1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сликарство

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Gordana10, 26 јануари 2010.

 1. janafilth

  janafilth Нов член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  27
  Омилени сликари ми се Моне, Ван Гог и Рембрант, навистина имале добар стил на цртање.
  Многу сакам историја на уметност, ми беше еден од омилените предмети во средно, секако на прво место сликарството <3
   
 2. VanessaCool

  VanessaCool Активен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  9
  GOTTFRIED HELNWEIN
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На orevokrsacka и Gordana10 им се допаѓа ова.
 3. MiaBeMia

  MiaBeMia Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  35
  Ве молам некој што се разбира од сликарство и има сознанија за уметник со презиме Сарагинов,уметникот е од Кочани и се потпишува како САРАГИН. Ми треба биографија и било какви информации за тоа каде можам да најдам негови дела, во која галерија или пак некој ако знае нешто повеќе за него нека ми каже, би требало да е човек во средни години.

  Исто така и за Раде Чушкар, за него барам биографија и било какви информации за тоа каде живее и работи (дали во Македонија или надвор) ... И ако знае некој нека ми каже во која галерија се продаваат негови дела.
   
 4. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.471
 5. Nefertitii

  Nefertitii Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  239
  Jaс лично немам талент за сликање ,но знам да ценам добра слика .
  Омилена техника немам ма дасликите со темпера и акварел ми се посебно симпатични ,сите правци подеднакво ми се допаѓаат ,можеби надреализмот ете малку повеќе.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Надреализам...

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 6. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.180
  Пол:
  Женски
  Уште еден од големите мајстори во сликарството, Јакопо Робусти Тинторето.
  Една од неговите слики, совршенство! :bow:
   

  Прикачени фајлови:

  • tintoretto132.jpg
   tintoretto132.jpg
   Големина на фајлот:
   118,1 KB
   Прегледи:
   262
  На MissChievous, Dr.Awesome и tinan им се допаѓа ова.
 7. tinan

  tinan Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2012
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  1.272
  Пол:
  Машки
  Ја видов. Минатата недела, во живо, во British Museum...... и мнооооооооооооооогу други 8)

  Криво ми е само што не го видов Lichenstein во Tate :(
   
 8. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  1.818
  Допаѓања:
  6.294
  Егон Шиле - мојот омилен. Имав прилика да го „доживеам“ во живо во Виена.
   

  Прикачени фајлови:

  • schiele1.jpg
   schiele1.jpg
   Големина на фајлот:
   451,3 KB
   Прегледи:
   179
  • images.jpg
   images.jpg
   Големина на фајлот:
   15 KB
   Прегледи:
   179
  • images (1).jpg
   images (1).jpg
   Големина на фајлот:
   7,3 KB
   Прегледи:
   179
  • Egon_Schiele_SCE010.jpg
   Egon_Schiele_SCE010.jpg
   Големина на фајлот:
   101,5 KB
   Прегледи:
   179
  На Orthophill и karenin им се допаѓа ова.
 9. Dobie

  Dobie Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2013
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  240
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Томас Кинкаде,е сликар во Америка работел(не викам работи отие веќе мртов една година) како сликар во Дизни преубави слики,волшебство како што можите да забележите инаку овој е тој на последнава слика

  еве ја неговата официјална страна за оние кои што сакаат да дознаат нешто повеќе за него http://www.thomaskinkade.com/magi/servlet/com.asucon.ebiz.home.web.tk.HomeServlet
   
  На Dr.Awesome, Someonespecial и QueenElena им се допаѓа ова.
 10. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.212
  Допаѓања:
  1.288
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... a_Lisa.jpg

  Moжеби сум идиот но сакам да направам копија на Мона Лиза.


  Мој совет (и јас сум сеуште аматер, но...) :За третата слика, одлучи од каде да доаѓа светлината и направи ги сенките. Исто така треба да се поправи косата (во ред е што има повеќе инјансји, но тие треба да се преливаат, а не да има видлива граница помеѓу двете нијанси).
  Инаку, ми се допаѓаат твоите слики... :)
   
 11. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.212
  Допаѓања:
  1.288
  :o Прекрасни се!
   
