1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Следење совети од инфлуенсерки и блогерки

Дискусија во 'Тело' започната од Lilit, 13 октомври 2019.

  1. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    @Bridget и @JuLleE добро ви вика @Avery не е доволно СПФ од пудрата.

    Ретко да слушнам некој да изгори на лице (освен дм шо изгоре и под мишки :D) ама UV зраците, што се присутни цела година, се тие што прават брчки.

    UVA - прават брчки
    UVB - гориш

    Јас дури од пред 10 мес почнав да користам СПФ секој ден. Не знаев претходно дека треба дополнително. Прикачив слика што ми ја прати една другарка денес. Муабетот ништо не ми е... ќе ви биде за 20, 30 години.

    Патем, дека од тел куцкам набрзина, денеска роварев во ДМ и пола и повеќе продукти се со АХА или БХА киселини. Практично, добар дел од девојкиве користат киселини ама не знаат дека користат, а не ставаат СПФ. Примери вклучуваат Балеа и Алверде, меѓу многуте. :) Да не биде после леле ненормални, се горат на фаца.

    Јуле, за бекутан.... шо да ти кажам, ништо паметно нема таму. :)

    Да се одглавам со работа ќе доам викендов да пишам ко човек, на раат :D

    Screenshot_20191016-204718_Messenger.jpg
     
    На Alisa22, Bozica1980, JuLleE и 2 други им се допаѓа ова.
  2. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.194
    Допаѓања:
    235.239
    Пудра користам оти сакам минимална шминка. Имам сува кожа мислам, од нечистотија кај што работам знае да ми излезе акна и тоа е тоа.
    Што треба да имам на лицето на овие години не знам.
     
  3. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.465
    Допаѓања:
    82.112
    Пол:
    Женски
    На JuLleE и LivingGlam им се допаѓа ова.
  4. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Лелеее значи... Цуца не те праша за факторот туку дали е најубава.
    Најубаа си Снежо, преку седум мориња и седум планини нема поубава од тебе.
    Поише си запалена од врат надолу, што е сосема на добар пат.
    Ништо сега, ја откри тајната на убавината, сега не е само Снежана најубава туку и Џулија од Свирипичино. :D
     
    На Biljarkata и Bridget им се допаѓа ова.
  5. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Ова беа одговорите што ги барав, не слики од стари баби, демек не ме штити пудрата и грда и збрчкана ќе бидам на стари години. Значи свашта |(
    :D
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Врска немаат. Не се држат ич до темата,офф топик се ;)
     
    На Bridget му/ѝ се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    оти толку ве плаши староста?
     
    На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Уште ти фалеше со прашањево :rofl: Ај да почнеме сега за староста да филозофираме. Човек да не праша дали е убав.
     
    На Izaabella, simoncelicius, ocicka2014 и 9 други им се допаѓа ова.
  9. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Хахаха е да не пукнеш, ме изнасмеа. Баш си он топик. :D
    Homo homini lupus est.
     
    На JuLleE и WildMk им се допаѓа ова.
  10. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Жените кога стареат се поубави :P
     
  11. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Сите сме "жртви" на маркетингот, на еден или друг начин.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Шшшт!
    Не ми го сипете филмот! :makeup:
     
  13. Wild.Cat96

    Wild.Cat96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2014
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    723
    Следам блогерки и инфлуенсерки во препораки но не слепо. Најчесто за шминка, за козметика ептен ретко јер сите имаме различна кожа и не би се осудувала да си играм со тоа. Но, за шминка следам, особено ако сакам да си купам некоја поскапа палета или пудра, обавезно читам или гледам ревјус на блогерки. Сметам дека најголемиот дел го прават ради пари и маркетинг, исто како таа биотен кампањата, но сепак има блогерки кои што се реални и искрени во нивните рецензии и не им е страв да кажат дека нешто не е добро.
     
  14. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    За почеток можеш од најосновното - крем за околу очи. Доктор Хаушка има еден едноставен без состојки што би можеле да иритираат, а прекрасен е. Во тубичка е, не знам точно како се вика.
    Ако сакаш да смениш крема, лесната верзија на кремот од роза на Хаушка е супер за малку сува, но нормална кожа. Но е дневна а нема СПФ. Ако ти одговара тој што си го користиш терај со него.

    Moжеш некоја хидратантна маска еднаш неделно. Имав една на Натура Сиберика, баш беше добра.

    Од вакви едноставни производи не може да имаш штета никако, дури ни на млада возраст ако користиш од мода. :) Само ќе си ја зачуваш кожата еластична и мека подолго време.

    За киселини другите нека кажат, не сум упатена. :D
     
    Последна измена: 17 октомври 2019
    На Yowannty, Luminary, Biljarkata и 3 други им се допаѓа ова.
  15. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.194
    Допаѓања:
    235.239
    Фала Ливинг, ќе ги земам во прва прилика. Во мој град ги нема, ќе ги побарам по други градови.
     
