1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Следење на пратки

Дискусија во 'Мода и стил' започната од sanja.burgundy, 20 јануари 2014.

  1. sanja.burgundy

    sanja.burgundy Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    9.083
    Пол:
    Женски
    Јас луѓе, позабегано следење пратка во живот сум немала!! :lol: 8)

    Имам една пратка на која што пишува дека е во Пекинг, а мапата покажува во Србија, а друга пратка која што од Кина сега е во Америка :D :D Досега секогаш си оделе Кина-Прага-Скопје, не знам што е работава.

    А пратката што две недели не ми ја покажуваше, почна да ја покажува, ми олесна :)
     
  2. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.246
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Онлајн шопинг

    и јас имам имано пратка која дошла преку Америка,таква им е рутата на некои производи...а таа мапата е забегана дефинитивно..и мене сите ми се „Србија“ а всушност се на аеродром Пекинг ама мапата ПЕК го меша со некое место во Србија затоа така ги покажува :D
     
    На Nausicaa и sanja.burgundy им се допаѓа ова.
  3. theEconomist

    theEconomist Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Онлајн шопинг

    А преку кои страници ги следите пратките од алиекспрес? Јас кога ќе кликнам на China Post Air Mail Website (ова нели го има кога ќе ја отвориш порачката) некогаш нема информации... И најдов уште една 17track.net, а па некогаш и на posta.mk ги покажува. Постојат ли други некои, сигурни????
     
  4. sanja.burgundy

    sanja.burgundy Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    9.083
    Пол:
    Женски
    Онлајн шопинг

    Јас секогаш на оваа http://www.trackingnumber.org/china-post-tracking/ ;)
     
  5. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.246
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Онлајн шопинг

    и јас ги користам trackingnumber.org и 17track.net ама некогаш забушаваат со ажурирање
     
  6. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Онлајн шопинг

    Во последно време 17 track ми е најпрецизна :)
     
    На Leopard0312 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Онлајн шопинг

    Јас најпрво ги следев преку http://www.trackingkit.com/china-post-t ... acking.php, ама во последно време ептен каснат со ажурирањето, па затоа сега ги следам преку http://www.17track.net/index_en.shtml, засега ми е најажурна и најточна.

    Едит: Преку 17track.net можете да ги следите и пратките преку Хонг Конг.
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  8. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    Онлајн шопинг

    помагајте феминки
    пратката ја следев на сите можни страни дури на 04,01 ,2014 ја покажа дека е во мк стигната пред тоа цело време прага денес се живо свртев наопаку и открив дека пратката на 30,11,2013 била стигната во мојот град ама јас не добив никакво картонче па така после месец време поштата ја вратила назад кај продавачот оти е препорачана пратка у случај ако се изгуби да се врати назада
    имам отворено и спор со оваа пратка му пишав на селерот дека пратката не стигна до мене и дека му е пратена назад и му реков да не ми врака пари него да ми ја испрати пак истата пратка и сега го нема да одговори
    а на спорот ми пишува дека се чека одговор од продавачот и ако во рок од 10 дена не одговори продавачот спорот најверојатно ке го решава али баба
    има ли енкој вакво слично искуство што ако не сака да ми врати пари или да го прати пак назад кај ке можам јас да се пожалам после истекот н аовие 10 дена од спорот????
    полудев од нервоза и не е евтина порачка 20евра ја платив чаре феминки кажувајте?
     
  9. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.096
    Пол:
    Женски
    Онлајн шопинг

    Фустанчето ми е до Смедерево, Србија! :dance: :dance: :dance:
     
  10. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.246
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Онлајн шопинг

    жалам што ќе те разочарам ама ти е на аеродром во Пекинг...аеродромот има ознака ПЕК како и некое место во Србија и мапата го меша и аеродромот го кажува како Србија
     
  11. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Онлајн шопинг

    Може сега тешко ќе го прифати тоа, како мене. И на мене ми пишуваше дека е во Србија. ;(
     
  12. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Онлајн шопинг

    Така ја лоцира на мапата поради тоа што веројатно во Србија имаат река Пег, а така се нарекува и аеродромот во Пекинг , затоа следете ги на http://www.17track.net/, моментално се најажурни , најточно ги покажува пратките.
    Вака на мапата и јас се лажев, па после се чудев зошто од таму ми оди во Швајцарија или Чешка.
     
  13. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.246
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Онлајн шопинг

    епа мапата е фалична,тоа е..инаку досега не сум сретнала пратка која доаѓа преку Србија..или доаѓа од Прага-Скопје или Цирих-Скопје.
     
  14. Haritiela

    Haritiela Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Онлајн шопинг

    Дечки нарачките веќе 11 ти ден како ми покажува Македонија а ги нема уште..?
    има ли потреба од паника да идам во пошта да проверувам
    Страв ми е искрено да не ги зграпчат лоповиштава кумановски
    2 капута и една ташна... :(
     
  15. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.096
    Пол:
    Женски
    Онлајн шопинг

    Како било, ете ... Јас претходната нарачка не ја ни пратев и си стигна, ме изненади, така што и оваа ќе прекинам да ја пратам, па нека ме изненади :D :D :D


    Сега видов за претходната нарачка: Од Пек ми стигнала за МК за 16 дена. Значи ПЕК стварно е Кина, ама после оди за Прага (за 5 дена беше појдена претходната нарачка) и после за 10 дена во Скопје, на 16.12, а јас ја примив на 20.12. :D
     
  16. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Онлајн шопинг

    Оди си во пошта со тракинг бројчето и нека ти кажат што се случува.
    Или имаат гужви со пратките , па не можат да стигнат.
    Кај мене обично за 1 ден откако ќе ја лоцира во Македонија, ми ја носат на врата, но ние сме помал град.
     
  17. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    Онлајн шопинг

    оди си во пошта и провери си мене пратката ми стигнала уште на 28,11 во скопје а на страната за следење дури на 04,01 ми ја покажа у скопје кога веке и била вратена назад за кина е сега сум у преговори односно продавачот не се изјаснал сеусте дали ек ми врати пари или не сепак јас диспут пред истек на времето отворив и ако во рок од 9 дена не одговори продавачот али ек го разгледа мојот случај кој знае што ек испадне
     
  18. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Онлајн шопинг

    Мојата пратка ја проверив пред една недела и беше во Los Angeles. Сега отворам да ја проверам и гледам пак таму. Зошто не ми мрда пратката? :@
     
  19. 3ckap3cka

    3ckap3cka Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    7
    Онлајн шопинг

    Дали на некој му се случило на една нарачка да му дадат две бројчиња за следење? :^) :o
     
  20. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Онлајн шопинг

    Пратките преку САД се чекаат повеќе, може и цел месец да ти стои таму.
    Јас имав пратка која повеќе од месец дена беше во КАН-Америка, ја чекав повеќе од 2 месеци и еве конечно стигна.
    За жал, тоа е тоа, малку побавно, но ќе тии стигне.