 12. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.793
  ^ Јас сум speechless воодушевена. Мислам дека се заљубив во неговиве ремек-дела исто колку што сум заљубена во цртаните на Дизни.
  [​IMG]
  Thomas Kinkade “Master Of Light” Dies Suddenly At 54
  It’s estimated that his paintings hang in 1 in every 20 households in America....
  [​IMG]
  A Quiet Evening
   
 13. karenin

  karenin Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2010
  Пораки:
  1.426
  Допаѓања:
  2.161
  Edvard Munch:
   

  Прикачени фајлови:

 14. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.931
  Допаѓања:
  162.215
  Пол:
  Женски
  Пред некое време слушнав за William Turner, ми се допаѓаат неговите слики, oсобено пејзажите :)
  Еве една од нив, прекрасно! :bow:
   

  Прикачени фајлови:

  На I.want.to.sleep и Gordana10 им се допаѓа ова.
 15. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.784
  Допаѓања:
  33.108
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
   
  На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Kaylie

  Kaylie Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2013
  Пораки:
  500
  Допаѓања:
  1.400
  Кој е љубител на сликарството и ќе оди во Виена, треба да отиде во Албертина и да ја види постојаната изложба која што се вика: Од Моне до Пикасо (Monet bis Picasso). Има слики од сите можни сликари.

  Инаку моите омилени сликари се дефинитивно Анри Матис и Фрида Кало.
  Изложбата на Матис ја гледав во Албертина, а таа на Фрида Кало во една друга палата.

  Оваа слика е најпозната од Матис:
  Жената со синот шешир
  [​IMG]
  А мојата омилена од него е оваа:
  [​IMG]

  Најпознатата слика на Фрида Кало е таа каде што сама си се цртала додека лежела во болница:
  [​IMG]
  А оваа слика ми е омилена:
  [​IMG]
   
  На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
 17. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.650
  Допаѓања:
  15.506
  Пол:
  Женски
  Слушнав во близина на Соборна имало неколку фини галерии,бидејќи не сум запознаена воопшто како одат работиве кај нас,а имам слика за продавање,може некој да ме упати?
   
 18. do-re-mi

  do-re-mi Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2013
  Пораки:
  804
  Допаѓања:
  13.201
  Andre Kohn (фигуративен импресионизам), денес работи во САД. Роден во Сталинград (Волгоград).
  http://www.andrekohn.com/

  Инаку, за век и веков, омилен ми е: Caravaggio

  П.С. Сликиве се од Kohn
   

  Прикачени фајлови:

  • Andre Kohn.jpg
   Andre Kohn.jpg
   Големина на фајлот:
   192,1 KB
   Прегледи:
   101
  • Andre Kohn.jpg
   Andre Kohn.jpg
   Големина на фајлот:
   302 KB
   Прегледи:
   101
 19. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  4.086
  Допаѓања:
  30.159
  Пол:
  Женски
  Немам омилен сликар, бидејќи секој има посебен стил на сликање и делата на секој посебно се преубави.Греота би било да го издвојам овој или оној, кога знам колку на еден сликар му е битно и посебно неговото дело.Значи ги почитувам и им се восхитувам на сите.
  Меѓутоа имам омилен правец и омилена слика.
  Омилена слика ми е The Starry Night- Vincent van Gogh.
  [​IMG]
  Не би знаела да кажам зошто толку ми е совршена и магична.Можеби е поради совршенството на боите и потезите на четката, можеби поради самиот пејзаж кој е дел од Франција, која премногу ја сакам.
  Ми стои како позадина на телефонот и ја гледам секојдневно, но би сакала да ја видам во живо во музеј, тоа ми е една од најголемите желби.

  Поради сликава омилен правец ми е експресионизам.Толку ми се убави делата што и сама се стремам да се посветам на усовршување во овој правец и сликање такви дела.
  Едноставно ме зашеметува таа експлозија на бои, чувства, незавршени и неправилни форми, толку спротивно од реализмот, толку романтично.
  Едноставно дава слобода и делата се толку волшебни, преубави.
  [​IMG]
  [​IMG]

  Би сакала да го спомнам и Густав Климт и преубавиот „Бакнеж’’.
  Сликава ми е еротика и љубов.Толку.
   
 20. SwanMay

  SwanMay Популарен член

  Се зачлени на:
  28 април 2011
  Пораки:
  853
  Допаѓања:
  4.671
  Пол:
  Женски
  Обожувам реализам и се восхитувам на секој уметник кој со кист и бои може да го пренесе на платно. Како помала ги сакав делата на Da Vinci, Botticelli, Rubens, портретите на Rembrandt, па и сликите со прекрасни коњи на George Stubbs. Но последнава година наидов на сликар, кој со секое свое дело ме воодушевува и остава без зборови. Karol Bak. Веројатно никој пред него ја нема доловено убавината на жената на таков ингениозен и фасцинантен начин. :)

  Неколку омилени дела:

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  Последна измена: 21 јануари 2015
  На alana95, 1209, Dr.Awesome и 1 друга личност им се допаѓа ова.