  16. faye

    faye Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    648
    Ве читам некои од вас користат секојдневно креми со сп фактор. Јас сум прилично бела и ја користам секоја прилика на сонце да ме фати боја, повеќе си се допаѓам бакната од сонце. Дури и кога одам на одмор ретко користам заштита од сонце. Не знам како ќе се одрази на долг рок.,Сега сум во рани 30ти и не сакам да бидам сега бела ко дух за сметка на немање брчки во старост.

    Сметам дека генетиката е многу важна, на сликата погоре со многу збрчканото лице е стара особа со азиско потекло. Азијците многу лошо стареат, до 49 години изгледаат на 25 годишни, кога ќе наполнат 50 год изгледаат ко да имаат 125 год.
     
  17. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    И јас ставам талог од кафе.Ја прави премногу мазна кожата како совршена.Имам читено дека на луѓето кои береле кафе рацете им станувале нежни како памук:)
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  18. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    Јас имам две баби, двете околу 80тата година од животот, плус минус. И изгледаат драстично различно, и во моментов и во текот на годините јас како сум ги гледала. Едната е од оној тип на жени кои никогаш ништо освен обична помада не ставиле на лицето (и тоа некоја бебешка, што за мене не е ок, козметика за бебешка кожа и козметика за тинејџерска, возасна, зрела кожа се скрос различни и не се за џабе наменети и правени соодветно.) Другава е жена која што од секогаш имала скапи креми и инвестирала во квалитетна козметика. И кремови и серуми и пилинг и посета на козметичар и сериозно скапи производи, па и во фрижидер чуваше тоа што пишувало дека така се чува, значи се по ред. Естетски зафати, корекции, филери, ништо од тоа. Оваа што цел живот се негува, изгледа видливо и многу поодржано и тоа од авион. Другата што била само као "бејзик" со едно кремче, си ги личи и годините а и повозрасно.

    Факт е дека воздухот, водата, начинот на живот денес и пред 60 год се различни, па и козметичката индустрија. Но лично еве за себеси ќе кажам, пре би потрошила и инвестирала во квалитетна козметика, која што ми одговара, отколку да не правам ништо и да се потпирам само на "природа". Сум пробала природна козметика, не ми чини. И за кожа и за коса, за мене се подобри производи кои имаат "хемија" која што е направена со некаква цел и намена и од попаметни од мене, фармацевт не сум. Советите ми доаѓаат од сегде од каде што ќе научам нешто што одговара на мојата возраст и кожа, ќе проверам, проичитам, истражам, ќе прашам козметичарката, дерматолог, што и да е, па може и ќе го пробам ако заклучам дека сакам. Козметиката има дејство. НО, доколку се потпираме исклучиво само на козметика а не водиме никаква сметка што јадеме и каков живот водиме, од надвор е џабе мачкањето.
    Маркетинг постоел и ќе постои, само менува форма. Ако најдам нешто што е добро јас сама ќе го препорачам и "изрекламирам" по другарки.



    Лице на пример со влажни марамчиња не чистам. Во млеко за чистење исто не верувам. Шминка особено кога имам, лице мијам прво со средство, па после уште еднаш со памук и средство на него (моето е на водена база, исто е добро и двофазно со масло). Крем за околу очи апсолутно. Серум да. Пилинг да. Моментално читам за хемиските и мене ми се нови но имам желба да пробам.
    Многу жени користат производи против брчки тек после триеста кога е веќе и касно можеби. Од се што сум прочитала и ми кажале и професионалци, со брчките е најдобро превентивно отколку откако ќе се појават, што значи нешто пред триесетата.
     
    Последна измена: 17 октомври 2019
    На Mishela и Doozy им се допаѓа ова.
  19. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Mene licno blogerkite i influenserkite (mozebi e isto koj gjavol gi znae),mi stanaja mnogu eftini i bedni vo sekoja smisla na zborot.
    Sve ke napravat i izmislat samo za da prodadat nesto i da najdat pogolem broj na sorabotnici duri i ako e toa vrz grbot na drugite luge,nema poveke nikakvi granici nitu pak orginalnost...
    Na pocetokot sledev nekolku YouTube-rki koj mi bea prizemni no sepak interesni i koj imaja sto da pokazat,denes nivnite videja stanaja eftin marketing pazar bukvalno, pocanaja da prifakat da reklamirat sve i svasta, Lookbook sto pravat sve mu e od sponzorirani stranici,za mene vistinsko razocaruvanje ja prodadoja nivnata orginalnost za pari.
    A sto da kazam za Instagram porano go obozavav,denes imam custvo deka stana duvlo na prostitutki so cesni i retki isklucoci....
    Opsto socijalnite mrezi mi zdosadija mene licno do koska,i gledam deka lugeto stanaja mnogu depresivni i ja izgubija samodoberbata za zal.
     
    На Astrum.Obtutus и candy.cane им се допаѓа ова.
  20. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    Препораки за крема со заштитен фактор, начин на употреба, кај можам да купам, цена... Се ме интересира, шпанско село е ова за мене. :tmi: :D