  Мајка ми вака го прави: во длабоко тенџере се става 1 кг вода и отприлика од 800 до 1000 гр шеќер(зависи колку сакате да е благо),кога ова ќе зоврие се пуштаат смоквите(1кг смокви ако имате повеќе ја дуплирате целата доза) и кога ке почне да се згуснува шербетот се трга и се собира.(Некој го собира додека е топло слаткото,а некој кога ќе се излади.) :)
   
  На OzzyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 3. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  Слатко од смокви

  На кило смокви околу 800 гр шеќер и две чаши вода , шеќерот и водата се ставаат да зовријат после се ставаат смоквите и се мешаат едно 3 сати после се собира во тегли ладно.
   
 4. ancetupance

  ancetupance Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  164
  Слатко од грозје

  Девојки, дур не ми скапало грозјето до крај..хехе... Сум пробала слатко од грозје но не знам и како се подготвува. Доколку некој знае- секоја помош е добредојдена.Поздрав
   
 5. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  Слатко од грозје

  Направиш шербет во голема шерпа во зависност од тоа колку кг грозје имаш (обично оди 1кг шеќер на 1кг овошје, ама бидејќи грозјето само по себе е благо тогаш помалку шеќер 600-700гр. Ќе процениш сама колку е благо грозјето). Откако ќе се стопи шеќерот во водата го додаваш грозјето, на него му треба многу малку да се вари, некаде половина час до 45 мин. На крај додадеш сецкан лимон на кришки и собираш во тегли.
  Слаткото се собира ладно во топли тегли ;)
   
  На ancetupance му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  1.647
  Слатко од грозје

  Браво бе феминки мои, од вас се можам да научам ќе станам супер домаќинка :D , а сакам да прашам дали со црно или со бело грозде?
   
 7. ancetupance

  ancetupance Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  164
  Слатко од грозје

  Благодарам за насоките :D Сега останува да си ги опробам моите готвачки капацитети.. хехехе сега се потсетив на песничката од Сара Кеј- златни раце матат вешто ке испадне барем нешто!! :rofl:
   
 8. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  Слатко од грозје


  Со бело грозје, има специјално кое е без семчиња и е за слатко.
  Ајде кухајте :D па викајте на кафе и слатко
   
 9. Lady-Love

  Lady-Love Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  32
  Слатко од цреши

  феминки Ве молам помогнете ми ..ако можи некоја да ми даде рецепт за подготовка на слатко од цреши ..благодарам
   
 10. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  Слатко од цреши

  Јас правев од вишни сега ама исто е и со цреши.
  Како прво мора да се извадат семките :) е знам, многу досадна работа, али има техника како се вадат ;) со онаа тенка игла (оние ептен тенки) за плетење или било каква тенка игла.
  Обично оди 1кг шеќер на 1 кг овошје али ако е поблаго овошјето се намалува количина на шеќер, одприлика 700-800гр.
  Прво се прави шербет затоа што на овошјето му треба многу малку време за да се свари. Доволно е да проврие овошјето околу пола саат до 45мин, и самата ќе приметиш дека е варено овошјето. На крај додадеш исецкан лимон на кругови за да не се шеќердиса слаткото и најбитно е дека слатко се собира во тегли кога е целосно ладно. Значи може комотно утреден да се собере во тегли.
   
 11. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  833
  Допаѓања:
  398
  Слатко од грозје

  А од обичново грозје нема нешто слатко/мармалад нешто да се прави? Татко ми купил цела гајба божем ние само грозје да ќе јадеме... :) Ај ако има нешто пишете рецепт :)
   
 12. Angelceto

  Angelceto Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  529
  Допаѓања:
  236
  Слатко од грозје

  Некој ако знае рецепт за маџун нека напише. :)
   
 13. skenco

  skenco Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  49
  Сè од овошје

  слатко од висни

  се прави шербет од 1 кг шекер и сестава вода само колку да го порие шекерот одкако ке се згусне шербетот во него се додаваат 1кг(исцистени од семки)висни и заедно се варат се додека не се згусне околу 2 часа,при крај на варењето се додава малку лимонтос и потоа се трга настрана да се олади,на крај се собира во тегли

  слаткото од висни мозе да го користите и во сладолед и во торти и колаци
   
 14. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.073
  Рецепт за слатко од зелени смокви

  Кажете убав рецепт за слатко од зелени смокви,сакам денес да наберам и да правам. Некој испробан рецепт :)
   
 15. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.746
  Допаѓања:
  60.936
  vickyy90 малку каснам со одговоров на твоето прашање, но сега го видов пребарувајќи во рецепти! Пред една недела правев слатко од зелени смокви, излезе супер и е превкусно, но верувај ми се изнамачив!!! Смоквите се засекуваат од страната на рачката рамно и се боцнуваат 2-3 пати со игла. Се ставаат во тенџере со ладна вода и откако ќе зовријат се менува водата. Постапката се повторува 9 пати!!! По деветата промена на вода се вари шербет - за 1кг смокви е потребно 1кг шеќер и 700мл вода. Откако ке проврие шербетот се ставаат сварените смокви и се вари со повремено протресување на тенџерето до саканата густина. Се додава лимонтус, се трга од оган и се покрива со навлажнета памучна крпа. Се остава да се олади (обично преку ноќ) и се собира во чисти тегли.
   
  На vickyy90 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Tatjana95

  Tatjana95 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2014
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  1.115
  Пол:
  Женски
  Слатко од дуњи

  - 3кг. дуњи
  - 2.5 големи чаши вода
  - 2.5кг шеќер
  Дуњите се сечкаат на коцки (или каква форма и да сакате). Се вари шербет од водата и шеќерот, но да не биде премногу густ. Се ставаат исечканите дуњи и се варат додека не добијат розовкаста боја (жолто-розова). Теглите се полнат и се ставаат во рерна на 100 степени додека да се стоплат, потоа рерната се исклучува и се оставаат теглите внатре до сабајле (ова мислам беше за да затворат убаво и да не се расипат).
   
 17. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  5.262
  Допаѓања:
  82.914
  Пол:
  Женски
  Имам грозје и за да не го фрлам сакам да го направам слатко ,но со семки е :| што би ме советувале вие ?
   
 18. k.frosina

  k.frosina Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  2.485
  Допаѓања:
  25.826
  Пол:
  Женски
  обожавам слатко од капини и смокви не се контролирам колку можам да изедам
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.978
  Пол:
  Женски
  @Viktorijaaa5 Ако грозјето е во мала количина и е полузрело, може да го направиш и со семки.
  Подобро да го користиш за домашен десерт отколку да го фрлиш, доколку не сакаш да го консумираш свежо.
  За овој вид слатко, најдобро е да се подготви од грозје без семки од сортата Султанија.
   
  На Viktorijaaa5 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  5.262
  Допаѓања:
  82.914
  Пол:
  Женски
  Фала ти @poenta.Знам дека најдобро за слатко е грозје без семки но еве прашувам дека и јас самата никогаш не сум пробала со семки и незнам како би било :?: