1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Следење на пратки

Дискусија во 'Мода и стил' започната од sanja.burgundy, 20 јануари 2014.

  1. ivinakit

    ivinakit Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2012
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    576
    Пол:
    Женски
    Онлајн шопинг


    да, мене, секогаш излегува дека со таа пратка нешто не е во ред :@
     
  2. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Онлајн шопинг

    Ако ви е нешто сомнително отварајте Диспјут, за потоа да немате проблеми.
     
    На ivinakit му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bubac

    bubac Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    1.865
    Пол:
    Женски
    Онлајн шопинг

    2 нарачки ми се во Чешка
    Едната од 13,01 другава од 20,01
    Ќе стасаат ли ?
    Едната лимитот на чекање е поминат да им отварам диспут или не ? :?:
     
  4. KalaV

    KalaV Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    301
    Онлајн шопинг

    Мене обично од Чешка ми стигаат за 3-4 дена зависи, ама чим стигнале до Чешка ќе стигнат брзо и во Македонија. :)
     
    На bubac му/ѝ се допаѓа ова.
  5. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    Онлајн шопинг

    :devil: :devil: :devil: Една порачк аво чешк ајас си ја чекам а селерот ми пише дека му ја вратиле назад
    другата исто од пошта ја вратиле за кина а мене картонче не ми донесија го затворив диспутот а овој нема абер да ја препрати порачката и сега кај да се жаллам :^)
     
  6. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Онлајн шопинг

    Имаш опција да им пишеш на луѓето од али, иди неколку страни наназад, Дафи мислам ја има пастано адресата.

    Не си требала да го затвораш диспјутот, сем тоа и кога отвораш диспјут можеш да одбереш дали сакаш да ти прати нов продукт. Пиши му, види што ќе ти каже ама буквално сега се зависи од неговото поштење зошто легално ништо не го обрзува пак да ти ја прати пратката (а парите веќе се префрлени на негова сметка). Жал ми е што така глупаво испаднало :(
     
  7. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Онлајн шопинг

    имам две нарачки и двете ми се во Пек Кина веке три недели се немаат мрднато од местото. Некој да има исто искуство преку овој град... :doh:
     
  8. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Онлајн шопинг

    Пек е аеродромот, сите пратки летаат од таму ама три недели е многу време да седат на едно место. Пиши им на селерите, нека проверат дали е се во ред со порачките.
     
    На kolovoz му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Онлајн шопинг

    Се заебав јас што порачав пред Нова Година. :@
     
  10. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    Онлајн шопинг

    И мојата е во Прага од 13.01 а е пратена на 18 декември. Ќе почекам уште 1 недела па ќе му отворам диспут :(
     
  11. 3ckap3cka

    3ckap3cka Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    7
    Онлајн шопинг

    мене една нарачка ми седеше у Пек Кина од 22 ноември пред 3 дена гледам мрднала у прага |(
     
  12. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Онлајн шопинг

    Луѓе сега гледам дека од АЛиекспрес пишува 2 работи ми се стигнати,пишува Finished ... :^)
    Ама не знам од пред колку дена, пошто се немав убацено на страната.
    Е сега прашањето е, не ми дојде поштар, не ми стигна оноа ливче, дали можам да одам да си ги кренам работите без тоа ливче???
     
  13. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Онлајн шопинг

    Лудо, Finished ти пишува зошто поминале 60 дена откако си ги нарачала производите, ама тоа не значи и дека се стигнати во пошта, за жал. Почекај уште малку, сигурно ќе ти стигнат за кратко, па тогаш ќе ти остави поштарот и картичка. Без неа, и да има нешто во пошта за тебе, тешко дека ќе ти го дадат, а уште потешко дека ако им отидеш без картичка, ќе бидат волни да се замараат да проверат дали нешто стигнало за тебе, знаеш какви се :^) Лошото во твојов случај е што доколку случајно не ти стигнат нарачките, не можеш да отвориш dispute за да ти ги вратат парите, пошто времето за испорака е веќе поминато.

    Ама без гајле, и мене ми се има случено истово (јас на одмор бев и во меѓувреме времето од 60 дена поминало), па видов дека нарачката е finished, испаничив дека нема да ми стигне и дека нема да можам да си ги вратам парите, ама во рок од една недела потоа ми стигна :)

    Едит: Мене во петокот ми стигна една нарачка од 20 октомври за која веќе ми ги вратија парите :lol: После цели 3 месеци, Бог да чува :tmi:
     
    На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Онлајн шопинг

    Лудото19 finished може да пишува и ако е замрзната порачката, односно го проверуваат продавачот од алиекспрес, провери си го меилот , да немаш некое известување.
    Како и да е , ако е не е стигната порачката , мислам дека мора да постои решение, да ти ги вратат парите. Пиши му на продавачот.
    И провери ги порачите да видиш до каде се стасани, можно е во скоро време да ти стигнат.
    Јас добив порачка од почетокот на Ноември, за која не се ни надевав дека ќе стигне.
     
  15. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Онлајн шопинг

    Јас сега најдов да нарачам, за време на нивните празници |( Ама кај што барам локација, на кинески букви ми пишува нешто |( и кога преведувам со транслејт ми пишува дека е на некој аеродром ваљда, и пишува opening, ги отвораат нарачките? :?: И што сега, ќе патуваат нарачкиве или до 15ти ќе си стојат в место?
     
  16. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    Онлајн шопинг

    2014-01-13 18:50, CZECH REPUBLIC, PRAHA 120, Send item abroad (EDI-received)

    Девојќи ова ми го пишува на 17track . Ме буни бидејќи другите нарачки од Прага доаѓаа за 3,4 дена а сега се поминати 15 дена како е застаната таму. Што ми предлагате? До кога да чекам дури да отворам диспуте? ;(
     
  17. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Онлајн шопинг

    Јас имав заглавено порачка во Прага и преку 20-тина дена и стигна, така да не се сеќирај, почекај уште неколку дена, па ако не ти се чека отвори диспуте :)
     
  18. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Онлајн шопинг


    Не се врзувајте за тоа дека ако една порачка стои во Прага 5 дена, така ќе биде и за друга. Зависи и од гужвите по аеродроми, викенди, празници итн.
    Ќе ти стигне деновиве , не се секирај :)
     
  19. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.689
    Пол:
    Женски
    Онлајн шопинг

    прв пат нарачувам од али , и ме интересира кај можам да видам дали нарачката ми е тргната и до кај е ?
     
  20. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Онлајн шопинг

    http://www.tracking-online.com/china-post-tracking/

    http://www.17track.net/index_en.shtml

    Ако мене ме прашаш, периодов 17 трек е попрецизен :)