1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сликање со младенците на врата во ресторанот

Дискусија во 'Свадба' започната од Macyyyyy, 20 ноември 2014.

  1. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Ааа значи така, затоа не разбрав јас.
    Ако си грда на сликата можеш и да не ја земеш, оти ти за тебе си се сликала, а не за да имаш успомен од младенците.
    Ако па сум убаво испадната ЈАС има да ги напнам по телефони додека не ми ја дадат сликата, да си ја чувам за успомен колку сум си била убава. :D
     
  2. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    А што кога мижиш на сликата. Жими мајка, ми носи сликарот една слика со невестата, зетот и ние, и ок, ја земам. И ми дава слика јас и партнерот играме танго и јас мижам, скроз. Му викам нели гледате дека мижам, вика аууу така испаднала и се клешти :D. Епа му викам не фала, јас и дечкоми имаме еден куп слики каде што гледам, не ми треба и оваа. и само едната слика си земав. Ама џабе после таа грдат слика ќе им ја тупне на младите, пак ќе ја гледаат. лоповска работа тоа ти е.
     
    На kolovoz му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Macyyyyy

    Macyyyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2011
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со вас да се има спомен од свадбата ок е тоа останува за цел живот.....Друго нешто во целата работа не ми штима....Влегуваш на врата младенците претепани дента од црква,матично ,адети еден куп....Немаат сила да дишаат ама мора да бидат насмеани,гушкање со секого,фала фала.....Продолжуваш кон постарите свекор ,свекрва,баба,дедо ајде и таму честито,живи здрави....Малтретирање на младенците пред се,а мораат да се понашаат како да им е многу убаво што ќе се сликаат со мене,да ми се смешкаат....Тешко нив...а сликарот мустаците му се смеат си принта по 150 ден од секунда во секунда.....

    Друга работа што не ми се свиѓа-Сум излегла на милион слики со младенци до сега замижена,со отворена уста...и ред други ствари што грозно изгледаат на слика...Зошто тој мајчин син сликарот кога веќе за таа слика зема добри пари,од кога ќе ја направи сликата се прави демек ја проверува гледа....Па ќорав ли е дека не е добра сликата па да каже извинете може уште еднаш да сликам не е добро..туку галје му е тој си принта парички боли го ,.....е тоа ми е маката!!!!Да разберам да живееме во времето кога немаше дигитални апарати,кога сликите се вадеа од филмови...тоа друго дваесет е ама со оваа напредна технологија тој да ми бара пари за лоша слика...Незнам од мало место сум и искрено сум револтирана ако не сакаш да се сликаш,или ако не се свиѓаш на сликата неможеш да ја одбиеш пошто сликарот ќе те разнесе со муабети демек се ценкаш и глумиш фаца за 150 ден....
     
  4. bubamara12345

    bubamara12345 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    610
    Како не е со сила кога ти го наметнува сликарот. Прво, пред врата чекаш редови за сликање пред да влезеш и ќе те постројат како прваче. Значи сликата е задолжителна. Мене лично ми се случило и да немам 150 денари а сум била принудена да позајмувам за една глупа слика. Велам глупа затоа што младенците не ни ги земаат сите слики со гостите.Си ги бираат сликите кои ќе ги вадат покасно, а сите знаеме кој слики ќе си ги имаат како нивен спомен од тој ден. Мене сликата нема ништо да ми значи и кога-тогаш ќе заврши во корпа (ми се собраа ден куп такви слики и немав каде да ги ставам и нормално вишткот заврши во корпа) Се мисли на сликата од младенците. Колку што му значи на комшијата сликата со мене, толку и мене неговата. Така е колку и да глумиме дека сите се сакаме и почитуваме.
    На крајот кој има најголема корист од таквото фотографирањње-Фото студиото. Ќе си земе убава паричка во џебче и плус неоданочени т.е без фискална. Барем во мојот град е така. Затоа сопствениците на тие студија ќе возат луксузни коли и ќе купуваат станови. Од што немаат корист нели. Сите знаеме на се што човек е спремен само да дојде до пари.
    Мојот став е јасен- Во ред е фотографирањето со малденците, но треба да се ограничи кој што сака. Не да е обврска и нешто што едноставо не може да се прескокне. Затоа што никој не е должен да чека со саати пред врата за ќефот од фото студиото. Па сега вие реплицирајте колку сакате на ова.
    Кој сака нека се слика, кој не, немора. Кратко и јасно.
    За шминката имаш право.
     
    На hello-kitty.90 и Miss666 им се допаѓа ова.
  5. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Прв пат слушам за задолжително.Еве и погоре истото го кажаа.
     
  6. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.001
    Допаѓања:
    11.120
    Па, не е задолжително, ама и да не сака гостинот да избега ли да не се слика?Кај подалечни роднини не ми е толку важно дали ќе имам слика со нив, ама се сликам.
     
