1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Следење на пратки

Дискусија во 'Мода и стил' започната од sanja.burgundy, 20 јануари 2014.

  1. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.181
    Пол:
    Женски
    Дека според трак бројот пратката не е пронајдена. Или треба да користиш друга страница за следење на пратката, сите пратки не се следат на иста страна.
    страни за следење на пратката
    17track.net
    http://track.yw56.com.cn/en-US/
    http://wedoexpress.com/en/
    http://www.cnzexpress.com/
     
    На P.SIloveyou и Ketchup им се допаѓа ова.
  2. jloves

    jloves Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Ги пробав сите три што си ги ставила..на сите ми пишуваше нат фаунд|(
     
  3. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.181
    Пол:
    Женски
    пиши му тогаш на продавачот дека не можиш да ја следиш
     
  4. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.601
    Допаѓања:
    151.787
    Јас д апријавам на 17трак ја гледам ми пише дека е во прага оно поштарот на врата ја донеси пратката
     
  5. Haritiela

    Haritiela Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    02293326776
    ке може ли некој да види до кај е
    и да ми пратите конкретно линк за пратење зашто на 17track.net ми се отвораат да изберам таму а врска немам кое
     
  6. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    За да ја следиш пратката на 17track треба на почетокот на бројчето да има 2 букви, а вака тракинг број кој не почнува со букви можеш само да го следиш на линкот кој што ти го дал продавачот.
     
  7. Maria.A

    Maria.A Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Девојки јас имам 7нарачки направени минатиот месец,2 во исти ден а другите се 5/6/7дена разлика..
    и баш сега отворив на сите можни страни кој ги пишавте за следење и ниту една пратка неможам да следам освен една за која од 19.11 немам никакви податоци ова е последно
    2015-11-19 20:00 ShenZhen Despatched from ShenZhen Yanwen Sorting Center
    2015-11-19 18:00 ShenZhen Accepted at ShenZhen Yanwen Sorting Center
    За стигање има уште 30/45 дена тука некаде отприлика се сите нарачки,и сите нарачки ми се од различни селери не е од еден ист,а на една нарачка имам дури и две бројчиња за следење од кое едното е прешкртано и над него си има ново бројче,ја пробав и со двете ама нејке.
    Прашањето ми беше да чекам уште може ќе почнам да добивам информации до каде се пратките или да почнам да им пишувам на селериве.
     
  8. Haritiela

    Haritiela Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Ве молам кажете ми што да правам
    нарачав 2 дуксери идентични
    едниот беше број L а после 2 недели нарачав број М
    тој што го нарачав со број М ми стигна пред 2 недели
    а овој со L уште не пристигна
    уште 15 дена имам за чекање
    инаку tracking numberot е 02293326776 без тие 2 бројки напред што значи дека не можам да го следам никако
    во пошта викаат не стигнало , а ниту во порака кај што е линкот не можам да го следам
     
  9. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Девојки ја следев пратката и ми пишува дека уште на 30 ноември пристигнала во Македонија, а еве сега сме 13 демември, скоро 2 недели поминаа и мене уште не ми донеле ни ливче од пошта да си подигнам ниту пратката, што да правам не знам, да одам во пошта да прашам ако ми речат нема? А селерот веќе не продава на алиекспрес изгледа зошто кога кликам на тоа што ми е порачано ми излегува page not found.
     
  10. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Може некој да ми објасни каде е пратката, не се разбирам во ова многу . Untitled.png
     
  11. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Девојки ми пишуваше дека пратката ми е во Цирих и по некои 5 дена проверувам пак со надеж дека е барем на пат кон Македонија, денеска ми покажува дека е во Пекинг... Можно ли е да е некоја грешка? Еве ги последните неколку локации:

    2016-03-27 15:28 Beijing office of exchange has been closed mutual imports ( domestic transit )
    2016-03-27 12:52 Beijing office of exchange has been opened for imports
    2016-03-22 09:07 Zurich , has been exported straight seal

    Знае ли некој што значи ? :/
     
  12. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Преку која пошта е пратено?
    Инаку грешка е.
     
    На LaraSolare му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Благодарам многу, се надевам дека е грешка:( Инаку преку China Post registered air mail,еве го тракинг бројчето RI944871751CN ,пробував и на други страни не ми го наоѓа, а на 17track ми дава дека е во Пекинг.Ако знаеш некоја поажурна страна и ако не ти е тешко провери, те молам:)
     
  14. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Грешка е @LaraSolare , најверојатно првото треба да е дека е доставена за праќање. Па после е Пекинг. Следно ПЕК , па Цирих на крај Скопје.
    Така одеше некако.

