1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сликарство

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Gordana10, 26 јануари 2010.

 1. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Кои уметнички дела ви се допаѓаат, или пак имате омилени сликари, кои изложби би посетиле?
   
 2. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.555
  Допаѓања:
  127.507
  Многу ги сакам импресионистите, Моне особено.
  И пост-импресионистите, Ван Гог најмногу.
  Обавезно на десктоп имам дела од некои од нив :D
  Во пролет планирам да одам во Холандија, и едвај чекам да одам во музејот на Ван Гог!
   
  На do-re-mi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Еј супер бас ми е мило што ке одиш во Холандија,да има убави дела од Ван Гог,како импресионистите,но исто и ренесансата е убав период од сликарството,како Леонардо,Тицијан итн.
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  Мене пак ми се допаѓаат делата од кубизмот. Некако јасни ми се. Иначе сум била во Амстердам во музејот на Рембрант и имам некои брошуури од таму и да ви кажам човекот стварно талентиран бил. :D
   
  На caki.83 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Клод Моне дефинитивно.Ми се допаѓаат неговите ИМПРЕСИИ.Толку ми се свежи и описни.
   
 6. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.091
  Допаѓања:
  1.122
  Пол:
  Машки
  Od mnogute... Johannes Vermeer van Delft...omilen slikar od XVII VEK...koj najdobro ja
  prenesuva svetlinata vo svoite dela... umetnik od toj period koj go koristel mnogu
  najskapiot pigment vo toa vreme prirodniot ultramarin...inaku moja omilena boja...
  pigment koj se dobiva od lapis lazuli...skapocen kamen...kamen na mojot horoskopski znak...
  Tolku za sega...kolku da se znae...

  [​IMG]
   
  На 1209, Gordana10, Phyramide и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Еве уште нешто од Вермер
   

  Прикачени фајлови:

 8. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Давид
   

  Прикачени фајлови:

 9. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Цртеж
   

  Прикачени фајлови:

  • leonardo.JPG
   leonardo.JPG
   Големина на фајлот:
   43 KB
   Прегледи:
   1.229
 10. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Утро- Моне
   

  Прикачени фајлови:

 11. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.555
  Допаѓања:
  127.507
  Колку го сакам Моне! Ми се наполни душата од сликава...
   
 12. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Мило ми е Ariel,и јас ги сакам неговите бои,разиграни се и многу живи.Еве уште една
   

  Прикачени фајлови:

 13. MadeinHeaven

  MadeinHeaven Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  70
  Сакам надреализам... Салвадор Дали и неговите часовници...
   
  На poenta му/ѝ се допаѓа ова.
 14. lizardqueen

  lizardqueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  11
  ЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ И јас сум за надреализам. Ама мене ми лежи Рене Магрит. Љубовници - мојата најдрага слика воопшто.
   

  Прикачени фајлови:

  • lovers.jpg
   lovers.jpg
   Големина на фајлот:
   70,3 KB
   Прегледи:
   309
  На 1209, karenin и Phyramide им се допаѓа ова.
 15. MadeinHeaven

  MadeinHeaven Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  70  прекрасна....
   
 16. MissPagane

  MissPagane Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  32
  [​IMG]

  M.C. Escher
   
  На RockNroLLGirL и tirkenbal им се допаѓа ова.
 17. MissPagane

  MissPagane Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  32
 18. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.555
  Допаѓања:
  127.507
  Бев на една изложба „Од Дега до Пикасо“!
  Моне, Дега, Сезан, Пизаро, Пикасо, Ван Гог, Сисли, и не знам уште кој се' не во живо!
  Прв пат гледам во живо уметнички дела од толку големи сликари!Прекрасно искуство! Не се опишува!

  Се разбира си купив и репродукции принтани на платно :D.
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.695
  Премногу ми се допаѓаат делата на J. M. W. Turner.Омилена слика ми е Тhe Fighting Temeraire,премногу ми се допаѓа приказната која ја крие самата слика.

  Temeraire е името на големиот брод.Сликата прикажува огромен брод кој плови по реката Темза.Има и мало бродче кое го влече големиот брод на неговото последно патување.Стариот брод го носат на уништување.Во позадина се гледа и заоѓањето на сонцето.Сликата е всушност многу повеќе од два брода.Уметникот сакал да го прикаже крајот на векот.Му доаѓа крајот на времето на убавите и старите бродови.Затоа се се случува кога сонцето заоѓа.Преку малото бродче за влечење можеме да го видиме почетокот на новиот индустриски век.Бродчето е мало,темно и прави многу чад,но е премногу цврсто,бидејќи го влече бродот кој е многу поголем.Големиот брод е бел и личи на дух.
  Сликарот ја створил сликава кога бил стар,па можеби со тоа сакал и да го искаже и заоѓањето на нековиот живот.Многу ја сакал и никогаш не ја продал.Сега сликава се наоѓа во Националната Галерија во Лондон и би сакала да ја видам. :)
  Исто така има и други слики кои ме фасцинираат
   

  Прикачени фајлови:

  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  666
  Го сакам импресионизмот поради лесните мотиви, експресионизамот поради наливот на бои, југенстилот и симболизамот исто така, и како енформелот.
  Кубизмот можам да кажам дека е меѓу подобрите правци, го сваќам и ги разбирам сликите, а Пикасо ми е меѓу омилените сликари од овој стил заедно со Жорж Брак.

  И јас сликав, најчесто со акварел, ама сватив дека е сум толку вешта со боите, моливеот повеќе го владеам.

  П.С: Надреализмот и хиперреализмот ме оставале без зборови секогаш.