1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Следење на пратки

Дискусија во 'Мода и стил' започната од sanja.burgundy, 20 јануари 2014.

  1. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Онлајн шопинг

    Го пишувам тракинг бројчето за да видам до кај ми е пратката и на крај ми вика Нот Фаунд. :@ :@
    Кај некој друг му се прави вака?
    Сто пати покушав и џабе... :(
     
  2. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Онлајн шопинг

    Колку време има поминато откако ти е испратена нарачката? Можеби е сеуште многу рано да се појави за следење.
     
  3. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Онлајн шопинг

    Goods Awaiting Acceptance ми пишува. А тоа значи дека веќе е пратена така ли?
    А пратена е пред недела дена..
     
  4. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.246
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Онлајн шопинг

    пратена ти е ама од кога ќе е пратена треба од 3-10 дена да поминат за да можеш да ја следиш
     
  5. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Онлајн шопинг

    Е не сум знаел за ова. Нема мислам дека 10 дена сеуште. Фала многу. ;)
     
  6. lauras

    lauras Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    3
    Онлајн шопинг

    Нарачка направив од алиекспрес на 30ти Јануари а сега сме 19ти и пакетот сеуште не е испорачан бидејќи на самиот прозиводот пишува дека се чека испорака,и дека порачката ќе биде откажана доколку продавачот не ја испорача за 13 дена.
    Јас му пишав зошто не е испорачано каде е проблемот но не добив никаков одговор,е сега ме интересира доколку воопшто не ми се испорача производот дали парите ќе ми се вратат бидејќи ова првпат ми се случува и незнам како да постапам,па некој ако знае би можел да ми објасни.
     
  7. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.246
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Онлајн шопинг

    порачката не е стигната и има уште 13 дена или не е тргната воопшто? ако не е тргната воопшто,ако не тргне дур да истече рокот мислам дека автоматски се откажува и се враќаат парите,а ако треба да стигне а има уште 13 дена ако не ти враќа продавачот,отвори dispute
     
  8. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Онлајн шопинг

    Веројатно сеуште не работи продавачот поради нивните празници, па затоа и чекаш да ја испорача толку долгу. И јас чекав многу време за да ми испратат порачки порачени за време на нивните празници.
    Почекај, кога ќе поминат деновите, ако не е пратена автоматски ќе ти ги вратат парите.
     
  9. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Онлајн шопинг

    Поминаа 10 дена и едната пратка уште не можам да ја следам. :^) Ми вика дека не е пронајдена...
    На другата пратка ми пишува: Collection.
    На третото ми пишува: Dispatching.

    Кој се разбира да ми помогне. :angel:
     
  10. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.246
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Онлајн шопинг

    вторава и третава се движат некаде низ кина а првава незнам што да ти речам...и јас имам нарачка од пред една недела,сеуште не ја покажува...
     
    На martinuska му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Онлајн шопинг

    мислам дека има повеќе од 10 дена, а уште не можам да ја пратам порачката.
    Ај ако може некој нека провери. Јас проверувам само на http://www.tracking-online.com
    Tracking Number
    RC854672656CN
     
  12. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Zaljubena111, никаде не ми дава резултати. Пиши му на селерот, он нека ја провери.
     
  13. ladyantebellum

    ladyantebellum Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    9
    Нарачав пантолони од aliexpres,но вчера кога видов на слика пантолонитевоопшто не се исти како кога ги нарачав,сатенски и ваква боја. Е сега жената од кадешто нарачав ми рече дека за 30 дена ќе ги пушти поради празниците. Како може да ја откажам порачката додека не се пуштени пантолите,а притоа да ми ги врати парите.
     
  14. Kaley

    Kaley Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    3.022
    Пол:
    Женски
    Ако може некоја да провери до каде ми е праткава? 13 дена имаат поминато од ко е испратена, мене ми излегува дека не е пронајдена :^) ...
    Еве го и бројчето за следење: RF204843841SG :)
     
  15. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    ^ Јас имам пратка пратена од пред 22 дена и уште не ми ја покажува. Му пишав на тој селерот и ми вика да не се секирам, ја пратил, ќе ми стигне... |(

    Порачав накит и сите се од ист селер заедно пратени и како може на сите различно да ми покажува? 15 дена како се пратени :^)
    Collection, Dispatching, Opening, Departure from outward office of exchange, NULL :^)
     
  16. stylishh

    stylishh Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    Онлајн шопинг

    девојки дали некој има искуство на али , со тракинг бројчината,неможам никако да си ги следам пратките претходниот пат беше се во ред со порачките сега имам порачано 7 пратки и на сите тракинг бројчина неможат да се лоцраат ,ми пиши дека неможи да ги најде, а па на две пиши дека се стигнат до последната дестинација :!: украина :@ што можи да е , некој далаверџија од продавач ќе да е ? :?:
     
  17. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Онлајн шопинг

    Кога ги доби тракинг броевите и сите нарачки ти се од ист продавач? Треба да поминат до 10 дена за да покаже тракингот информација, а тие што имаат последна дестинација Украина изгледа не се ок. Треба да отвориш dispute затоа што нема да стигнат до тебе, штом покажува дека ќе бидат испорачани во друга држава.

    Едит:
    Или прво пиши му на селерот ако ти одговори, да не ти дал грешен број и можеби ќе ти го промени. Ако не, оpen dispute.
     
  18. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Онлајн шопинг


    Мена на последните тракинг броеви требаше да ми поминат повеќе од 10 дена за да почнам да ги следам, а гледам и други ги имаат тие проблеми.
    Почекај до кај 15 денови, ако повторно не се следат , пиши му и кажи му дека ќе отвориш диспјут.А за ова Украни отварај диспјут, ми се случи така, веројтно ти пратил друг тракинг број , а не го пратил производот.
     
  19. sanja.burgundy

    sanja.burgundy Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    9.083
    Пол:
    Женски
    Јас се изнервирав комплетно!!! Имав нарачко која неверојатно брзо ми стигна од Пекинг до Прага ~ 7 дена. И од тогаш ја чекам во Скопје. На сите страни за следење (вклучувајќи ја и Македонска Пошта) пишува дека уште е во Прага.

    И во петокот (7ми март) поштарот оставил картонче да одам да си ја подигнам во рок од 5 дена од 28.02!!! :devil: :devil: а он ми ја донел картичката 7 дена после тоа!!


    Не знам што ќе правам, утре ќе одам да видам дали е уште тука пратката, ама полудев начисто! Срамота!! :devil: :devil: :devil:
     
  20. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

    t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    335
    Веќе 3 дена пратката ми стои во Пек, (Пекинг) за колку време би требало да ми ја прикажат на друга дестинација, има 15-тина дека како се испратени.