    Се е во ред China Air Mail е супер. Со неа немаш промашај. :)
     
    На LaraSolare му/ѝ се допаѓа ова.
  15. whiteButterfly

    whiteButterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Можи некој да види до каде е нарачкава NL010950795Y? Не можам да се снајдам баш
    :$
     
  16. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Toa што пишував дека пратката ми е во Пекинг , на жалост било грешка ама на поштите, пратката потоа беше вратена во пошта во градот во Кина од кој е испорачана(каде што се наоѓа селерот).Има ли некој идеја зошто се случило вакво нешто? Прашувам бидејќи сега поминаа околу 15тина дена од тогаш, пратката си беше испратена во Пекинг пак и денес ми покажа дека е во Прага.Се плашам да не ми ја означиле нешто погрешно адресата и да не ми ја вратат пак;( Не сакам да мислам на тоа , ама ептен ми е битна порачката и ми ја треба за конкретен датум.Дали мислите дека треба да отидам во локалната пошта и да се распрашам? На селерот му пишував, ама крајно неуслужен е, го замолив да се јави во локалната пошта, кога покажуваше дека пратката е таму и да праша што е проблемот(доколку имаше евентуални грешки во финалната дестинација да се исправат) ама тој не ми се замараше ми пиша се јавил и не знае што е проблемот|(

    На 17track.net ми го пишува следново:

    2016-04-11 08:28
    Prague, Czech Republic, to Exchange Bureau
    2016-03-31 14:10
    Exchange Bureau in Guangzhou, have been exported directly
    На trackitonline.ru
    31.03.2016 14:10
    Send item abroad (Export)
    Guangzhou International Place Of Exchange 51003100

    11.04.2016 08:28
    Import (Item arrived at country of destination)
    Czech rep. Prague CZPRGA

    Значи дефинитивно било вратено и сега е во Прага, но ме буни ова country of destination , зошто Прага кога не е тоа финалната дестинација, од друга страна exported directly,значи ли дека директно до финалната дестинација е испратено, зошто повторно си стои долу Прага и нема ништо од оние ознаки дека тргнало накај Македонија.Инаку на 17 трак си пишува горе destination(carrier) Macedonia, мислите ли дека е можно погрешно да ми ја означиле финалната дестинација? Очајна сум веќе, не знам дали да се обратам некаде по поштиве ?
     
  17. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Девојки се извинувам што замарам, кажете ми за сигурно што значи ова
    4/13/2016 8:05:00 PM Czech Republic (the) PRAHA 120 Send item abroad (EDI-received)

    Според моја логика а и што изгуглав, значи дека е пратено до друга дестинација и државата во која е пратено добила електронски информации за следење на пратката и можеш да ја следиш преку поштата на државата во која е пратено.Mене претходно не ми излегуваа информации на страната на Македонска пошта , а денес ми излезе истово ова погоре пишано.Значи ли тоа дека веќе е пристигнато во Македонија ?
     
  18. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Пратена е , за недела дена ќе ја добиеш.
    Немој толку да ја разглобуваш, ова се случува преку поштите кои праќаат за минимална поштарина.
    Плус врска немаат кратенките , битно е да знаеш каде е приближно.

    Си имала среќа да е пратено преку Чајна Пост Аир Маил. Преку Селер Шипинг Метод е катастрофа. Врска нема тоа што го пишуваат.
     
    На LaraSolare му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Поштарината не беше минимална, јас си платив околу 15 евра само поштарина, зошто пратката ми е екстремно битна :D Обично не се замарам , кога стигне стигне, ама сега имав две пратки со селер шипинг метод и едната стигна за точно 30 дена , а едната дури и побрзо(јас се изненадив бидејќи воопшто не очекував, знам дека каснат таквите).Само оваа ми заглави, прашав дали фактот што ја најде на страната на Македонски пошти ми гарантира дека е пратена за МКД зошто последниот пат ми направија грешка, а јас на жалост нема да имам време доколку се случи уште една :/
    Ти благодарам на одговорот :):f:
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Да се фалиш кога ќе стигне.
    Ќе биде се во ред. :)
     
    На LaraSolare му/ѝ се допаѓа ова.