  7. bubamara12345

    bubamara12345 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    610
    Треба да се доведеш во ситуација да планираш ,, бегство,, од тоа сликање. Треба да мислиш како ќе го избегнеш зошто нема друг начин. Барем во мојот град е така, на сите свадби што сум била сликањето било задолжително т.е наметнато. Едноставно не може да се избегне, мора прво ред да чекаш за да влезеш од таа гужва што се ствара со сликањето, а после нормално сликањето и на крај да се сместиш на масата кај што треба.
    На поголемите свадби на младенците им се крати времето од свадбата. Зборувам за свадби од по 400-500 гости. Буквално во поканите пишува прием во 19.30 а свадбата почнува во 21.30. Па кај го има ова. На што личи, свадбата се крати за ќефот од фото студиото.
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    А не мислите дека тој ќеф е и на младенците, а не само на студиото? Ако нема сликање на влез со сите, тогаш ќе треба отворено на лице место да бираат со кого сакаат да се сликаат, а со кого не (што ќе биде навредливо за "неодбраните"), или после на сред свадба да трчаат да ги бараат најблиските, па сред играње или сред вечера да се губи време за сликање (па сум го нашла другарот, а девојка му е во тоалет, братучедка ми отишла дома зошто на малиот му се спиело, колегите пак на куп секако нема да ги соберам бидејќи некој игра, некој е надвор на цигара, некој јаде... и на крај ќе останам без слика од пола од луѓето). Да не збориме дека комшиката со која и не морам да се сликам, ќе ме начека сред сала, па ќе треба да го барам зетот за и тој да биде на сликата (да, сум го видела на свадбите каде немаше сликање).

    Редот на влез е меѓу другото и прием на гостите - на крај на краиштата кога сум гостинка на свадба сметам дека е ред и да честитам и да го дадам подарокот - значи сликање или не, мора да се сочека.
     
    На hello-kitty.90, princess5, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.743
    Допаѓања:
    32.094
    Пол:
    Женски
    За нашата свадба имаше сликање на врата и со тоа изгубивме 45 минути. На повеќето свадби каде што сум била е така. А порано (кога бев основно) кога сум одела на свадби, со младите сме се сликале за време на вечерата.
     
  10. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.071
    Допаѓања:
    17.212
    Пол:
    Женски
    Според мене овој дел е неизоставен, полошо ќе биде ако нема сликање па почнала веселбата па отпосле да ги викаат младоженците за сликање, тоа е повеќе малтретирање. поарно нека помине тој дел со сликањето, па ко воли нек изволи :D а и јас саакам да ги имам тие слики во компјутер за успомен.
     
  11. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    10.084
    Ако толку ви е проблем сликањето со младенците зошто не доцните на свадбата, никој нема да ве тера ниту ќе чекате ред?
     
    На Macyyyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  12. MissDaisy

    MissDaisy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
    Ние ќе одвоиме половина час до 40 минути за пречекот и фотографирањето. Кој дојде во тој период ок, кој не, ќе си се смести, па ако има можност ќе се сликаме. Не сакам заради луѓе што доцнат, да си кратиме од веселбата.
     
    На SummerGirl, bokace и Macyyyyy им се допаѓа ова.
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.743
    Допаѓања:
    32.094
    Пол:
    Женски
    Ова е претеризам. На последната свадба кај што бевме саат време гостите се сликаа. Само губење на време.
     
  14. coolgirl123

    coolgirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Ne znam zasto pravite tolkava drama okolu toa slikanje na vrata.
    Vo sekoj restoran ima priem na gosti od - do - odnosno precek na gostite od strana na mladite i nivnite roditeli, za da se pozdravite, da si cestitate i da se sliknete so niv.
    Priemot na gosti i kasnenjeto zavisi od dva faktori
    Prv faktor e kasnenje na svadbata odnosno kasnenje od pricina na mladite primer,kasnenje vo crkva ,kasnenje vo maticno i posle toa celata svadba ti kasni vremenski, toa e greska na mladite bidejkji ne znaat da si ja organiziraat svadbata. sakala nevestata da se sminka 5 saati , gostite doma i kasnat, kum starosvat, zetot se nacukal i mesto vo 2h da dojde kaj nea da ja zeme doagja vo 3h .i potoa cel den kasnat ,ako mladite kasnat toa se ke nastane haos i mnogu normalno deka ke se ceka tolku red za slikanje
    -Faktor br,.2 e kasnenjeto na gostite na priemot. na sekoja pokana ima navedeno od kolku do kolku saat e priemot, i treba toa da se ispocituva bidejkji ako zakasnat 5 -10 dusi ke se odolgovleci slikanjeto.
    Slikite ne se zadolzitelni sekako koj saka si kupuva koj ne saka ne. Se ni objasnija vo foto studioto koga dojdovme da zakazeme za svadba, a nie kako mladi ne bevme obvrzani za tie sliki nisto vo odnos dali ke gi kupat ili nema da gi kupat slikite.
    Na mojata svadba se bese na vreme,nikade ne se kasnese i se si pomina super
    A sum bila na svadba kade sto koga vlegovme vo restoranot gi nemase ni zetot ni nevestata da se pozdravis barem so niv na strana toa sto ne se slikaa, a najtragicno bese sto gi nemase ni nivnite roditeli pa nemas so koj da se pozdravis , nemas kaj kogo da go ostavis poklonot, lutas kako utka ne znaes so da prais vo toj moment.
    bevme precekani od hostesi sto samo ni kazaa na koja masa sedime i dojdvme vlegovme i si sednavme
    pa posle koga pocna svadbata koga dojdoa zetoti nevestata site trcaa da se slikaat so niv , haoss besee haos neviden..
    Sakam da kazam deka sekoj si ima svoe razmisluvanje vo odnos na svojata svadba , no nekogas se pravat nekoi postupidni adeti (taka da gi narecam) sto se bas bez vrska i sto se pravele pred 30 godini a za nekoj mal gest da platis 200 den mislam deka ne e problem od strana na gostite, bidejkji jas sum gi pokanila sum gi ispocituvala i sum platila 20-25 evra za porcija za niv i ne veruvam deka na niv bi im bilo problem da kupat slika od 150-200 den i da me ispocituvaat mene i mojjot soprug , ne bi se osiromasil nikoj za 150-200den.
    svadbata e vas den, napravete si ja organizirajte si ja najdobro, bidejkji so dobra organizacija nikogas nema da imate problem za nisto i nema nikade da kasnite
     
  15. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.125
    Допаѓања:
    16.324
    Пол:
    Женски
    Ние па бевме на една свадба со прилично многу гости и они тоа фино си го решиле.Родителите пречекуваа се поздравуваа.Кога влегоа сите,младите си влегоа се фатија за микрофон им се заблагодарија на сите кои дојдоа.И младите одморени и гостите испочитувани.
     
    На coolgirl123 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.743
    Допаѓања:
    32.094
    Пол:
    Женски
    Прво...Никој не прави драма. Второ....како ќе успеат младите да се сликаат со 400 гости, на пример? И трето...има некои што не сакаат да се сликаат.

    Убаво си беше на времето. За време на вечера.
     
  17. coolgirl123

    coolgirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Koj pravi svadba denes so 400 gosti? . Sekoj vo denesno vreme gleda da pomine poeftino, prvo taa rabota, drugo - sekoj gleda da si vikne potesen krug na lugje, najbliskite , da zastedi sto moze poveke a ne da vika tolku gosti
    Koj ima tolku pari vo denesno vreme da vika 400gosti
    Pusto makedonce , toa e za zal
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  18. vaga95

    vaga95 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.036
    Имаат имаат, немој воопшто да ги мислиш.
    Кога имаат за одење на три одмори годишно, брендирана облека, high-end мобилни телефони ( на кои 80% од предностите не им ги ни знаат, но ете да се купи најскапиот ), тогаш имаат и за голема свадба.
    Да не зборуваме дека многу од паровите дури се нафаќаат на подигање кредити по тој повод.
    Сум била на многу големи свадби, но не е секогаш клучен бројот на гостите.

    Она што е дрско е каснењето на истите, па макар да се и 200 на број.
    Пишува прием од 19-20 часот, првите 30тина минути нема жив човек, па СЕКОГАШ почетокот на прославата се завлечкува до 21 часот, ако не и повеќе.

    Мислам дека сликите се навистина по убави со една иста позадина, на почеток на свадбата кога сите се одморени и трезни , но навистина е одолговлекување а и замор за младите при голем број на гости.
     
  19. coolgirl123

    coolgirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Потполно се согласувам со тебе но ете тргни од тоа што кажа дека некои подигаат и кредити за свадба , а зашто ? За да ги зборат луѓето лелее овој каква свадба направи, леле колку гости имаше на свадбата .Да се збори колку пари потрошиле за таа свадба. Од тоа пати македончето , рекла казала, кој што ќе каже. А последно гледаат они дали ке си поминат убаво .
     
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.743
    Допаѓања:
    32.094
    Пол:
    Женски
    Не се чуди. Се кани се живо и диво. Па гушкање пред сликање божем кој знае колку се сакаат. А не се виделе со години. Затоа не го сакам сликањето пред врата. А има и доста итри сликари. А се поздравиш одма те местат за сликање. Ај поналево, ај понадесно. Ај насмеј се. И додека да те сликне отидоа 5 минути.